In 1976 verdronken weer 12 sportvissers nadien aan het luisterijke Landjuweel van 1 juni 1539. „De Refereinen int vroede, int zotte, int amoreuse", door Axel voorgedragen, werden in 1539 door Joos Lambrecht in zijn bundel Refereinen gedrukt. Eveneens opgenomen dit spel door Axel vertoond, in den bundel „Spelen van Sinne" van dezelfde schrijver (1539). Volgens de schrijvers der Bibliotheca zou de Axelsche Kamer den naam dragen van „De Vier Melkstoopen". De kernspreuk van Axel was: „Godt ontcommer elex herte." Jacob de Hondt, te Axel geboren in 1487, werd door Marie van den Berghe, vrouwe van Axel (gestorven in 1500) met de kapelrij van Axel begiftigd. In 1510 werd hij tot priester gewijd en hij was levens-organist der kerk. Dichter van bescheiden formaat, lid van het gilde Sinte Barbara der Axelsche Rederijkers, was hij de aangewezen man om Elk jaar verdrinken in Nederland 10 tot 15 sportvissers. De meeste slachtoffers val len onder de bootvissers, die met veel te kleine scheepjes en nauwelijks nautische kennis van het grote water, de Zeeuwse, Z.-Hollandse stromen, Wadden en het IJssel- meer bevaren. Ook op de grote rivieren vallen wel eens slachtoffers, omdat de boothengelaars de zware zuiging en golfslag van passerende snelvarende tankers onder schatten. Bij stijgende windkracht zijn ook de Grevelingen en het Veerse Meer vaak wateren, die onderschat worden. De lang als deken der rhetorica op te treden. Tot zover dan maar. Prachtig zo'n oud vergeeld boekje om in te bladeren tijdens de rit over het laatste stukje autoweg vóór Axel, met naast je een prima chauffeur die je alles kunt overlaten. Om te lezen hoe groot ook toen al de belangstelling in de letterkunde was en hoe er voor het toneel in 't bijzonder geijverd werd en hoe vlijtig factors, dekenen en gildebroeders zich oefenden in het referein-maken en in liederen wedstrijden. We spraken vroeger wel over het mid deleeuws tijdvak als over „de donkere nacht der middeleeuwen". Maar in die donkere nacht straalden toch wel heldere sterren. Zou de belangstelling in letterkunde heden ten dage nog even groot zijn. Ik weet het niet, evenmin als Mr. Leonard Willems, maar die betwijfelde het ten zeerste. Veel van wat vroeger waarde had, komt gerekte Grevelingen ligt in een oost-west richting, die bij de heersende westenwinden tot een snel oplopende korte golfslag leidt. Door de aanleg van sportvishavens en gecontroleerde boottrailerhellingen is het wellicht mogelijk wat meer toezicht op het bootvissen onder gevaarlijke weersomstan digheden uit te oefenen. Aan de andere kant is nog meer voorlichting dan tot nog toe over de nautische eisen en de tech nische uitrusting van de visboot zelf gewenst. Er zijn plannen om ook de ANWB een grotere rol te laten spelen in het keuren weer boven, en die kernspreuk van Axel was overigens zo'n gekke nog niet: „Godt ontcommer elex herte". Met dat doel waren we immers (zie vorig art.) tegenover Hulst het wijde land inge schoten, na „commerlycke" zaken gedaan te hebben. Om er te gaan genieten van „Het land gelegen naast het harde zwarte pad, van het glanzende water, de zotte wilgen zonder blad, van hun gekorven tronken en van de geur zo vruchtbaar en zo zat, en van de pas geploegde vette bonken." Dit was mijn vrije interpretatie van Jan Greshoff's prachtige gedicht. „In mij is ook die drang, dat geurig gisten, gelijk in de aarde en 't oude wilgenhout, mijn adem mengt zich met de lichte misten en 'k voel mij nieuw, ik voel mij eeuwenoud." Over geurig gisten gesproken, de maaltijd in één van Axels herbergen werd een feest maaltijd, een goed glas wijn ontcommerde de laatste restjes gebleven zakelijkheid, die soms zwaar op de maag kunnen liggen. En 's avonds laat waren we nog een uurtje de gast van onze vriend bij een wijn proefavond in één van de ruimten van de Axelse schouwburg. Maar niet natuurlijk om óók daarin eerst uitgebreid rondgeleid te zijn, hetgeen ons kreten van verbazing en verwondering ont lokten. Proeven dus, als buitenstaanders mee aan schuiven bij een heel eigen Axels gebeuren. Midden tussen de inwoners van deze his torische stad nippen aan een Bourgogne Goub des Dues uit 1974 a 8,25 per fles (6 flessen ƒ47,50); van een Du Val du For- gan, Vin de pays a 4,05 per fles (6 flessen 23,50). Chapelle Liscours, Grand Pruy- Ducasser en ga zo maar door. Een beetje jong nog, misschien niet zo bekend of be roemd, maar alles moet z'n tijd hebben in 't leven. De tijd om dóór te rijpen, om op smaak te komen, zo is het nu eenmaal. Maar de namen geuren als rozen in de avond. De stemming is er goed en warm- huiselijk en doezelig en weer komt Jan Greshoff bovendrijven: „het water glanst verleidelijk en glad en 'k loop daarlangs, volkomen vrij en dronken." „Godt ontcommer elex herte." mirja muurling. van sportvisboten, zodat het veel mis bruikte begrip „zeewaardigheid" voor kleine visboten voor het grote ruwe water eens beter uit de verf komt. De bootvisserij met polyesterjollen van 3,50 tot zelfs 6 meter lengte blijft een mooi-weer-visserij, die bij windkracht 3 al in de gevarenzone komt. U bent dus gewaarschuwd. De rijkspolitie te water in Zeeland heeft de laatste jaren de vaarkwaliteiten van de With-300 en 400 erkend. Deze polyester visboot met een snelle bodem wordt door de NV Ido uit Hendrik Ido Ambacht ge ïmporteerd. In de rij van geteste bisboten, zoals de Rana, Ahoy en enkele anderen is de With een veilige boot, die ook door objectieve deskundigen als de rijkspolitie te water wordt geprezen. Op verzoek van een aantal hengelsport- voormannen heeft de ontwerper Ir Bror With uit Noorwegen al enkele malen belangrijke verbeteringen aan deze polyester jollen aan gebracht. Het gevolg is, dat op de Hiswa- tentoonstelling een nieuwe visboot de With Vital 17 met een lengte van 5,28 en een breedte van ruim 2 meter werd uitgebracht. Deze visboot-uitvoering van een daycruiser met een hard-top-uitvoering, blijkt uit een aantal harde beproevingen de veiligste vis boot in deze klasse te zijn. Wie de Hiswa- 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 20