Naar Tholen om er weer terug te komen onze dank en tot ziens Ze zeggen: „THOLEN EN DE REST VAN 'T EILAND" VV; £- Tholen. Naar Tholen dus. Het is nog vroeg, maar de pont over Het Zijpe loopt al bijna vol. Aan de overkant schieten we de dam op. Daar moet ergens Tholen liggen, volgens de kaart. Er is een boer aan het ploegen, tientallen zeemeeuwen achter hem aan. Schapen, koeien en paarden op de dijk. Veel dijken. Begroeid met sappig gras dankzij het toch nog regenrijke najaar. Dij ken, die er op wijzen dat Tholen door de eeuwen heen stukje bij beetje moeizaam ontworsteld is aan het water. De Reigersburgh in St. Maartensdijk. - hy "'-V,isÉgiiij Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. De doolhof van gangetjes, die van de Gast huiskapel naar het Stadhuis leiden (Tholen). Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Bij het kruispunt Oud-Vosmeer St. Annaland aarzelen we even. Vooruit linksaf dan maar in de richting van het stadje Tholen. Ze zeggen er niet voor niets: Tho len en de rest van het eiland. Op het land bloeien bloemen. Twee kinderen wuiven ons na vanaf de dijk. Hun vaders oogsten uien. Later op de dag zullen we ontdekken, dat Tholen ook een dikke leverancier van sui kerbieten is. Langs een molen, boerderijen, slinger weggetjes, dijkje op, dijkje af, komen we via Oud-Vosmeer in Tholen. Al van verre bepaalt de brug over De Eendracht het silhouet. Een grote weg loopt daarover richting Bergen op Zoom. Ontsluiter van een eiland, dat vroeger alleen per pontje te bereiken was. Tholen. Het stadje Tholen, 4865 inwoners, maakt een wat rommelige indruk bij het binnen rijden. Het is de na-oorlogse aarzeling tussen nieuwbouw en herstel van de oude huizen te boven aan het komen en in het centrum van de stad zien we dan ook heel wat prachtige gerestaureerde pandjes. Zo als bijvoorbeeld boetiek Het Hijsrad, die later een slijterij blijkt te zijn. Op de markt parkeren we. In de schaduw van de grote kerk. Een markt met een oude travaille, een kiosk, een pomp en een 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1976 | | pagina 7