CRYPTOGRAM Hengelsport in Nederland wordt zwaar gediscrimineerd... Horizontaal: 2. Meubeldief (9). 6. Gesloten paar (7). 8. Onderwijs aan de kookschool? (8). 9. Vreemde vrome vogel (6). 11. Literair fruit (11). 12. Alleen een stuk been (5). 13. Anti-abortus leuze (10). 15. Rare vruchten (5). 16. Nerveus iemand (6). 18. Oud, maar niet onbeschadigd (4). 20. Dit slachtoffer kan opgewonden zijn (4). 21. Zij zijn geknipt voor de landbouw (12). 22. Lichtgevend dier (7). 23. Via een gemene manier naar boven komen (7). Verticaal: 1. Taalruil (16). 2. Kleur van schaamte (9). 3. Een bot voor bij de thee? (4). Het ontbreken van sportvishavens voor hengelaars is slechts een van de vele voor beelden van discriminatie van deze unieke mengvorm van sport en recreatie. De po sitie van de hengelsport in de Nederlandse maatschappij laat nog veel te wensen over. 4. Dol op vorsen (10). 5. Komen voor in bewogen zielen (9). 7. Op deze dieren kan men bouwen (10). 10. Hier krijgt men natte voeten van (S). 14. Op deze plaats is men toegeeflijk (8). 17. Stenen diertje (7). 19. Groene vrouw in vroom gebouw (6). 20. Veelbelovend voorwerp (4). OPLOSSING CRYPTOGRAM. Horizontaal: 3. gerept - 6. klapstoel - 8. mouw - 9. schakelaar - 10. meerkat - 11. knijpers 12. spaarduit - 13. kever - 17. trawant 19. Walsoorden - 20. kwijten - 21. notaris. Verticaal: 1. paragraaf - 2. Jonas - 3. gloren - 4. rampspoedig - 5. peuterleidsters - 6. kachel- poets - 7. sieraad - 14. drop-out - 15. kauwen - 16. stelen - 18. afzet. De komende jaren zullen de georgani seerde en n iet-georganiseerde hengelaars dan ook actie, desnoods harde actie, moe ten voeren, om het grote maatschappelijk en sociaal belang van 1,3 miljoen deel nemers, officieel erkend te krijgen bij rijk, provincie, gemeenten en waterschappen. Alle instanties, die zich trouwens bezig houden met de structuur, de inrichting en het welzijn van de maatschappij, zullen veel meer rekening moeten houden met de sportvisserij. Wetenschappelijke onderzoekers hebben aangetoond, dat de hengelsport de grootste vorm van vrije tijdsbesteding is, die Neder land kent. In het getal 1,3 miljoen is dan nog geen rekening gehouden met vele hon derdduizenden Belgische hengelaars, die in eigen land weinig geschikt viswater voor handen hebben. In het kader van de Benelux heeft Nederland, dat over voldoende ruimte voor deze mengvorm van sport en recreatie beschikt, ook een zekere verantwoordelijk heid om deze „Broeders in Petrus" op te vangen. Er is in Nederland 150.000 ha binnen water en 200.000 ha IJsselmeer. Er is een lange kustlijn met mooie stranden, delta- meren, randmeren van het IJsselmeer en een visrijke open Oosterschelde. Ook de Waddenzee en het kustgebied van de Noord zee is onder normale weersomstandigheden een prachtig gebied voor de hengelsport. Ook uit toeristisch oogpunt bekeken is er dus geen enkel bezwaar het economisch belang van de hengelsport, dat jaarlijks enkele honderden miljoenen guldens be draagt, uit te buiten. Er is ruimte in overvloed. De georgani seerde hengelsport kan bovendien een be langrijke rol gaan spelen in de hele be waking van het milieu op en langs het water. Vele duizenden hengelaars nemen nu al watermonsters om het zuurstofgehalte te controleren. Duizenden hengelaars in heel Nederland kunnen met een kleine deskun dige instructie als natuurwachters gaan optreden, omdat ze toch dagelijks in de stiltegebieden langs de waterkant verpozing zoeken. In sommige streken gebeurt dit al. Noodkreten over watervervuiling, illegale lozingen en andere zaken komen meestal van oplettende sportvissers, die elk dood visje zien drijven. Wat doet nu de regering, het provinciaal bestuur, het gemeentebestuur, het water schap of hoogheemraadschap of een dienst van rijks- of provinciale waterstaat voor deze grootste vorm van sport- en openlucht recreatie? Geen weldenkend bestuurder kan ontkennen, dat hij (of zij) een evenwaardige zorg aan die hengelsport besteden. Nu de harde feiten, die op een onverteerbare discriminatie wijzen. Elke sportvisser moet een bijdragebewijs of een kleine visakte voor verbetering van de visstand kopen, een rijksvergunning dus om in het water te mogen vissen. Heeft u ooit gehoord, dat een voetballer, zwemmer, hockeyer of roeier eerst 5 tot 10 gulden belasting aan het rijk moet betalen om te mogen voetballen, te korfballen, te roeien of te gymmen? Heeft u ooit gehoord, dat er bij zo'n recognitie nog eens een gulden leges op het gemeentehuis moet worden betaald. Een hengelaar, die wil vissen, moet be talen. De miljonair, die met zijn jacht door kanalen vaart, krijgt gratis, zelfs op zondag de bruggen geopend en de sluizen geschut. Hij mag zonder een cent belasting met zijn golfslag van het dure schip de oevers beschadigen. Er worden zelfs miljoenen besteed aan speciale schutsluizen, die de recreatie-boten en de plezierjachten uit vei ligheids-oogpunt scheiden van de beroeps vaart. Er staan op de sluizen en jachthavens vuilniszakken klaar. De hengelaar moet, als hij maar een voet aan een oever zet om aan de water kant te komen, looprecht betalen. Hij moet een rijksvergunning kopen om zijn dobbertje 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 25