W z «rnr Martin Wijngaards, beeldhouwer. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Fraai gezicht op achtergevels met aange paste tuin van bibliotheek in Tholen. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Zo kon ook een nieuw stadhuis worden gebouwd. Op de plaats van het afgebrande, lezen we in een publikatie van stadsar chivaris J. Zuurdeeg. Hij is er zelf niet, wel enkele medewerkers en die laten ons vol trots het gebouw bekijken. Een roman tische omgeving, zeker ook om in te trou wen. Wat er dan ook gebeurt. Vandaag zijn het Piet en Heieen Oosteram. De bruid, in het geel, komt uit Scherpenisse; de bruidegom keurig in het pak met geel overhemd, komt uit Stolwijk. Ze brengen wat leven in het stadhuis, dat verder op perbest weet te pronken met glorie uit het verleden. We mogen er onze naam in het gastenboek zetten. Dat is leuk voor het nageslacht. De achterkant van het stadhuis grenst aan een al even oude en mooie Gasthuis kapel (ongeveer 1466). Volgens de aanplak biljetten centrum van het door de ZVU (Zeeuwse volksuniversiteit) gebrachte cul turele leven. Normaal kun je er nier in. De deuren zitten op slot, maar je kunt wel via een gastvrij openstaand poortje in de Kerkstraat de binnenplaatsjes bekij ken. Wat we met veel enthousiasme deden. Winkelen. We vinden dat we genoeg in het verleden gedoken zijn en gaan een beetje winkelen. In de Kerkstraat stuiten we op het antiek winkeltje van Martin Wijngaards. Naast antiek showt hij voor de vensterglazen prachtig houtsnijwerk. Meest" koppen met een wonderlijke gezichtsuitdrukking en we willen dan ook dolgraag even binnen kij ken. Dat kan. Martin (29) draagt nog wat nieuw hout snijwerk voor ons aan. Wat grotere koppen, die hij niet wil verkopen. Hij is schrijn werker van beroep, vertelt hij. Het res taureren van antieke meubels is zijn vak en daarnaast is hij houtsnijder. Uit stukken drijfhout, die hij langs het strand vindt, maakt hij koppen met karakter. Niet zo vreemd. „Ik let altijd het eerst op gezichts uitdrukkingen van mensen." Zijn werk zweemt naar de oude stijl. Past helemaal bij het antiek in zijn winkeltje. En dat is dan ook de bedoeling. Hij verkoopt ze voor een habbekrats. Ongekend lage prijzen voor een dag kreatief bezig zijn. „Het moet verkoopbaar blijven," vindt hij. „het is liefhebberij van me." Dat verkopen lukte wel van de zomer. Hij ves tigde zich een jaar geleden op Tholen en kreeg al direct heel wat toeristen in zijn zaak. Zijn vrouw Annemarie flirt nu met de gedachte om van schelpen halskettingen te gaan maken. Martin laat er een zien. Smaakvol gegroepeerde rijen schelpen aan een snoer. Dat zal wel lukken. Om de hoek van de straat blijf je auto matisch stilstaan voor de pottenbakkerij „De Dragon" van Gerrit en Tiny van En- geleenhoven. Jammer, ze zijn niet thuis. Hun werk liegt er niet om. Neem nu alleen maar de gevelsteen al. We slenteren de stad nog wat door. Ko men aan het haventje, waar de oester putten herinneren aan een vroeger bloeiende oesterverwaterplaats. Nu is er nog een pa lingkwekerij, tussen de houten gebouwtjes die de Thoolse haven een heel eigen sfeer geven. Langs de haven liggen twee hotel-res taurants. We besluiten om in hotel „Zee land" een hapje te gaan eten. In een eet- zaaltje met schuifdeuren in de atmosfeer van het oude vertrouwde familiehotel, dat het toch nog ademt. Wanneer we daarna niet wat rokerij hadden kunnen gebruiken, waren we waar schijnlijk nooit bij kapper J. W. de Rijke terecht gekomen. Hij etaleert de pakjes shag en sigaretten tussen de kappersattributen en zijn zaak is er zo een, die je overal in Nederland met een lantaarntje moet Voorgevel Stadhuis in Tholen. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Prachtig straatwerk op binnenplaats van het Gasthuis in Tholen. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. I 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 9