Fragment van orgel in de Maria Magdalenakerk te Goes. Foto; Johan Berrevoets, Zierikzee. machine; een schoepenrad, elektrisch aan gedreven. Vroeger werd er door de orgel trapper gepompt. Vier orgels. Het orgel in Goes bestaat in feite uit vier orgels. Een hoofdwerk, een rugwerk (of rugpositief), het pedaal en een echowerk, achter het orgel in een aparte kas. Het hoofwerk is het sterkste, het rugwerk het helderste, het woord echowerk spreekt voor zichzelf en het voetwerk bestaat voor namelijk uit basklanken. Het totaal aantal stemmen van het Goese orgel is 39 stemmen en dat is nogal wat om uit te kiezen. De mogelijkheden voor een orgelbouwer zijn echter legio en het hing vroeger dan ook van de smaak van de bouwer af welke stemmen hij koos. Ver der had het te maken met de stijlperiode waarin die bouwer leefde. Iedere stijlperiode heeft zo zijn eigen kenmerken. Het karakter van het Goese orgel komt veel overeen met de stijl van de zeventiende en achttiende eeuwse orgels. Enkele stemmen zijn nog oud. Ze zijn verdeeld over de verschillende kla vieren. Het orgel in Goes lijkt in veel op het orgel, zoals dat geklonken heeft in de achttiende eeuw. „Toch kun je niet alles zomaar gebrui ken," vertelt de heer Van Eersel. „Het kie zen van de registers is een kunst op zich." In Goes is de grootste orgelpijp zestien voet lang. Daarmee is nog lang niet de grootste maat bereikt. Er zijn orgels met twee-en-dertig voets orgelpijpen, zoals in Haarlem. De klank van orgelpijpen kan enorm van karakter verschillen. Er zijn tal van vormen: dik, dun, trechtervormig, spitstoelopend, van boven gedekt, enz. Dat alles bij lange en korte pijpen, variërend van tien meter tot een paar milimeter. Dan zijn er ook nog de tongwerken. Dat werkt, anders dan een fluit, als een riet instrument, zoals een hobo of klarinet. In een orgel worden zowel blaas- als strijk instrumenten en zelfs de menselijke stem soms nagebootst. Daarnaast heeft Goes een uniek echo werk, dat dank zij de hulp van de gemeente Goes kon worden aangeschaft. „Dat ken nen ze in Holland verder bijna niet," vertelt de Goese organist. „De intonatie is een beetje Frans van karakter. De Hollandse orgels hebben over het algemeen veel over eenkomst met de Duitse instrumenten. De orgels uit de zuidelijke landen zijn totaal anders; ze zijn dan ook voor heel andere soorten orgelmuziek geschikt. Dit is een Hollands orgel met Franse invloeden en dat bevredigt over het algemeen wel". Jammer vindt hij het, dat orgelspel vaak alleen wordt geassocieerd met kerkgang, ter wijl het orgel een op zichzelf staand muziek instrument is, waarvoor prachtige muziek werd geschreven van 1400 tot nu toe. Die muziek kan onder andere beluisterd worden in de Goese kerk. Ineke van Loon. Orgelconcerten in de Grote Kerk te Goes. 11-4 (2e Paasdag) Bram Beekman. 11-6 Kees van Eersel. 26-6 Arie Keyzer. 9-7 Stoffel Gunst. En verder iedere veertien dagen. Maria Magdalenakerk te Goes. Foto; Johan Berrevoets, Zierikzee. 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 7