VERKLARING WATERSCHAP WALCHEREN orgel in Brouwershaven, heeft zoals eerder vermeld een groot aandeel ge leverd in de ontwikkeling van de springlade. Aan het einde van de veertiende eeuw kwam het pedaal in zwang, u weet wel waarop de organist met de voeten speelt. Pedes voet. Manus hand en de met de hand bespeelde klavieren heten dan ook manuaal. Eerst werd het pedaal aange hangen, zodat er geen afzonderlijke regis ters mee bespeeld konden worden; later werd het ook zelfstandig. Kleinere orgels, zoals in Baarland, hebben nog een aan gehangen pedaal. Geheimen. De orgelbouw was een geheimzinnig vak. Zoals in de gildes gebruikelijk, werden de geheimen zorgvuldig binnen de eigen kring bewaard. Er is dan ook lang geraden naar de methodes, die de bouwers hadden om de maten van hun pijpen vast te stellen. Volgens mr. A. Bouman, die het ook voor leken begrijpelijke boek „Nederland Orgelland" schreef, moet de orgelmaker zijn uitgegaan van voor de hand liggende na tuurlijke gegevens. Voor de grootste pijp die met de F-toets wordt bespeeld en die een preastant is, zou hij zijn uitgegaan van de lengte van een man. Volgens de oude maten is dat zes voet en dat zijn dan wel de royale voeten van bijvoorbeeld een Rijnlander. Zo'n voet was 31,4 cm lang, maal zes en dan kwam je op een meter achtentachtig. Een flink manspersoon dus. Voor de breedte van de pijpen werd uit gegaan van de gulden snede. Voor elk octaaf hoger werd de lengte gehalveerd en dat moet volgens de heer Bouman aardig kloppen. Wanneer u daar meer van wilt weten, doet u er goed aan zijn boek eens te lezen. Invloed. Toch lag niet alles vast. De orgelbouwer had veel speelruimte en zo kon het gebeu ren, dat ieder orgel iets te zeggen heeft over zijn maker. Al gauw nam men ook geen genoegen meer met de mogelijkheden, die alleen hoofdwerk en pedaal boden. Rug, borst- en bovenwerk met hun eigen klavieren kwamen er vaak bij. Die bena mingen zijn gekozen vanuit de plaats van de organist. Elet rugwerk is dus bijvoor beeld de reeks pijpen die achter hem staan opgesteld. Voor de mensen in de kerk het kleine orgeltje voor het grote (Goes Brouwershaven). Nederlandse orgelbouwers waren ver in hun kunst. Ze beinvloedden onder meer sterk de Duitse bouwers en dat Nederland een orgelland bij uitstek is, blijkt wel uit de vele historische orgels (restant van hoeveel meer?) die er nu nog zijn en de belangstelling die er voor bestaat. Ineke van Loon. Adviezen: Kees van Eersel Bronnen: Medededelingen van het koninklijk Zeeuws Genootschap, drs. J. H. Kluiver. Het ABC van de orgelbouw, organisten vereniging. NederlandOrgelland, mr. A. Bouman. Slot met slotgracht te Baarland. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. „Aangezien blijkt, dat over de positie van stemgerechtigde ingelanden, de toe gankelijkheid van districtsvergaderingen en openbaarheid van beslissingen van water schapsbesturen onder de schrijvers en lezers S van „Zeeland Magazine" misverstanden schijnen te bestaan, menen wij goed te doen het volgende onder uw aandacht te brengen. De hierna volgende getallen hebben be trekking op het Waterschap Walcheren, doch de stembevoegdheid der ingelanden is voor geheel Zeeland op dezelfde wijze geregeld. Stemgerechtigde ingelanden zijn: 1. voor de gebouwde eigendommen, zij die eigenaar, vruchtgebruiker, erfpachter, enz. zijn van een gebouw met een belast bare opbrengst grondbelasting van 150,— of meer. Voor Walcheren is dit aantal meer dan 10.000. 2. voor de ongebouwde eigendommen, zij die 2 ha grond of meer bezitten in eigendom, vruchtgebruik, erfpacht, enz. Dit zijn er op Walcheren ruim 1.500, die voor het merendeel ook wel onder categorie 1 zullen vallen. Opgemerkt wordt in dit verband, dat ook stemgerechtigd is hij, wiens bezit aan ongebouwd en gebouwd afzonderlijk niet voldoende is voor stemgerechtigheid, doch door optelling van ongebouwd op ha's herleid gebouwd tesamen wel stemgerech tigd wordt. Deze categorie is onder bovengenoemde cijfers begrepen. Bovendien kunnen meer dere personen, die niet ieder op zichzelf stembevoegdheid bezitten, hun bezittingen samenvoegen, en één uit hun midden als stembevoegde aanwijzen, wanneer uiteraard dit gezamenlijk bezit voldoende is om stembevoegdheid uit te oefenen. 3. Voor de vervuilers. Iedere persoon, of instelling die een aanslag ontvangt in de zgn. zuiveringsomslag. In 1975 bedroeg dit aantal voor Walcheren ruim 37.000. Men kan derhalve moeilijk stellen, dat hier van een betrekkelijk kleine kring kan worden gesproken. Overigens zijn de zgn. districtsvergade ringen (in een artikel van Zeeland Magazine als kringvergadering aangeduid) openbaar, daartoe heeft iedereen toegang en mag zowel op Walcheren als voor zover ons bekend eveneens in alle andere Zeeuwse Waterschappen iedereen het woord voeren. Weliswaar zijn alleen de stemgerechtigde ingelanden stembevoegd, doch er zal zelden over een aangelegenheid gestemd worden, daar de districtsvergaderingen met name bedoeld zijn voor het verstrekken van informatie aan ingelanden en om ingelanden de gelegenheid te geven aan het bestuur vragen te stellen, eventuele bezwaren naar voren te brengen, en desgewenst te ver zoeken een bepaalde aangelegenheid aan de Algemene Vergadering van het Water schap (te vergelijken met de raad in een gemeente) voor te leggen, waarover dan in het openbaar zal worden beslist. In de 12 jaar, dat de districtsvergaderingen op Walcheren bestaan, is er ook nooit gestemd. Wanneer ingelanden bezwaar hebben te gen de gang van zaken in hun eigen Water schap of suggesties naar voren willen bren gen dan hebben zij alle gelegenheid en mogelijkheid om via een districtsvergadering of rechtstreeks bij het bestuur aandacht voor hun problemen te vragen. Ter vermijding van misverstand zij nog medegedeeld, dat onder de ingelanden hier mede begrepen worden allen, die een aan slag ontvangen in de zgn. zuiveringsomslag. Wat tenslotte de besteding der gelden betreft: De begroting en rekening der wa terschappen liggen vóór de behandeling, voor iedereen ter inzage, en nadat de termijn waarbinnen iedere ingeland bezwaar kan indienen, verstreken is worden in een openbare vergadering vastgesteld. Uiteraard beslist de Algemene Vergadering, op de zelfde wijze, als een gemeenteraad. Van gesloten deuren is dus bij de Water schappen geen spraken". Het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 8