Barbara, verdiept in een boek. Links de onthoofding van Johannes de Doper, rechts St. Johannes de Evangelist op het eiland Patmos: de beide patroons van dit hospitaal Een ander werk: „De Aanbidding der Wijzen", een der koningen heeft de gelaats trekken van Karei de Stoute, echtgenoot van genoemde Maria: groot tegenstander van de Franse koning, gesneuveld in 1477 in de veldslag bij Nancy. Maria van Bour- gondië was toen twintig, ze overleefde hem vijf jaren: men werd niet oud, toen, op hoge posten. De Rijve, of Relikwiënkast van de H. Ursula doet beeldt in een aantal episoden het verhaal af van de heilige, haar kalmte, gelukzaligheid en zielsverrukking tegenover de naderende dood door krijgs lieden die pijlen afschieten op haar en de haar begeleidende maagden. Het meest be kende van Memiinc's werken, naar men beweert heeft hij de fraaie eiken kast beschilderd als dank voor de verzorging die men hem gaf in dit hospitaal; een der jonge nonnen diende als model, hij was wég van haar, aldus de legende. Er zijn zoveel legenden in Brugge; mag het even, na een halfduizend jaar? We kennen uit Brussel Memiinc's portret van Willem Moreel en diens vrouw Barbara: hij was meermalen burgemeester van Brug ge en verdedigde de rijke vrijheden van Brugge op energieke wijze. Ze was een stil, kalm Vlaams moedertje, vriendelijk en hartelijk. Memlinc schilderde het portret van hun tweede dochter Maria, het hangt hier. Nu eens niet de aandacht voor het gracieuze, het liturgische, het mijmerende, nu eens géén brokaat, glanzend fluweel en tapijten. Een vrouw (volgens velen) zonder verblindende schoonheid, maar met onmis kenbare distinctie. Een intrigerend portret, de lippen geknepen, de ogen koel, scherp en verachtend. Een vroomheid, ze laat nie mand toe in haar gedachtenwereld; ze zal geen gemakkelijke dochter zijn geweest! Een gesloten gelaat onder de transparante sluier over het kapje dat het achterover- gestreken haar bedekt. Meester Hans schil derde talrijke heiligen, maar ook Maria Moreel, de burgemeestersdochter. Eeuwen later schreef iemand op het schilderij „Si bylla Sambetha", dat was een helderziende vrouw uit Perzië, tweeduizend jaren voor Christus. Waarom? Er zijn meer zulke ongemeen boeiende portretten door Memlinc geschilderd, dat van Martin van Nieuwenhove, dat van Adnaan Reyns, en van anderen: als hij een portret schildert valt het naïeve, weke en vage van de liturgische voorstellingen weg en komt de steedse verfijning, het aan voelen van de geesteshouding van de ge portretteerde naar voren, Memlinc legt met zijn penseel de psychologie vast met de minutieuze olieverftechniek die hij in Vlaanderen had geleerd Brugge, een boeiende wereld-op-zich. Men gaat de museum/ziekenzaal sluiten, omhoogkijkend naar de zevenhonderd jaar oude gewelven lopen we naar de poort; buiten regent het. Wat is Brugge toch enorm begunstigd door het lot: het heeft geen stadsbranden, oorlogsverwoestingen of plun deringen gehad, er is nog zo ontzaglijk veel over, gespaard, met eerbied wordt het geconserveerd. In de Onze-Lieve Vrouwekerk uit de 13e eeuw staan we bij het grafmonument van „onze" Maria van Bourgondië; ze ligt er met aandoenlijk jong gezicht, elegante en gevouwen slanke handen. We kopen ergens een reproductie van het portret van die andere Maria, de onver getelijke. En wat hebben we dan nóg van Brugge gezien? Zo weinig! Het wereldberoemde museum Groeninge met al die andere werken uit de Brugse School, Van Eyck, Van der Goes, ook weer Memlinc, Breughel de Jonge en ga zo maar door. De Heilig-Bloedkapel aan de Burg, waar Boudewijn de Eerste met de IJzeren Arm een castrum (versterking) bouwde waarom heen de kooplieden zich weldra kwamen vestigen. Dat was in de negende eeuw, hier waar we lopen en staan te kijken. Het museum Gruuthuuse? Het Storie- huis, 15e-eeuws huis van de portret- en stilleven-schilder José Storie (deze eeuw), met historisch museum van de Belgische kant. Het Begijnhof? Het Brangwyn-mu- seum met de oude stadsgezichten van Brugge en het werk van de Engelse meester Frank Brangwyn? Het Minnewater, in de Middel eeuwen de overslaghaven van de stad. Het museum voor Volkenkunde? De Sint Sal- vator-kathedraal? De St. Gilliskerk? Het Justitiepaleis? Het Guido Gezellemuseum? De vier stadspoorten? Het Potteriemuseum? De Godshuizen der Arme Lieden? Het Eu ropacollege? Een vaartochtje door de Reien? Een ritje met een paardekoets? Een gram mofoonplaat van de onvergetelijke Brugse beiaard? De Sint-Janshuis windmolen? De Jerusalemkerk? Al op het Belfort geweest voor het panorama? Brugge is onuitputtelijk aan gebouwen, kunstwerken, evenementen, Reiefeesten, ge luid- en lichtspel, praalstoeten, aan eet huisjes en restaurants, aan parken en par kings, aan boetiekjes en groter. De omge ving is beeldschoon in haar soberheid, de musea onuitputtelijk en welverzorgd, de mensen vriendelijk en gastvrij. Een onvergetelijke stadzó dicht bij ons Zeeland! Hans Memlinc schilderde Maria Moreel rond 1480, iemand anders noemde haar de Per zische waarzegster Sibylla Sambetha (Brugge, Sint-Janshospitaal). Van Schaick Zillesen. 15

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 15