DE TECHNISCHE BIBLIOTHEEK TE VLISSINGEN deze methode op het volgende letten: Komt de stroming b.v. van rechts, dan aan de linkerkant van die dam vissen. Wie zeebaars vangen wil, moet niet bang zijn om wat materiaal kwijt te raken. Tij dens de geepvisserij gebeurt het ook wel eens, dat er zeebaars gevangen wordt. Strandzeebaarsjes zijn vaak 1 a 2 pond zwaar; grotere komen vaak meer bij de stenen of wrakken vandaan. Grote exem plaren leven meestal ook alleen. Een heel andere vorm van zeebaars vissen is de visserij met kunstaas. Deze kunst- aassoorten kunnen allerhande soorten le pels, dan wel streamers zijn. Tevens komen diverse soorten plastic vaantjes en plastic visjes in aanmerking. Wie van de wal af vist, zal al gauw een lepel van 50 gram moeten gebruiken. Het gebruik van een lange soepele hengel verdient aanbeveling, omdat het heel vaak noodzakelijk zal blijken, dat er worpen van 80 a 100 meter nodig zijn. Ik heb er ook wel eens een paar gevangen aan een spinhengel enkele meters uit de wal, maar dat zijn uitzonderingen. Als draad gebruik ik altijd 30/100 met een voorslag van 40/100 nylon en soms als de vis erg ver uit de wal is, durf ik wel eens 25/100 te gebruiken. Bij die 25/100 neem ik de voorslag wel altijd extra lang. Wie met deze draaddikte in moeilijkheden komt omdat de draad elke keer om de top gaat zou ik adviseren er een oogje bij te zetten onder de top of het tweede oog iets meer naar de top te verzetten. Voor deze visserij met kunstaas is het nodig, dat er maar een heel klein beetje wind is en het water dient helder te zijn; de temperatuur niet bloedheet. De beste plaatsen voor kunstaas zijn steenstortingen en wrakken. Het risico voor verlies van materiaal moet hier wel op de koop toe genomen worden. Hoe beter men echter de visplaats kent, des te min der materiaal er verspeeld wordt. Hoe dichter we bij de stenen vissen, hoe meer kans op succes; vooropgesteld dat de vis er ook werkelijk is. Let er bij het kiezen van lepels op. dat het zwaartepunt bij de haak zit. Dit is voor het maken van de noodzakelijke lange worpen. De lepel blijft dan in de vlucht in evenwicht. Het beste is verschil lende kleuren in voorraad te hebben. Het gebeurt wel eens, dat ze een zilverkleurige niet, maar een koperkleurige b.v. wel pakken. De dreggen die van oorsprong meestal aan de lepel zit, vervang ik altijd door een enkele stevige haak. De vis wordt bii een beet goed gehaakt en de kans om in de stenen vast te geraken is een heel stuk kleiner. Het vissen met de lepel gaat als volgt. Na het inwerpen de lijn verder af laten lopen tot hij ongeveer bij de bodem is. Na enige onprettige ervaringen is dit niet zo erg moeilijk te constateren (de tijd b.v.) vervolgens de lijn op de molen doen en de lijn strak draaien; de hengel net boven water. Nu de bekende pompbeweging ma ken, een flinke haal kan geen kwaad. De hengel weer boven water houden en de lijn kalm opspoelen; is de lijn weer strak, dan weer een haal geven. De dan slap hangende lijn in het oog houden, als deze sneller dan normaal wegloopt, even aan slaan. De lijn even strak houden en als er dan zware stoten volgen, hangt de fel begeerde zeebaars. De lepel wordt meestal gepakt als de lepel terugvalt (slappe lijn). Het gebruik van streamers of plastic vaantjes is als volgt. We maken eerst een paternoster als volgt. We nemen een rond z.g. horlogelood van het gewenste gewicht en 50 cm hierboven een metalen afhouder, voorzien van een zijlijntje met streamer of vaantje. Streamers rood-wit, rood-geel of wit-geel zijn zeer goed. Streamers kunnen ook voor een lepel gezet worden of er kunnen meerdere strea mers aan een paternoster gedaan worden. Bedenk dan wel, dat het risico van mate- riaalverlies groter wordt naar het aantal haken. Ook een jig is in de streamerkleuren goed te gebruiken, alleen een jig is vaak vanaf de wal niet ver genoeg te werpen. Het vissen vanuit een boot levert meestal meer kansen op. Tot besluit zullen we nog een aantal plaatsen noemen weer nogal eens een bosje zeebaars te vangen is. Schelphoek op Schou wen, de Nol van Zierikzee, de Val Zierikzee, Goese Sas, Werkhaven te Kats, Oostnol Wissenkerke, camping Anna Friso, Werk- havens Kamperland, Pier van Flip Kamper land, Veerse dam, voornamelijk met de worm en stranden bij Zoutelande. Hopend hiermede een klein beetje licht op deze gast gezet te hebben, wens ik de liefhebbers een goede zeebaarsvangst toe. Henk Knol. De seizoenen vliegen voorbij. We gaan ons al weer voorbereiden op het zomergebeuren in-, op- of boven het water. De bibliotheek wil u daar een handje bij helpen, en om nu eens eerlijk te zijn, bij welk watersport centrum in ons land is er een bibliotheek te vinden die zoveel wind in de boeken heeft? Vandaar een praatje over „zeil- boeken". Kan iedereen daar nu zomaar gebruik van maken? Jawel dat kan, omdat het een bibliotheek is die door de Provinciale overheid en het bedrijfsleven geëxploiteerd wordt. Hij is gevestigd in de Hogere Tech nische School te Vlissingen, die zelfs per schip te bereiken is. Schuin tegenover de jachthaven en vlak bij de keersluisbrug in het kanaal door Walcheren. 't Is niet dat we er op uit zijn een vast recreatiepunt of een bezienswaardig heid te worden in de Westerschelde-route, maar bij slecht weer is het toch wel eens iets om aan te denken. Naast een afdeling watersport zult u er veel van uw gading kunnen vinden. U behoeft geen lid te wor den, de uitlening is gratis. We zijn op werkdagen geopend van 8 tot 5, en vrijdag avond van 7 tot 9. In de zomermaanden juli en augustus zijn we alleen overdag van 8 tot 5 open. Wat voor boeken zijn er dan wel in de bibliotheek? Te veel om op te noemen, omdat de collectie bestaat uit boeken en tijdschriften op het gebied van techniek en natuurwetenschappen in de ruimste zin van het woord. Vandaar dat bij deze boek- JY bespreking ook weer een keuze gemaakt is uit een bepaald onderwerp, nl. boeken over zeilsport. Daar kan men alle kanten mee op. Wij vertrekken van de historie, via de aanschaffing en de bouw van boten naar instructieboeken over zeilen, weerkunde, 29

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 29