sen. Hierbij wordt veelal gebruik gemaakt van clubapparatuur en eigen apparatuur van leden. Elke club heeft zo zijn typische activi teiten. Sommige clubs specialiseren zich op zeebiologie andere fotograferen weer veel. Ook gaan we regelmatig naar Zeeland en wel hoofdzakelijk naar Wemeldinge, Tholen en Schouwen-Duiveland. Ook de Waddenzee is een gebied waar veel aan de onderwater sport wordt gedaan. Voordat we in zee gaan duiken, raad plegen we de getijdetafel, zodat we precies kunnen weten, wanneer we gaan duiken, want er zijn plekken, waar het goed duiken is met laag water, terwijl andere plekken weer beter geschikt zijn met hoog water. We vertrekken meestal 's morgens erg vroeg en haasten ons dan naar één van de leuke duikplekjes. Op de bodem langs de Zeeuwse dijken liggen allerlei stenen en afgebroken dakpannen, waarop zich de rijke en bonte variëteit van dieren uit de zee heeft vastgezet. Allerlei soort vissen, puitaal, botervissen, zeedonderpadden en botjes scharrelen tussen deze stenen rond. Na enige oefening is het vrij gemakkelijk deze vissen onder water met een schep netje te vangen. We kennen nog verscheidene duikgebie- den in Zeeland, die zonder boot bereikbaar zijn. Bij de dijk ten oosten van het kanaal door Zuid-Beveland ligt Wemeldinge. Daar is een plek waar het 15 meter diep is en waar het de moeite waard is om te duiken. De bodem is hier wit en oranje van de zee-anjelieren. Zee-anjelieren zijn, hoewel de naam doet denken aan bloemen, in wer kelijkheid dieren. Deze dieren komen op bepaalde plekken in enorme concentraties voor en het is een fantastische ervaring om daar eens tussen door te zwemmen. Op het eiland Tholen bij het gehuchtje Strijenham is vlak bij het elektrische gemaal een stroomgeul vlak langs de dijk met een prachtige wiergroei. Hier zit weer veel plat vis en de koning van de Oosterschelde, namelijk de kreeft. De kreeften zitten hier soms tussen de stenen in, die afkomstig zijn van zinkstukken. die al vele jaren ge leden naar de bodem zijn gelaten om de dijk ter plaatse te beschermen. Hier is een sterke stroming, waarmee we heel voor zichtig moeten zijn. We hebben dan ook de gewoonte om hier alleen te duiken op de kentering, dus precies op de tijd tussen hoog en laag water, als de stroming het minst is. Op de Waddeneilanden kunnen we op sommige dagen, als het water helder ge noeg is, ook mooie duikexcursies maken. Uitsluitend de waddenzijde van de eilanden is geschikt. Hier vinden we ongelooflijke hoeveelheden platvissen. Platvissen liggen altijd plat op de bodem. Ze hebben met behulp van hun vinnen wat zand opge dwarreld dat op hun rug komt te liggen, terwijl ook de kleur wordt aangepast aan de omgeving waar ze zich bevinden, zodat ze vrijwel onzichtbaar zijn. Alleen aan de omtrek van de vis, welke zich zeer vaag in het slik aftekent, kan men ze herkennen. De flora en de fauna van de Noordzee en de Zeeuwse stromen bieden de duiker vrijwel geen gevaren. De haaien die hier zo nu en dan voorkomen, zijn erg schuw en vrijwel nooit groter dan een meter. In de Waddenzee hebben we ze meermalen ontmoet. Nadat we bij de eerste ontmoeting van de schrik bekomen waren, waren ze al niet meer te zien, want op een afstand van 4 tot 6 meter vluchten ze al weg. Een beest waar we mee op moeten pas sen, is de grote Noordzeekrab, welke voor komt op de diepere plekken in Zeeland. Dit beest is bijzonder sterk, maar zeer traag. Mocht de krab eens een keer vlugger zijn, en onze vinger te pakken krijgen, dan kun nen we rekenen op een flinke verwonding of een grote bloedblaar. Een veel vervelender beest dat we in zee treffen is de kwal. Aan elke zwemmer wel bekend. Als duiker hebben we echt wel het voordeel dat we meestal gekleed zijn in ons duikpak, zodat de onbedekte opper vlakte veel kleiner is. Bovendien hebben we een masker op, dus kunnen we zien waar we in terecht komen. Als u de gewoonte heeft om onder water steeds goed op te letten, waar u zwemt, kan de aanraking met kwallen worden beperkt. Houdt er echter wel altijd rekening mee, dat bij sommige soorten kwallen juist de kwal len die het hardste steken de draden waarin de netelcellen zitten, meterslang kunnen zijn, zodat u als u er een meter of twee naast zwemt, toch in aanraking met de netelcellen kunt komen. De zeewieren zijn over het algemeen vrij kort en de kans dat u daarin verward raakt, is daarom uitgesloten. Het dragen van een duikersmes is als voorzorg echter niet overbodig, want we noemden reeds de gevaarlijke vislijnen die er zijn. Bovendien zijn er onder water soms ook visnetten, zgn. warnetten die gebruikt worden voor het vangen van dieren, waarin ook duikers weieens verstrikt kunnen raken. Behalve de interessante Nederlandse duik- gebieden, zijn er natuurlijk volop goede plekjes in het buitenland. Nederlandse dui kers gaan regelmatig met hun vakantie naar Frankrijk, Italië, Spanje en Ierland en hebben daar veel goede piekjes gevonden. Het zou te ver gaan om daar hier over uit te weiden, maar in de gespecialiseerde Typisch plekje in Kats (Noord-Beveland). literatuur zult u daarover voldoende gege vens kunnen aantreffen. Een enkele keer kunnen mensen ook wat verder van huis gaan. Onze leden hebben o.a. gedoken in de Golf van Mexico, de Rede Zee, Oost-Afrika, Australië, het Caraibisch gebied en op verschillende andere -.dekken van de wereld en elk gebied heeft zo zijn eigen charme, zijn eigen interessante djeren en planten. Als u belangstelling heeft om te gaan duiken, dan willen wij van de gelegenheid gebruik maken, om u nadrukkelijk te wijzen op een belangrijk ding. Ga nooit zelf ex perimenteren. Duiken is een levensgevaar lijke sport, zolang u niet door deskundige trainers het juiste onderricht heeft gehad. Heeft u, bij een bij de Nederlandse Onder watersport Bond aangesloten club de cursus duiken gevolgd, dan is duiken een zeer veilige sport. Alle clubs in Nederland leiden op volgens een vaststaand schema en onder controle van de veiligheidscommissic van de Ne derlandse Onderwatersport Bond. Deze trai ning is bijzonder intensief en vermoeiend en stopt nooit. Ook als u uw brevetten heeft, gaat de training door. Mocht u belangstelling hebben om aan de onderwatersport te beginnen, dan kun nen wij u aanbevelen om contact op te nemen met de Nederlandse Onderwater sport Bond (N.O.B.), Bondsbureau, Nassau- straat 12, Utrecht. We hopen dat u, als u aan de duiksport gaat beginnen, veel plezier zult mogen be leven en wij wensen u een veilige en een voorspoedige opstijging toe. H. A. van Vlimmeren. Nadere inlichtingen: Nederlandse Onder watersport Bond, Balistraat 96, Den Haag. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 31