Na één seizoen eerste Zeeuwse windsurfzeilschool Leert u ook windsurfen in één dag. De mensen, die bij mij op les komen, denken over het algemeen, dat je in een uur leert surfen. Op de televisie en in de reclame, ziet het er ook geweldig spec taculair en dóódsimpel uit. Het enige wat je in feite moet doen, is op de plank staan en je zeil vasthouden. Eenvoudig is het inderdaad, bij niet al te harde wind. In een dag leren lukt ook. Ik geef er echter de voorkeur aan de lessen te spreiden over twee dagen. Omdat het uiteindelijk vakantie is en de hele dag op de plank staan, valt nog weieens vermoeiend uit. De cursus. We beginnen over het algemeen met Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. frisse moed en zoals ik net al zei, met de gedachte: dat leer ik even. De eerste te waterlating is dan ook, letterlijk en figuur lijk, een koude douche. Maar begrijpelijk is dat natte pak wel. Uiteindelijk staat niet iedereen iedere dag op een plank. En dan wil zich het erop staande houden, wel eens problemen geven. Het is echter gewoon een kwestie van wennen. De meeste mensen hebben dat, op dat moment, echter nog niet door. Als ze dan ook nog de kracht van het zeil gevoeld hebben, komt er soms een wat hopeloze blik in de ogen. Volkomen ten onrechte overigens, maar dat merken ze later pas. De eerste ochtend wordt in die gevallen ook bepaald niet in hoera-stemming beëin digd. En de familie, die op dat moment troost moet brengen, heeft zich de hele ochtend een bult gelachen om de vreemde capriolen, die pa zoal maakte. En diezelfde familie tracht pa nu te troosten met kreten als: „Kom op pa, die anderen deden het nog veel slechter". Of: „Nou pa, je hoeft niet te klagen, je bent uiteindelijk pas 96 keer gevallen." En pa voelt zich dan nog veel beroerder, want hij is helemaal geen 96 keer gevallen. Natuurlijk zijn er ook snelle leerlingen, die je ervan verdenkt, dat ze op een surfplank zijn geboren. Die varen dan ook al binnen de drie uur. Die mensen valt gewoon niets te leren, ze kunnen het al. De tweede ochtend. Die tweede dag is heel wat anders. Som migen hebben over het surfen gedroomd, zelfs zijn er die er nachtmerries van hebben gehad. En een deel heeft de droeve val partij maar in een fles wijn verdronken. Voorzichtiger weliswaar dan de eerste dag, gaan ze de plank weer op. Het gevoel is iets minder onwennig; ze zijn wat meer ontspannen. Dan, op het moment dat ze de eerste meters varen, breekt er iets diep van binnen. En van dat moment af, is windsurfen plotseling „de sport". Een sport, die je niet meer loslaat. Ik heb weieens meegemaakt, dat iemand stond te juichen, midden in het water, toen hij die eerste meters met succes had afgelegd. Nadien doet vallen er ook helemaal niet meer toe. Je kunt varen en daar gaat het uiteindelijk om. Naar vrouw en kinderen wordt apetrots gezwaaid met een air van: zie je nu wel, ik kan het ook. En vrouw en kinderen op de kant zijn op slag veranderd van lachende omstanders tot hartstochtelijke fans. En ze staan pa gezamenlijk toe te juichen. Het materiaal. Na een cursus heeft het enthousiasme vaak zo'n peil bereikt, dat er sterk over de aanschaf van een plank gedacht wordt. Maar nu is de vraag, welke? En ik moet dan maar proberen een passend antwoord te vinden, wat helemaal niet eenvoudig is. Want eigenlijk vindt ik alle planken te 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 5