op de plaat „Veere's genoegen" meente en per kern, rekening houdend met de specifieke aspecten van regio en kern, voor een optimale opvang van de bevol kingsgroei. Enkele van de daarbij gehanteerde doel stellingen zijn het handhaven van bestaande functionerende leefgemeenschappen, het ver beteren van de kwaliteit van het voorzie ningenapparaat en het handhaven van het eigen karakter van de woonkern. De kernen zijn daartoe ingedeeld in regionale groei kernen, kernen met aanvullende woonfunc tie, opvangkernen, plattelandskernen en ker nen met beperkte mogelijkheden, termen die min of meer voor zichzelf spreken. Een scala van groeimogelijkheden in aflopende zin, waarvan in de laatstgenoemde catego rie, de kernen met beperkte mogelijkheden, in verband met hun specifieke ligging geen enkele of nog slechts een beperkte bevol kingsgroei mogelijk is. In de Wet op de Ruimtelijke Ordening is bepaald, dat voor het buitengebied van de gemeenten een bestemmingsplan moet worden gemaakt. Op grond van deze plan nen kunnen ongewenste ontwikkelingen in het landelijk gebied worden voorkomen; op deze manier kunnen onder andere land schap en natuurgebieden worden beschermd. Voor het merendeel van de gemeenten in Zeeland zijn er bestemmingsplannen voor het buitengebied vastgesteld en goedgekeurd Voor de gemeenten waar dit nog niet het geval is, zijn dergelijke plannen in proce dure. Overigens zijn er nog andere wetten Na heel veel repeteren (waaronder een volledig studieweekend, een hele zaterdag en heel veel spelen in groepen) was op vrij dagavond 3 december voor de leden van het fanfare-orkest „Veere's Genoegen" uit Veere het grote ogenblik aangebroken; het op en verordeningen op grond waarvan natuur gebieden beschermd kunnen worden. Het natuurgebied Saaftinge bijvoorbeeld ontleent zijn bescherming aan de Natuurbescher mingswet. In dit artikel en in het voorgaande artikel over ruimtelijke ordening in het algemeen, is meermalen de groei van de bevolking en haar gevolgen voor het gebruik van de ruimte ten tonele gevoerd. Tot slot nog één opmerking over deze bevolkingsgroei. De groei welke in de in 1966 vanwege het Rijk uitgekomen „Tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland" voor de bevolking van Zeeland was voorzien, name lijk van 300.000 inwoners in 1965 naar 750.000 in het jaar 2000 500.000 „eigen" inwoners plus 250.000 inwoners aan te trek ken van elders in het kader van het na tionale spreidingsbeleid zal niet bereikt worden. Onze bevolking zal minder snel groeien dan waarvan in de Tweede Nota is uitgegaan. Volgens de laatste ramingen zal Nederland in 2000 niet door 20 maar door 14 a 15 miljoen mensen bevolkt worden. Zowel de Zeeuwen zelf als de recreanten in Zeeland hoeven er niet rouwig om te zijn dat de raming uit 1965 niet zal uitkomen. Zeeland blijft een provincie waar nog ruimte is, ruimte waar zuinig en zorg vuldig mee omgegaan moet worden! J. Q. C. C. Becht - Middelburg. nemen van hun langspeelplaat ging be ginnen. Veere's Genoegen werd opgericht in 1921. De aanzet tot het huidige orkest werd ge geven in 1964, toen besloten werd via een blokfluitgroep te komen tot de vorming van een jeugdorkest. En dit lukte wonder wel. Veel jeugd ging in de volgende jaren over naar het grote orkest en meerdere keren werd opnieuw met jeugdgroepen ge start. Op den duur was het aantal leden van het grote korps zodanig, dat er een volledige fanfarebezetting kon ontstaan. Een grote zachtkopergroep, die de ziel van het orkest vormt (vanaf de hoge es-bugel tot en met de lage bes-bas: de zgn. saxhoorns), aangevuld met een scherpkopergroep en een saxofoongroep en uiteraard een slagwerk groep. Een zo goed mogelijke afwisseling en versmelting dezer groepen (ieder met zijn eigen karakter en bespelingsaard) geeft de fanfare zijn eigen „sound". Vanwege de slechte akoestiek en het tot de zaal doordringende straatlawaai uit het Verenigingsgebouw van Veere verdreven, kwam men om zeven uur in de Nederlands Hervormde Kerk (een deel van de Grote Kerk) bij elkaar. Hier zouden, dankzij de welwillende medewerking van de Neder landse Hervormde Gemeente, de opnamen plaats vinden. Nadat de vele microfoons waren uitgezet en de grond bedekt was met kabels kon om acht uur met het in spelen en het regelen van de klankbalans begonnen worden. Om half tien begonnen de eigenlijke op namen. Eerst werd de Selectie uit de ope rette „Show Boat" van Jerome Kern in een arrangement van C. M. Mellema opge nomen. Vele keren moesten bepaalde pas sages herhaald worden. Hieraan werd tot half twaalf hard gewerkt. Toen stond het stuk goed op de banden van Eurosound uit Nijmegen. En er werd achter deze avond een punt gezet. De volgende dag 4 december moest de rest opgenomen worden. Er werd nu om tien uur begonnen. Na een dag hard werken stonden alle andere op te nemen werken om half vijf op de banden. Er werd tussen de middag slechts voor een lunchpauze van drie kwartier onderbroken. Hoewel het keihard werken geblazen was, gaf deze dag aan alle deelnemende leden (48 in getal) toch het bevredigende gevoel, dat door een fijne onderlinge sa menwerking een mooie prestatie geleverd was. Een zekere vorm van gezelligheid was deze dag dan ook onmiskenbaar aanwezig en alles bij elkaar de vele repetities vooraf, culminerend in het hoogtepunt der opnamen en het idee een aardige plaat te hebben opgenomen heeft voor de vere niging zeer zeker positieve waarde. Behalve de reeds genoemde „Show Boat" komen ook de volgende nummers op de plaat: de mars „De Campveerse Toren" van Piet de Rooy (deze toren is een Veers monu ment, ingericht als hotel-restaurant, met als beheerder de voorzitter van Veere's Genoe gen), de suite voor fanfare „In Tudor Days" van Henry Geehl, „Gedenck-clanck" een melodieënkrans naar Valerius, bewerkt door fanfare door P. J. Wiest (Adriaen Valerius heeft 350 jaar geleden in Veere zijn „Neder- landtsche Gedenck-cklanck" geschreven) en een selectie uit de musical „Jesus Christ Superstar" van Lloyd Webber in een arran gement van Willy Hautvast. Op 4 februari 1977 is tijdens een uitvoe ring in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg de eerste plaat uitgegeven. Daarna is met de verkoop begonnen. Liefhebbers voor deze plaat kunnen con tact opnemen met de heer J. J. Wisse, Kaai 9, Veere, Tel. 01181 - 254. 13

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 13