Zeeland: prachtig! maar dóé er iets! „Ze wijken toch wel voor ons uit", slaat dus nergens op. Het gevaar bestaat name lijk, dat het windsurfen aan populariteit gaat inboeten, wanneer er ongelukken gaan gebeuren. Ik wil niet onmiddellijk de windsurfer hiervan de schuld geven, maar ik vind dat deze geen aanleiding mag zijn. Zo zie ik ook weieens surfers gezellig in de vaargeul zitten keuvelen (dat is het deel van het vaarwater waar de be roepsvaart en de grote plezierjachten varen). Op zichzelf inderdaad erg gezellig en ook helemaal niet erg. Uiteindelijk is de plank daar zeer geschikt voor, je gooit je zeil neer en met je benen in het water ben gelend is het meestal een heel gezellig onderonsje tussen surfvrienden. Maar dan bij voorkeur niet in de vaargeul. Er zijn ook mensen, die als ze net een plank gekocht hebben, midden tussen de zwemmers gaan oefenen. Dan is de kans groot, dat je iemand met de mast voor z'n hoofd slaat. Of wanneer je zover komt, dat je een eindje vaart, je een stel zwem mers overhoop vaart. Want varen kun je dan misschien wel, maar het sturen gaat dan meestal nog niet zo goed. We mogen er dankbaar voor zijn, dat er met dat soort capriolen niet al veel meer ongelukken zijn gebeurd. Daarentegen moet ik zeggen, dat de meeste surfers „heer op het water zijn". Maar we moeten daarom ook oppassen met een zo jonge sport, dat niet een paar mensen het verpesten, door op deze manier anti-reclame te maken. R. B. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Het is al wat minder druk op de wegen, wat niet wil zeggen dat je minder op het verkeer hoeft te letten. Sommigen ko men hierheen, uitgeput na een werkweek, hebben de eerste dagen veel slaap en komen pas na een dag wat bij: de mense lijke accu is weer opgeladen in de stilte van een Zeeuws dorp of stadje. Anderen kunnen het werk makkelijk aan; ze hebben jobs achter bureau, autostuur, tekentafel, winkeltoonbank en de zaterdag morgen zijn ze nog vol enthousiasme. Ze gaan weer naar Zeeland, geloven die ver halen niet dat het hier zo gezond leven is. Ze blijven rondhangen in hun tweede huis en rijden op tijd weer terug voor het tv- sportjournaal. Raken uitgekeken op het herfstlandschap, de kortere avonden. Zouden er goed aan doen, hun dag in Zeeland eens te gaan doorbrengen met een uur of wat fietsen. Neen, we gaan hier geen fietstochtjes beschrijven, daarvoor moet u bij de VVV's zijn en bij de ANWB. Maar we vertellen iets uit eigen ervaring over fietsen, dat zowel alle belangrijke been- en rugspieren activeert. U zult wel merken hoe goed u slaapt na een uurtje fietsen, hoeveel beter dan een avondmaaltijd smaakt dan na een klets- of tv-uurtje na vijven. Men ziet, ruikt, voelt en proeft het land en de atmosfeer daarvan op de fiets beter dan achter de autoruiten. In het begin moet je niet overdrijven! Wie een zittend bestaan leidt moet al te grote inspanning vermijden. Het wil hier in Zeeland hard waaien, een flink stuk tegen de wind vraagt een flinke dosis spierarbeid enadem. Sommigen doen vanzelf wat kalmer-aan bij sterke tegen wind, anderen beschouwen dat lange pol dertraject in-de-wind-op als een uitdaging en gaan er keihard tegenin, hun krachten tot het uiterste beproevend voor betere conditie. Het best kan men zijn prestaties zeer geleidelijk opvoeren. Weldra komt het mo ment dat men ernaar verlangt te gaan fietsen, onverschillig wat voor weer het is. Dan wordt het duidelijk dat men meer plezier beleeft aan een goede toerfiets met versnellingen dan met die zo-zo fiets die men in het dorp heeft gehuurd. Ze komen met de auto naar Zeeland, de fietsen kunnen op het imperiaal mee, bij sommige auto's kunnen de achterbanken eruit, voor ligruimte voor de fietsen. Er zijn vouw fietsen, er zijn lichte toerfietsen: de handel geeft u alle inlichtingen en prijzen met be trekking tot de wielertechniek en -sport. Een flink eind fietsen doet het bloed beter circuleren; de diepere ademhaling voert gifstoffen af en zuurstof toe. De overspanning van hersenen en zenuwen wordt teniet gedaan, mede door het ge lukkig makende bewustzijn van het feit dat men een positieve bijdrage tot zijn eigen gezondheid levert die juist in najaar en winter te lijden heeft onder de algemeen als onjuist en schadelijk erkende eet- en andere levensgewoonten. Fietsen draagt bij tot verhoging van de vitaliteit, evenals trimmen, gymnastiek of oefeningen aan de zelf opgehangen rekstok in de garage. Door fietsen geeft men een nieuwe vorm aan het buiten-zijn. De frisse zeelucht, de herfsttinten, de zonsondergan gen, de nevelige nazomerochtenden, de ver kleuring van het groen, de vergezichten vanaf dijk, dam en duin, de rit door de verstilde dorpen en stadjes: laten ze voor u een voorwendsel en aanmoediging zijn om op de fiets te stappen, elke dag dat u hier bent een uurtje of meer. Het zal u goed doen! Het is een van de wegen die rechtstreeks naar verhoogde en blijvende gezondheid leidt. De inspanning die het vraagt is voor tallozen juist datgene wat het lichaam nodig heeft! De fiets is een der fijnste middelen die u in contact brengt met de natuur. En wat is de natuur? Zo ongeveer alles wat onze cultuur en beschaving niet zijn! S. Z. 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 7