KERNENERGIE Grote Sternpopulatie. Na de afsluiting ble ken de vogels zich aan te passen en zich van de langere afstand naar de open zee, waar ze hun hoofdvoedsel garnalen halen, niet veel aan te trekken. Gedurende het broedseizoen is het eiland voor niemand toegankelijk en wordt er toezicht gehouden door een vogelwacht. Het aantal broedende paren neemt nog steeds toe. In rekreatief opzicht zijn de drooggevallen platen in de Grevelingen tot dusver nau welijks belangrijk te noemen. Ze zijn met de boot bereikbaar en er kan worden aan gelegd aan de veerstoepen en steigers. Een watersportbebakening markeert de plaatsen van minder dan anderhalve meter diepte. Ter bescherming van de natuurgebieden is in de ondiepe, drukbevaren en beviste gebieden een maximum snelheid van 9 km/u vastgesteld. De zich ontwikkelende natuur op de platen is nog volkomen on geschikt voor druk bezoek en dit wordt in dit stadium dan ook geenszins gestimuleerd. Wel zijn objekten als het strand aan de Grevelingen dam ingericht voor de dag- rekreatie. Op de punt van Goeree en op de Kabbelaarsbank zijn voorlopige toegangs wegen en parkeergelegenheden aangelegd. Op de slikken van Flakkee en Zonnemaire wordt eveneens het verkeer naar het strand geleid om te voorkomen dat teveel schade wordt aangericht. Wel ligt het in de bedoe ling op de slikken van Flakkee een gebied met paden open te stellen, een pad vanaf de cfijk naar het water geeft al een beeld van de overgangen van de bodemvegetatie. Graag zou men hier een meeuwenkolonie zien, maar of de meeuwen op deze vrien delijke uitnodiging zullen ingaan, staat na tuurlijk te bezien. De natuur rond, op en om het Greve- lingenbekken verdient na alle ingrijpende veranderingen wel wat rust, deels om zich te herstellen, deels om zich aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. Wie weet wat daar allemaal uit kan voortvloeien. De rekrant die van rust, ruimte en water houdt, komt daarbij in ieder geval aan zijn trekken. Joanne van der Stel. In no. 48 van dit blad stond een uitge breid artikel over Zeeland Energieland. Daarin passeerden verschillende energiebron nen de revue. Dan denkt men hier in deze uithoek van Nederland altijd aan wind-, water- en zonne-energie. Daar is het laatste woord nog niet over gesproken. Maar sinds 1973 is er in Zee land „de kerncentrale" met daarbij sinds kort een informatiecentrum te Borssele. U belt de PZEM en u weet alles over een bezoek aan dat centrum. Maar dan weet u nog niet alles over kernenergie. Wat ligt er dan meer voor de hand om ook „de bibliotheek" eens te bezoeken, als u er wat meer van wilt weten? Alles weten gaat natuurlijk niet, maar in de Technische Bibliotheek Zeeland te Vlis- singen is een grote sortering boeken over dit moeilijke onderwerp aanwezig. We zeg gen „moeilijk onderwerp" en kunnen daar mee een aantal kanten op. In de eerste plaats de theorie, vervolgens de techniek, dan de zeer vele toepassings mogelijkheden, de veiligheidsvraagstukken en ,de aanvallen op de kernenergie. Men vraagt zich af, waar we aan begonnen zijn. Theorie. Het is onmogelijk een min of meer com plete opsomming te geven van de boeken Schema van kokend-water-reactor (BWR). die we op dit gebied hebben, maar er zijn keuzelijsten op aanvraag verkrijgbaar. De meest „lezenswaardige" boeken willen we hier noemen. Die gaan wel serieus op het onderwerp in, maar benaderen het toch hier en daar populair. Om bij het begin te beginnen. Niels Bohr: Atoomtheorie en natuurbeschrijving. Niels Bohr wordt beschouwd als de grondlegger van de moderne atoomtheorie. In de Tweede Wereldoorlog ontwikkelde hij in Amerika de atoombom, daarna heeft hij zich vooral bezig gehouden met vreedzame toepassingen. Otto R. Frisch was ook één van de mannen van het eerste uur. In de serie Pantoskoop (vertaalde studies van hoog ni veau) verscheen zijn boek: Het nieuwe a- toombeeld. Het eerste hoofdstuk uit dat boek heet: De schatkamer van de energie wordt ontsloten. In de serie Prisma Tech- nica verscheen: Elementaire deeltjes door David H. Frisch en Alan M. Thorndike. Leerboeken over dit onderwerp zijn er ook, zoals: Fysica voor het HTO IV, Atoom fysica door J. C. M. van der Linden. Een goed leesbaar en begrijpelijk boekje is van John L. Lewis: Radio-activiteit. Hierin wor den heel beknopt een aantal theorieën op eenvoudige wijze uitgelegd. De ontdekking van de atoomtheorie wordt in het Pelican-Book: Brighter than a thou sand suns, door R. Jungh levendig beschre ven. Terwijl de Duitse uitgave: Atome, Kerne, Elementairteilchen, de zaak nog eens „gründlich" op een rij zet. Techniek. Ook hier hebben we gezocht naar be grijpelijke en lezenswaardige boeken uit de kollektie. Een soort vraagbaak met beknopte uitleg is samengesteld door Samuel Glasstone. Dat heet Source book on atomic energy. Het is een uitgebalanceerde gids voor de atoom energie van het begin tot het eind. Dan zijn er een aantal Nederlandse boek jes met titels als: „Kernenergie; Kernreac- torkunde; Kernreactortechnologie", die ons duidelijk stap voor stap de weg in deze materie wijzen. U vindt ze zo, als u de bibliotheek bezoekt. Franz Mittelstaedt stel- oververhitt iagskanalec 6. stoomdrua 7- circulatieponp 8. naar turbine Principoscheiaa ven een SGHWR. Ontleend een de UKAEA brochure "The Winfrith SGHWR". de het Elementarbuch der Kerntechnik sa men, met 164 afbeeldingen en 14 tabellen. Trouwens: alle genoemde boeken zijn rijk geiilustreerd. Voor degenen, die nu wel eens willen weten hoe het nu werkt, verwijzen wij naar „Reactor-operation" door J. Shaw. Hierin wordt nagegaan hoe men moet be proeven, starten en controleren. Uiteraard ook weer zeer beknopt, omdat de praktijk wel ingewikkelder zal zijn. Als afronding van deze opsomming wij zen we u op het boekje: Kernenergiecentrale Dodewaard. Een „kijk-boekje", dat samen gesteld is ter gelegenheid van de opening van deze centrale. We wachten nog op een boek over Borssele. Toepassingen. Kernenergie kan men op velerlei gebieden toepassen. Denk maar eens aan radio-actieve isotopen voor materiaalonderzoek, bestralen in de geneeskunde en zoals hier de energie opwekking. J. A. Goedkoop schreef in de Aula-reeks: Kernenergie in de Lage Landen. De werking van kerncentrales en de daar mee samenhangende industriële activiteit, toegelicht aan de hand van bestaande in stallaties in Nederland en België. De Nieuwe Rotterdamse Courant publi ceerde in 1956 een serie artikelen over dit onderwerp, die in het boekje „Kern energie" samengevat zijn. Het is aardig, de blik in de toekomst nog eens te herlezen. Een boek, dat zich als een roman laat primaire warmtewlsselaai reactorvat 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 25