Vele duizenden werklozen doden hun gedwongen vrije tijd met hengelen in het water te mogen gooien. En hij moet meestal nog een fiks bedrag neertellen aan de rechthebbende op dat water om zonder een verbaal te kunnen hengelen. Wie hengelt wordt jaarlijks flink aange slagen. Deze aanslag heeft natuurlijk niets te maken met kosten, die het rijk of an deren maken. De hengelaar is een melkkoe, waarin de schatkist een algemene inkom stenbron ziet. Waarom moet een hengelaar betalen als hij een dun nylon-simmetje in rijkswater gooit? Is die hengelaar principieel of maat- schappleijk met iets anders bezig dan te wandelen, te varen, te zwemmen of te zon nebaden in rijkswateren, bossen, duinen of stranden? Welke minister, burgemeester of wethouder heeft ooit looprechten moeten betalen als hij op dijken, oevers van rivieren of kanalen in het weekend of vakantie, verpozing zocht. Menig hengelclub wordt aangeslagen voor schade aan oevers, terwijl duizenden dagjesmensen de schuldigen zijn. Er worden kapitalen uitgegeven voor in richting van oeverstroken voor de recreatie, de aanleg van jachthavens. Er wordt door de meeste gemeenten miljoenen besteed aan subsidies voor de aanleg van sporthallen en sportvelden. Voor de hengelaar wordt niets gedaan. Het aantal gemeenten, dat om niet voor een gulden of met een kleine subsidie viswater uitgeeft of verbetert, is op de vingers van één hand te tellen. Een gemeente, die voor stadsuitbreiding een sportveld moet opruimen, bouwt on middellijk een nieuwe prachtige sportac commodatie. Exploitatie-verliezen komen uit de gemeentekas. De sportvereniging krijgt nog een subsidie, terwijl er vaak een sym bolisch huurbedrag wordt betaald. Een gemeente of provincie, die een water dempt, denkt er niet aan de gedupeerde sportvissers met vervangend water te hel pen. Kent u een gemeentebestuur, dat ten behoeve van het gemeentelijk viswater hon derdduizenden guldens investeert voor een goed visbeheer? Vele gemeenten en andere rijks of provinciale instellingen proberen de laatste jaren wel de pachtprijzen te ver hogen. Er zijn zelfs provinciale besturen, die in beroep bij de Kroon gaan om nog meer huurpenningen te kunnen opstrijken. Er zijn waterschappen, die door verla ging van het waterpeil voor de boeren, on vervangbare broedplaatsen voor de vis uit moorden. Door watervervuiling en andere rampen worden grote recreatiemogelijkheden bedorven, waarvoor de hengelaars niet ge compenseerd worden. Er zijn vele harde feiten, die aantonen, dat er in het wettelijk en bestuurlijk vlak en beleid met twee maten gemeten wordt. Dat betekent, dat er duidelijk sprake is van bestuurlijke discriminatie. Waarom laten rijk, provincies en gemeenten de hengelaars hoge huren betalen voor hun recreatieter reinen? Waarom moeten er door sportvissers belastingen betaald worden, leges en loop rechten, die voor geen enkele andere sport en vrije tijdsbesteding of openlucht-recreatie worden opgelegd? Deze discriminatie is his torisch gegroeid, ook door de schuld van de hengelsport-voormannen zelf, die hun mond nooit hebben opengedaan en nooit acties hebben gevoerd. De sociale en maatschappelijke betekenis is veel te weinig door de verantwoordelijke bestuurderen van de hengelsport-organisaties uitgedragen, omdat er altijd een gebrek aan goed kader is geweest. De grote sociale betekenis van de hengelsport is, dat iedereen er aan kan deelnemen, elke burger van elke inkomensgroep, politieke overtuiging, leeftijd en lichaamskracht kan er aan deel nemen. Vele doktoren zien in deze vrije tijdsbesteding en sport een ideale mogelijk heid om spanning af te reageren, overspan ning te voorkomen of te genezen. Het is een stuk geestelijke gezondheid en zorg van de bovenste plank. De hengelsport is van nationale betekenis in een dichtbevolkt en geïndustrialiseerd land als Nederland. De hengelsport is een ideale gelegenheid om spanningen, onlust en zelfs agressie aan de waterkant op vreedzame wijze af te reageren. Hengelen is een zeer rustgevende geestelijke activiteit, die net zoveel recht op een subsidie heeft als een openbare bibliotheek. Het is een mengvorm van sport en recreatie, die even veel recht heeft op subsidies en exploitatie bijdragen als vele veld- en zaalsporten. Het is helaas de veel te geïsoleerde opstelling van de sportvissers en het gebrek aan een nationale bundeling van krachten geweest, die deze discriminatie heeft laten voort bestaan. Het wordt hoog tijd, dat de sportvissers op de barricaden gaan om hun rechten te claimen. Het is echter veel beter, dat re gering, provinciale- en gemeentebesturen hun bestuurlijk beleid op zeer korte ter mijn aan de rechten en behoeften van deze De Organisatie Verbetering Binnenvisserij verwacht, dat in het aflopende jaar 1976 ongeveer 1 miljoen visakten en bijdrage- bewijzen aan hengelaars worden verkocht. In deze sterke stijging van de verkoop van hengelakten speelt niet alleen een daling van het aantal zwartvissers, maar ook de sterke stijging van de werkloosheid een rol. Uit enquetes langs de waterkant blijkt, dat vele duizenden werklozen, die nooit gevist hebben, een deel van hun vrije tijd aan de waterkant doorbrengen. Ook in de beruchte dertiger jaren is de hengelsport een stuk vrijetijdsbesteding gebleken, waarin vele tienduizenden werklozen hun begrij pelijke agressie of ongenoegen over hun maatschappelijk lot op vredige wijze kon den afreageren. Vele duizenden werklozen hebben het afgelopen jaar voor het eerst van hun leven een hengelakte gekocht. Nederland telt zeker 1,3 miljoen sport vissers. De afgelopen jaren is het aantal zwartvissers, dat weigerde een hengelakte te kopen op 400.000 begroot. De sterke stijging van het aantal kleine visakten met ruim 100.000 bewijst, dat het aantal zwart vissers is afgenomen. De stijging van de verkoop is beslist ook te danken aan de sterke uitbreiding van het aantal verkoop punten via de PTT-postkantoren. De toename van de verkoop van kleine hengelakten boven de bijdragebewijzen toont ook aan, dat het vissen met de speciale werphengel op roofvis steeds populairder wordt. De sterke stijging van het aantal grote visakten van 1000 naar 15.000 is moeilijker te verklaren. De meeste sport vissers kunnen met een grote visakte ner gens aan de waterkant terecht. Er moet dus een aantal huisvrouwen zijn geweest, dat de opdracht om op het post kantoor even een hengelakte (een kleine) mee te nemen, verkeerd heeft uitgevoerd. grootste vorm van vrije tijdsbesteding aan passen. In nauw overleg met de georgani seerde hengelsport, landelijk, regionaal en plaatselijk, kan dan zeer snel veel bereikt worden. Er is wel eens bij wijze van grapje een voorstel gelanceerd een nationale poli tieke partij van sportvissers te formeren. In deze tijd van dalend politiek bewust zijn zou zo'n politieke actiegroep van hen gelaars wel eens een verrassend groot aantal kamerzetels kunnen veroveren. Er is wel eens de suggestie gedaan „Laat alle sportvissers één of twee dagen staken". Een staking van 1,3 miljoen vaderlanders in alle diensten en bedrijfstakken zou een nationale chaos veroorzaken. Hengelaars zijn rustige, beschouwende mensen, die helaas niet de moeite hebben genomen eens over de rietkraag van hun clubvijvertje heen te kijken. Daarom betalen hengelaars nog looprechten en hoge huicn voor vervuilde wateren, terwijl andere clubs in dezelfde gemeenten met dikke subsidies hun veld- en zaalsporten bedrijven. Namens de Eederatie van Deltavissers. Waarvan acte door Cor van Heugten. Een andere verklaring is, dat een aantal postzegel-verzamelaars of verzamelaars van frankeerzegels deze zegels met een vis- afbeelding heeft gekocht. Dank zij de sterke stijging van het aantal betalende hengelaars krijgt de O.V.B. het komende jaar vijf mijoen gulden voor ver betering van het viswater en de visstand beschikbaar. Er komen dus kansen om ook de voorlichting aan de hengelaars, die nog veel te weinig van goed viswater-beheer weten, te verbeteren. 27

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 27