bar-dancing, waar eens de groep Brainbox zo te zien de jeugd van Tholen bij de tijd heeft gehouden. Verder de Rooms-Katholieke kerk, die gebouwd is op de plaats van de oude Waag. Maar dat ontdekken we pas, wanneer we na een wandeling langs de stadswallen en de vrolijk beschilderde „fri- ture" op de hoek, in de Stoofstraat terecht komen. In „De twee Stoven" (als herinnering aan de meekrapindustrie): twee fantastisch ge restaureerde huisjes, die eigenaresse, me vrouw J. E. Zelders, heeft verhuurd aan de openbare bibliotheek. Daar sleept Henk Houlveen, de administratieve kracht, on middellijk allerlei boeken, die bol staan van historie van het eiland, voor ons aan. We zoeken er „Ons Zeeuwsch verleden" van A. M. Wessels uit. Kennelijk nog steeds een bestseller volgens de uitleenlijst voorin. Voor we er induiken, laat Henk eerst vol trots het bibliotheekgebouw zien. In de Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. hal ligt een opgegraven plavuizenvloer en alle drie de verdiepingen van het gebouw zijn ruimtes, waar het goed toeven is. Voor jong en oud. Volwassenen kunnen te recht op de benedenverdieping. Jongere beentjes mogen trappen lopen tot de bo venste verdieping toe, waar een speciaal voorleeshoekje voor de kleuters is gemaakt. Het zit wel snor met de leesvoorziening op het eiland. Er zijn bibliotheken in Tholen, St. Maartensdijk en St. Annaland en uitleenpunten in Scherpenisse, Stave- nisse en Oud-Vosmeer. De bibliobus is daar door overbodig geworden en intussen ver vangen door een discobus, die elke woens dagmiddag in Tholen op de markt gelegen heid biedt om te zorgen voor voldoende verse voorraad muziek in huis. Die biblio theekvoorzieningen kosten de gemeente wel een lieve cent. Voor 1977 hebben b. en w. een subsidie van 186.275,op de be groting staan. Trouwen in Tholen. Tholen heeft altijd een nauwe relatie met het water onderhouden. Het ontleent er zelfs de naam aan. Volgens Wessels moesten schippers die over De Eendracht voeren, tol aan de graaf betalen en het stadje werd dan ook wel Tolna, Thelonium of Tholina genoemd. Het was een voor name stad, die in de eerste helft van de dertiende eeuw ontstond aan de dijk van de Vijftienhonderdgemetenpolder langs De Eendracht. Het had drie poorten en de Staten van Zeeland plachten er te ver gaderen. In 1452 brak er echter brand uit en dat kostte de poorten en nog een aantal andere gebouwen. Tholen kwam de klap te boven. Onder andere door het indijken van „verscheidene aanwassen". Simpelweg gezegd dus door grondwinst. De bibliotheek „de 2 stoven" in Tholen. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. De markt te Tholen. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 8