ORGEL IN DE NED. HERV. KERK IN BAARLAND één van de waardevolste kleinere monumentale instrumenten Hoe het in Baarland gekomen is, weet niemand meet. Maar in 1786 was het er en het is er nog: het fraaie orgel, dat achter in de kerk van het Zuid- Bevelandse dorpje een waar pronkstuk vormt. Een orgel om van te houden. Eenvoudig, maar toch smaakvol en rijkelijk versierd in uitvoering, mooi pas send bij het interieur van de kerk, waarin de historie zorgvuldig wordt bewaard. In de overkapping bijvoorbeeld of in de oude petroleumlampen aan de wand (Van die lampen missen helaas enkele bolletjes en ze zijn moeilijk te vinden. De kerkvoogdij zal dan ook dankbaar zijn voor goede tips). Resten historie ook in de grafstenen in het portaal of het wapen van het familiegraf, dat in de consistoriekamer werd gehangen om het maar zeker goed te bewaren voor het nageslacht. Met het Baarlandse orgel is dat bewaren in het verleden wonderwel gelukt. De kerk zelf maakte twee branden mee en van de voormalige kruisvorm is nu alleen nog het schip over. Waar het orgel stond en staat, nog bijna on veranderd door de eeuwen heen. Zuidelijke bouwer. Wat er bekend is van het Baarlandse orgel, is grotendeels door deskundigen als drs. J. H. Kluiver opgehelderd na een uitvoerig onderzoek van in- en exterieur van het instrument. Van binnen en van buiten is het nog bijna zoals het was toen het werd gebouwd door ene Johannes Jacobus Moreau. Zijn initialen prijken in het kunstig bewerkte medaillon van de muziekstandaard. Hij was de enige orgel bouwer van zuidelijke afkomst uit die tijd met de voorletters J. J. M. Dat deskundigen het zoeken in de zui delijke richting is niet verwonderlijk. De opbouw van het instrument en de deling van sommige registers in bas en discant wijzen in die richting. Daarnaast is het echter ook te zien aan de vorm van de labia. De labia zijn de stukken „ingedrukte" pijp boven en onder de kernspleet, waar door de lucht naar buiten komt. Het is bij het orgel van Baarland duidelijk te zien, dat die ingedeukte gedeelten spits en hoog toelopen en dat was een kenmerk van de zuidelijke orgelbouwers. Maar goed, de bouwer was Johannes Jacobus Moreau, laten we aannemen. Vol gens de archieven moet hij geleefd hebben voor 1762 en dat zou er op wijzen dat het Baarlandse orgel een bestaand instru ment was en in 1786 van elders naar Baarland waar het op 1 oktober van dat jaar in gebruik werd genomen verhuisde. Er zijn nog meer aanwijzingen daarvoor. Onder andere de stijl van de kas die „Lo- dewijk de veertiende" is. Dat is een stijl vorm, die in het midden van de achttiende eeuw uit de mode raakte en dus moet Direct achter de Ned. Herv. Keik van Baarland ligt dit prachtige slot. Een pronkstuk voor Baarland en bewoond door een vriendelijke slotheer en vrouw, dhr. en mevr. De Bruijn. (Meer informatie over dit slot in „Kijk op Zeeland"). Foto: Johan Berrevoets, Z'zee. De gezellige kerk te Baarland wordt gesierd door tal van fraaie petroleum-wandlampen. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Ingemetselde steen in de consistorie van de Ned Herv. Kerk te Baarland. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. het orgel ouder zijn. De galerij is „Lodewijk de zestiende" en dus van jonger datum dan het instrument zelf. Moreau. Wie zich interesseert voor de orgels van deze Moreau, kan er een gaan bekijken in Gameren en een in Oosterhout. Het eerste is afkomstig uit Rotterdam, het tweede uit Breda. Johannes Jacobus was een zoon van Jacob Francois Moreau, die het orgel in de St. Janskerk in Gouda bouwde. Vader Moreau stierf in 1751 en vanaf die tijd werkte zijn zoon zelfstandig. Hij onderhield ook het orgel in de Goudse St. Janskerk en omdat daar in 1762 een andere orgelmaker mee werd belast, wordt aangenomen, dat Moreau jr. in dat jaar stierf. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 5