Het Grevelingenbekken is voor iedereen zeker geen 80 gram. Als hoofdlijn kan men goed 25/100 mm nylon gebruiken en voor de onderlijn ook. Als er regelmatig gevangen wordt, ver dient het aanbeveling de onderlijn steeds te controleren op beschadigingen vanwege de geeptandjes en zonodig de onderlijn op tijd vernieuwen. Als hengel komt een soepele stok van 3 a 3,50 meter in aanmerking. Als molen is een normale spinmolen goed te gebruiken. Bij gebruik van deze materialen is er een enorme opwindende visdag te beleven. Naar verhouding van zijn afmetingen is de geep een krachtige en spektaculaire harde knokker. Wanneer hij rustig binnengedraaid wordt, durft hij menigmaal het water uit te springen. De geep heeft als lievelingskostje zand- spiering en deze enorm snelle visjes durft hij tot in het zand te achtervolgen. Hij prikt zijn snavel dan in het zand en de spiering blijft dan wel aan de tandjes zit ten. Verder staat er nog zager, zeebliek, zeepier en garnaal op het menu. Voor de geepvisser zijn ook nog een stukje spek of een reepje vis te gebruiken. Voor het vangen van de eerste geep wordt vaak een stukje spek gebruikt. Is de eerste vis eenmaal gevangen, dan is het beste een stukje uit het zilverkleurige staartstuk te snijden. Eerst even de schub ben er af halen en dan met een scheermesje een reepje vis uitsnijden als in fig. 2 is aangegeven. Het aasje dient 21lz a 3 cm lang en ongeveer 4 mm breed te zijn. Het haakje dient op de plaats van het puntje te komen, zodat het mooi op de stroom kan wapperen. Dezelfde aasstrookjes uit de buik van een stukje zalm of een andere vis met een rode vleeskleur doen het soms buitengewoon goed. Gebruik altijd zo vers mogelijk aas. Na de eerste dagen van aankomst wordt de geep al gauw achterdochtig, dit als Het Grevelingenbekken, gelegen tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland, wordt terecht een natuur- en recreatiegebied van formaat genoemd: het gaat om drie duizend hectare land en elfduizend hectare water. De Grevelingen is nog niet zo lang een bekken met een constant waterpeil. Tot 1971, toen de Brouwersdam werd vol tooid, was de Grevelingen een zeearm met getijbeweging. In het oosten was de Greve- gevolg van de sterke bevissing. Als een geep het aasje ontdekt heeft, zwemt hij meestal eerst een rondje en als het in orde lijkt, pakt hij het pas. Hierna springt hij even het water uit en terwijl hij weer terug in het water komt, slikt hij het in. Duikt er wel regelmatig geep in de buurt op, maar bijt hij niet, dan kan de geep vaak verleid worden door van tijd tot tijd 2 a 3 kleine rukjes aan de dobber te geven. Ook op dagen dat ze wat minder belangstelling hebben, kan deze manier van bevissing nog wel eens succes opleveren. Zoals al eerder even is aangehaald is de geep een echte zichtvis en hierdoor is rustig zonnig weer het beste geepweer. Al leen als het erg warm is, doet de geep het meestal niet best. De beste vangplaatsen zijn in de buurt van havendammen, strekdammen en oevers waar behoorlijke stroming niet te ver uit de wal is. Goede vangstplaatsen kunnen we vinden aan de kust van Noord-Beveland, de kust van Walcheren, Stavenisse en de kust van Schouwen-Duiveland. Voor de liefhebbers, die de geep ook in de pan willen hebben, zou ik de raad willen geven de vis direkt na de vangst te doden en de schubben er af te halen. Het verwijderen van de schubben gaat dan namelijk veel beter dan wanneer ze opge droogd zijn. Geep is wel eens op kunstaas te vangen, vooral tegen de avond. Het levert echter vaak missers op, omdat de geep heel vaak eerst met de snavelpunten probeert te nroeven en de inhakingskansen zijn hier minimaal. Goede vangst en plezierige dagen. Graag ook wat begrip voor de mede-geepvissers, want de geepstekken zijn in het begin vaak druk bezet. H. Knol. lingen al eerder afgesloten, namelijk in 1965 door de Grevelingendam. Deze dam is bovendien een belangrijke schakel in de verbinding tussen de Randstad en Zeeland. Bij de inrichting en het beheer van het Grevelingenbekken zal de natuur het uit gangspunt zijn. Zo'n tien jaar geleden werd hier anders over gedacht. Het accent van de inrichtingsschets van de commissie in richting Deltawateren lag toen duidelijk bij de recreatie. In de huidige opvattingen van de betrokken overheden is een compromis mogelijk, waarbij zowel de natuur als de recreatiebelangen goed aan hun trekken komen. Het is een goede zaak, dat de natuur- belangen een zwaarder accent hebben ge kregen dan in de zestiger jaren. Nederland is immers niet bepaald overspoeld met vrije natuur. Daarom zal bij de inrichting van het Grevelingenbekken grote voorzichtigheid moeten worden betracht. Het centrale pla- tengebied (de eilanden Hompelvoet en Veer mansplaat) vraagt bijzondere bescherming. Het gaat niet alleen om bescherming van „de voortgang van de natuur" maar ook om natuurbouw in het Grevelingenbekken. De afsluiting heeft immers belangrijke scha de aan de natuur toegebracht. Het weg vallen van het getij heeft consequenties ge had voor de flora en fauna. Inmiddels werkt het Grevelingenbekken, nu met een constant waterpeil, al weer naar een nieuw natuurlijk evenwicht toe. De kansen, die hier ontstaan, zullen goed moeten worden benut om te voorkomen, dat droogvallende platen verstuiven. Eén van deze platen is de Hompelvoet, waar de begroeiing snel op gang kwam. Op deze plaat en ook op de Veermansplaat vindt al beweiding plaats. Op de Hompelvoet zijn er schapen en fjordenpaarden en op de Veermansplaat stieren. Een opvallend verschijnsel doet zich voor op de slikken van Flakkee. Op dit natuur gebied van zo'n 1.500 hectare zal er een zgn. groen strand ontstaan. Een strand- met-planten komt slechts op enkele plaatsen in Nederland voor. Het Grevelingenbekken is ook voor vogels van groot belang. Zowel broed- als trek vogels zijn hier in grote getale te vinden. Op de Hompelvoet is bijvoorbeeld de groot ste broedkolonie van grote Sterns van ons land. Hier treft men ruim 2.000 paren aan! De recreatieve functie van het Grevelin genbekken mag beslist niet worden onder schat. Allereerst het dagbezoek. Er zijn in middels al belangrijke voorzieningen tot stand gekomen, zoals: De Plaat van Oude Tonge, aan de ooste lijke dam. Hier treft men een oever van zandstrand aan, alsmede lig- en speelweiden en een spartelplas. Er zijn vanzelfsprekend ook toilet- en parkeervoorzieningen. De Punt van Goeree aan de westelijke dam. Ook hier vindt men strandoever met bijbehorende voorzieningen, zoals parkeer gelegenheid. Een aantrekkelijk gebied met een waterplas is hier bovendien in ont wikkeling. De Kabbelaarsbank, eveneens aan de wes telijke dam. Hier wordt een bos aangelegd. Sportvissers hebben de Kabbelaarsbank reeds lang ontdekt. De totale inrichting van de Kabbelaarsbank is nog in studie. Gezien de grootschaligheid kunnen ruime moge lijkheden voor zowel verblijfs- en weekend recreatie als dagbezoek worden gecreëerd. Op de Kabbelaarsbank zal ook een jacht haven worden tot stand gebracht. West-Repart, gelegen op Schouwen-Dui veland direct naast de Brouwersdam. Hier is een intiem strandje. In het haventje van West-Repart ligt een belangrijke attractie voor de vele verblijfsrecreanten inl de Schouwse Westhoek. Deze attractie is het enige drijvende dolfijnenstadion ter wereld. Last but not least: het Noordzeestrand langs de Brouwersdam en in de onmid dellijke omgeving hiervan op Goeree-Over flakkee en op Schouwen. Nederland is een natuur- en recreatiegebied van formaat rijker: het Grevelin genbekken. Op windstille en zonnige dagen een oase van rust, op andere een machtig speelveld van de natuurelementen, als de wind grote wolken voor zich uitjaagt en het water tegen de dijken, over de stranden en de slikken stuwt. Natuur en recreatie zullen hier hand in hand gaan. De Grevelingen is er voor iedereen: de massarecreant die gezelligheid zoekt en de liefhebber die graag alleen wil zijn met de natuur en zichzelf. Met deze fraaie volzinnen schetst een brochure van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk het karakter van het Grevelingen bekken. 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 28