Fraai doorkijkje op Nisse door een eeuwenoude poort. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Dispositie. De dispositie van het orgel in Baarland, dat twee manualen heeft en een aange hangen pedaal, zag" er als volgt uit: Holpijp 8, Fluijt 4, Klijnfluijt 2, Cornet 3 st. disc., Quint 2 2/3, Dulciaan 8?. Boven- klavier: Bourdon 8, Prestant 8 disc., Pres- tant 4, Fluijt 4, Quint 2 2/3, Octaaf 2. Aangehangen pedaal: C-g. Maar dat is dan voor de deskundigen onder u! De dulciaan 8 voet is niet zeker, omdat daarvoor in de plaats een strijker werd gezet in de jaren dertig van deze eeuw. Kluiver vermeldt, waarschijnlijk ten on rechte, dat er toen een Viola da Gamba 4 (voet) werd ingezet. Dit moet zijn 8 voet. Het onderste octaaf van dit nieuwe register is de Bourdon 8. Ook weer opmerkingen in de richting van mensen die er verstand van hebben. En die zoeken dat dan maar uit! Zuivere, mooie klank. Voor de leken onder u is het zeker ook de moeite waard om toch maar eens naar de kerk in Baarland te stappen en daar het orgel te bekijken en te beluisteren, wanneer het 's zondags wordt bespeeld door organiste mevrouw P. de Vriend-Traas of één van de invallers, waaronder kerk voogd de heer J. van Eek. Hij en de voorzitter van de kerkvoogdij, de heer M. J. Goud, zijn het er roerend over eens, dat het orgel van Baarland erg mooi is, maar dat er hoognodig iets aan moet gebeuren om het zo te houden. Spelaard en kwaliteit zijn nog redelijk, alles werkt nog, het is zuiver en heeft een mooie klank, maar het is wel toe aan een restauratie. Daar zitten ze in Baarland mee, want dat kost een smak geld. Bovendien is de hele kerk aan een res tauratie toe en is het eerste werk nu een actie in het kader van de houtwormbe- strijding. Juist die gedeelten in de koepel van de kerk, die niet in eiken zijn uit gevoerd, hebben dat het hardste nodig en daarnaast vormt ook het leiendak een probleem. Het orgel is in het hele res tauratieplan een hoofdstuk apart. Er is wel een orgelfonds van oudsher. „Maar dat moet je ook zien te voeden," zegt de heer Goud. Bij dat alles wordt geprobeerd mo- numtentenzorg warm te krijgen. Geen won der, want met tweehonderd geregistreerde leden van de Nederlandse Hervormde Ge meente is zo'n karwei moeilijk te bekostigen. Intussen is het Baarlandse orgel dat onder meer met allerlei inlegwerk en beeldjes van David met z'n harp, geflan keerd door twee engeltjes fraai is versierd te beluisteren op de plaat met Zeeuwse orgels, die werd uitgebracht door het Zeeuws Genootschap. „Misschien kunnen we met die plaat iets doen tijdens een actie", peinzen de leden van de kerkvoogdij. „We proberen nu in ieder geval een commissie van de grond te krijgen, die belast wordt met extra activiteiten. De bedoeling is, dat zo breed mogelijk actie wordt gevoerd en dat daar ook eventueel de toeristen in worden be trokken." Waard. Dat dat alleen al voor het orgel de moeite waard is, blijkt uit de uitspraken van de heer Kluiver: „Het Moreau orgel te Baarland is een uiterst waardevol mo nument, te meer daar het in alle opzichten goed bewaard is gebleven. Het is één van de meest waardevolle exemplaren van de kleinere monumentale orgels van Neder land. Een restauratie van dit fraaie instru ment is zeer wenselijk." Het fraaie houten monogram in de muziek- lessenaar van het orgel van de Ned. Herv. Kerk in Baarland. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. De 2e organistaan het klavier van het orgel te Baarland. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 6