^NEmENTE£ Nog eens heen en terug om 'n mahonie balk die ik persé wil hebben, gesignaleerd op zo'n drie kilometer van de duinovergang. Zelfde verhaal, dan zwetend en doorregend in de auto naar huis; oude rommel uit, onder douche, dan wat gloeierig zitten soe zen. Fijn dat ik hier vlak achter het strand woon. Nee, het gaat heus niet om dat hout: dat is maar een voorwendsel om naar buiten te gaan, je krachten te beproeven met wat sjouwen door beweeglijk zand om de Zeeuwse winter die heus niet zo lang is als de kalender aanwijst „open te breken" door wat strandmorgens en -middagen. Hen paar stukken hout op het strand trekken mij meer dan een „zonne- vlugje" van de KLM. Er zijn er méér die hun gecompliceerde en geëngageerde werk zaamheden af en toe in de steek laten voor een ont-spannende wandeling. Desnoods met een eind hout op de nek, maar dat hoeft natuurlijk niet! Namiddag op een duin. De dag daarop is het doodstil, helder als in Spanje, maar dan een schuchter vries- luchtje. We zitten in de tuin, beschut hoekje met zon. Vouwstoel met een deken erin, zorgen dat de zon op je handen schijnt, anders krijgen die het te koud: Kerstkaarten geschreven. Goudvissen zwemmen traag rond onder dun laagje ijs op de vijver; por table speelt vioolconcert van Brahms met winterkoninkje ertegenaan. Dan de Asse- poester-balletsuite van Prokofief, bij een paar koppen hete thee. Kikker, helemaal geen vorst gewend de laatste jaren, sleept zich moeizaam naar de vijver, verbergt zich onder de thijm; gat gemaakt in 't ijsvlies, dier er voorzichtig ingeschoven, lome been slag en weg. Misschien haar leven gered. Tot de Pasen, chérie! Om vijf uur rijdt de postauto door het dorp en neemt de Kerstpost mee; dan nog even op de fiets. De eerste koperwieken vinden al vrijwel geen bessen meer van de duindoorns met hun zacht-zure geur: van de lakrode rozebottels blijven ze af. Zowat niets dan haken, stekels, prikdoorns in de duinen: bramen, gaspeldoorn, prikkeldraad ook. Maar goed ook, anders ging het eraan! Vallende winterschemering vanaf een duin top in het forensenuur: mensen haasten zich naar huis, files op de wegen, huismoeders in de keuken, inkoopdrukte in een lawaai erig stadje verderop. Puntjes licht in de grijze nevel boven de landerijen: oranjegele autokoplampen, geel natriumlicht op een kruispunt, koudblauw kwiklicht in een dorp. De aardschaduw rijst zienderogen omhoog in het oosten, met een bleke purperrode bovenzoom. Waar de zon gloeiend onder ging staat nu een oranjebruine wolkenbank boven een golvend duinlandschap in groene pasteltinten, oneindig teer. Vuurtoren van Westkapelle; een wit lichtpuntje af en toe van een boei in de Roompot; roodbruin strijklicht over de verre duinen van Schou wen. Zee ligt stil, bleekblauw, met blauw grijs, grijzig, dan grijs: heel fijn verlopen van tinten. Dat is moeilijk te beschrijven. Vroeger nooit het geduld gehad de tijd natuurlijk wel om te genieten van een winteravond, om de aarde te zien roteren (schaduw, Jupiter, Mars komen te voor schijn), om de langzaam klimmende maan van rossig naar geel en helderwit te zien veranderen van kleur, om de tegenschijn van de zon in purper waar te nemen, ver van de rook-, gassen-, roet- en stofuitstoot van de stad. Oase van rust in een op volle toeren draaiende wereld: ik geloof in het beleven van de natuur. Lezers zeggen: je leest bij hem nooit anders dan over strandjutten, zeilen, zwerven door de duinen en de pol ders, kijken naar vogels en zo. Mag het even? Precies wat iemand nodig heeft; zo'n rondje over het duin bij vallende avondvrieskou. Groenvink vlakbij gaat rustig door met 'n bes leeg te eten als ik mijn fiets pak, kijkt mij vragend aan: wat doe jij hier? Gewoon even een stemminkje opdoen en even kijken hoe jullie het maken, zeg ik. Kerstconcert in de Oostkerk. We zijn veel te vroeg, zetten de auto weg in een donker straatje, lopen naar de Middelburgse koepelkerk Zegt Tirion (1756): „De Voorzijde der Kerk staat regt over de Breestraat, uit welke men met zeven blaauwe steenen Trappen opklimt naar een groote Voorpoort, die naar Dorische en Ionische Orde gebouwd is en aan weêrzyde een kleine Deur heeft, alles van Hardsteen. Het Voorportaal doorgetreeden zynde, komt men in de Kerk door ene gelyke Poort, mede van binnen naar de Dorische en Ionische Orde gebouwd, boven dewelke een dubbele Poort naar de Korintische Orde staat, binnen welke de Tien Geboden in twee Blaauwe Tafelen met vergulde Letteren te leezen zyn. Verder binnen de Kerk staan agt Kolommen in 't ronde van 't Gebouw tegen over de agt Hoekpilasters met eene tus- schenruimte van omtrent twee Voeten. Deeze Kolommen zyn van onder op het Basement in de rondte twaalf en een half Voet, en omtrent veertig Voeten hoog, naar de Ionische Orde, alles van Hardsteen keurig gemaakt en dienende als tot ondersteuninge van den boven Binnenkoepel, die geheel op deeze agt Kolommen rust. Boven deezen grooten Koepel staat de agtkantige Lan- taaren Dat staat in Tirion's „Beschryving van Zeeland"; het is nog allemaal precies zo, na twce-en-een-kwart eeuw. Maar toen was het majestueuze orgel er nog niet. In de trekschuit van Brugge naar Sluis was de stadsorganist Willem Lootens een gesprek begonnen met de klokkengieter Dumery uit Brugge, die als orgelbouwers de gebroeders Petrus en Johannes de Ryckere uit Kortrijk had aanbevolen. In 1799 kregen die de op dracht. Na allerlei veranderingen en repa raties, en een sublieme restauratie door de firma E. Leeflang te Apeldoorn (1970—74) is dit unieke orgel, volgens het 18de-eeuwse neo-classicisme ontworpen, een instrument waar de stad Middelburg terecht trots op is. Tingrijze pijpen en verguldsel in roomkleurig lijstwerk onder de marmergeschilderde ko lossale balken die van kolom tot kolom lopen; de lichtblauwe koepel. Eén ruimte, geen beuken, kapellen of nissen; koor en publiek staan naar elkaar gericht, de koor leden in stemmig zwart, het publiek in winterjassen en jaks. Veel kinderen, enkele Zeeuwsen in klederdracht. Orgelspel van Bram Beekman; Kerstcan tates en fuga's op dat prachtig klinkende orgel worden afgewisseld met Franse Kerst liederen, variaties en een pastorella. Jo Ivens dirigeert het koor met meesterhand. Het geheel klinkt als het alleen maar kan klinken op een duistere decemberavond in een driehonderd jaar oude kerk, het orgel zowat tweehonderd jaar oud; de Koninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspan ning" werd in 1834 opgericht. Dan zingen koor en publiek, door machtige orgeltonen begeleid het gebruikelijke „Komt allen te zamen". Het concert is afgelopen; we keren de preekstoel, tinnen pijpen, bogen, balustrades, kapitelen, vazen en vergulde instrumenten de rug toe en schuifelen naar buiten. De overgang van klassiek gezang en orgelspel, licht en warmte naar startgeluiden en -geuren van motoren, voorruit afkrabben in de vrieskou en zo, is erg groot. Wat later zitten we in een behaaglijk Middelburgs koffiehuis na te praten over deze wonderlijk-stemmige avond, die zons ondergang vanaf het duin en die bijtend- koude strandjuttersmorgen, gisteren. Wie zei er ook weer dat het op Walcheren in december een saaie, dooie boel is; dat je ziek wordt op het strand bij storm en hagel buien; dat Middelburg nu ook niet bepaald hoogtepunten beleeft zo rond Kerstmis? Nou, die is er dan wel góéd naast! S. Z. HENGELWEDSTRIJDEN. 6 maart. Zeenaald, Rockanje, 11.00—14.00 uur. 20 maart. Wenduine (België), 11.30 uur. 2 april. Selektiewedstrijd rayon Zuid. H. V. K.K. Westerschelde, 12.15—13.45 uur en 14.15—15.45 uur. 3 april. Glijmesvissers, Lepelstraat, 13.00— 16.00 uur. 11 april. Edelkarper, Bergen op Zoom, 09.00— 12.00 uur. 17 april. H.M.S.V., de Heen, 13.30—16.30 uur. 24 april. Zeebrugge (België) 11.30 uur. 1 mei. H.S.V., Halsteren, 12.00—15.00 uur. 8 mei. Oostende (België) 11.00 uur. 15 mei. De Vogel, Kloosterzande, 13.15-16.15 u. 19 mei. Zeester, Halsteren, 14.0017.00 uur. 21 mei. Krabbe, Renesse, 13.0016.00 uur. 30 mei. Zeebaars, Scherpenisse, 10.30-13.30 uur. 24 september. E.G.H.V., Goes, 11.30—14.30 uur. 8 oktober. H.V.K.K., Kapelle, 10.00—13.00 uur. 23 oktober. Eendrachtvissers, Nieuw Vossemeer, 11.30—14.30 uur. 23 oktober. Blankenberge (België) 10.00 uur. 13 november. Leeglopers, 's Heerenhoek, 14.00-17.00 u

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 12