Wim van Boven uit Kloetinge, cornettist bij de Amsterdamse Politiekapel ZEEUWS AMATEUR-MUSICUS WERD „BEROEPS" De blaasmuziek in Zeeland ook landelijk gezien een levendig, aktief wereldje met zijn fanfare- en harmonie-orkesten, zijn brassbands, zijn concour sen en festivals, heeft haar eigen coryfeeën voortgebracht, sommigen met lan delijke, zelfs internationale faam. De bekende Zeeuwse kampioen-cornettist Wim van Boven uit Kloetinge is één van hen. Hij gaat Zeeland verlaten. Hij is ingaande 1 april van dit jaar aangesteld als cornettist bij de Amsterdamse Politiekapel. Van Boven zal zich overigens in een later stadium in Hoorn gaan vestigen, waar hij aan de streekmuziekschool voor West-Friesland gaat doceren. „Voorlopig blijf ik Zeeland nog even trouw, want het duurt nog wel een jaartje eer ik m'n huis in Hoorn kan gaan betrekken. Tot zo lang wordt het heen en weer reizen", verklaarde een verheugde Wim van Boven, die nu de amateur-status heeft ingeruild voor die van beroeps-musicus. Wij zijn blij met Van Boven, hoewel zijn vertrek straks voor Zeeland's mu ziekleven wel een verlies zal zijn. „Ik heb het niet cadeau gekregen Vorig jaar september solliciteerde hij bij de politiekapel van Amsterdam en nu is de zaak in kannen en kruiken. Wim van Boven, afkomstig uit Hans- weert, maar wonend in Kloetinge, begon op zijn tiende jaar al bugel te spelen in het plaatselijke muziekkorps „Scheldegalm". Later verwisselde hij dit instrument voor de cornet, die hij naast de trompet nog steeds bespeelt, voornamelijk in de brassband „Excelsior" te Kloetinge. Door hard studeren ontwikkelde Van Boven zich tot een instrumentalist en solist met voor een amateur buitengewoon grote capaciteiten. Hij won bij elkaar zo'n 28 bekers op solistenconcoursen. Voor sommige wissel bekers moest hij drie- of vijf-maal optreden eer hij die definitief kon behouden, zodat hij wel 35 maal winnaar van solisten concoursen in en buiten de provincie Zee land werd. Van Boven werd in 1974 zelfs „wereldkampioen cornet" op een interna tionaal solistenconcours in Engeland; een titel, die hem tot nu toe nog niet is betwist. De Zeeuwse wereldkampioen cornet maakte twee langspeelplaten als solist met de Engelse kampioensbrassband „The Brig- house and Rastrick Band" en een l.p. met de Nationale Brassband van Meindert Boe kei. Voorts trad hij veelvuldig op voor de radio, en ook enkele malen voor de tele visie met orkesten als de Jan-Willem Friso Kapel, het Metropoolorkest, het Promenade orkest, The Ramblers en ook met pianist Jacques Schutte. „Mijn mooiste belevenis was, toen ik tijdens een groot concert ten bate van het Werelddierenfonds ook voor de koningin mocht optreden, samen met het Metropool orkest", zegt de Zeeuwse cornettist van de Amsterdamse Politiekapel. Van Boven kreeg voor zijn spel adviezen van grote vakmensen zoals Harry Mortimer, James Shepherd, Jimmy Scot, Stanley Black, Dolf van der Linden en Bert Gijzen. „Maar heel veel heb ik ook te danken aan een man als de bekende Zeeuwse dirigent Ko den Toonder, die mij muzikaal veel heeft bijgebracht. En van muziekschooldirekteur Paul van Belzen heb ik veel geleerd op het gebied van de solfège", zegt Van Boven, die zijn Zeeuwse leermeesters beslist niet wil vergeten. „Ook pianist Jaap Boon niet, waarmee ik op de concoursen veel ben opgetrokken. Die mensen zijn allemaal van betekenis voor me geweest." Wim van Boven studeert thans nog di rectie bij Jaap Koops van de Marinierskapel en bij Theo Lanen, eerste trompettist van het Residentie-orkest en hoofdleraar aan het Kon Conservatorium in Den Haag. Van Boven, die in het dagelijks leven metaaldraaier was, heeft ook nog zijn „ei gen" ensemble, „The Flexible Brass", waar mee hij van tijd tot tijd in het land optreedt, onlangs nog in Goes. Daarnaast is hij nog leraar karate „tweede dan". „The Flexible Brass" hoop ik te kunnen blijven handhaven, en ook de karate-sport, want dat laatste bevordert je zelfbeheersing. En zolang ik nog in Zeeland woon, blijf ik zo veel mogelijk spelen in de brassband Excelsior-Kloetinge", aldus de pas benoemde muzikant van de Amsterdamse Politiekapel. Hoe zal Wim van Boven het ervaren om als brassbandcornettist straks in een har monie-orkest als de Politiekapel te spelen? „Ik zal me wat moeten aanpassen", zegt hij. „De cornetten en ook de trompetten hebben daar wat meer rust (dan in een brassband), omdat de klarinetten ook nogal een stevige stem in de melodie hebben. Maar ik heb dus al wat ervaring met harmonie- en symfonie-orkesten." Als we Wim gelukwensen met zijn be noeming wordt hij even erstig: „Ik ben erg blij, omdat ik nu van mijn hobby, de muziek, mijn beroep kan maken. Maar ik heb het niet cadeau gekregen". Van Boven heeft z'n muzikale studie en praktijk vaak onder moeilijke omstandig heden moeten verrichten. Het gezin had nogal eens te kampen met ziekte van me vrouw Van Boven. „Maar mijn vrouw heeft me altijd mijn muzikale hobby gelaten, en daar ben ik erg dankbaar voor". Wim is ook blij, dat zijn dochter en beide zoons van muziek houden. Twee van hen spelen piano. Zoon Rob zit ook als cornettist in „Excelsior". Ook zij zullen straks moeten wennen in Hoorn, dat tot voordeel heeft dat het met een restant „Zuiderzee" in de onmiddellijke nabijheid een beeje op Zeeland lijkt. „Want hoe gelukkig of ik ook met de benoeming ben, het zal me straks toch wel wat doen als ik uit Zeeland weg ga," besluit Wim van Boven. Joris van Hoedekenskerke. Wim van Boven, Zeeuws cornettist met internationale vermaardheid. Foto: schrijver. 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 9