Rijtuigje kijken op Schouwen-Duiveland 11 September. Eenmanswedstrijd (NKK), w.v. Zierikzee 11 september. Oosterscheldetocht motor- en zeiljach ten, w.v. Arne. 17 en 18 september. Septemberwedstrijden (IOR en NKK), w.v. Zierikzee en w.v. De Maas. 17 en 18 september. Klubzeilkampioenschap, w.v. Arne. 18 september. Onderl. Snelheidsbekerzeilwedstrijden alle klassen, w.v. Wolphaartsdijk. 24 September. Zeilwedstrijden alle klassen, M.T.S. Vlissingen. 25 September. Sluitingszeilwedstrijd, Marine Water sportvereniging. De boerderij „Luchtenburg" aan de Luch- tenburgse weg onder Haamstede heeft af en toe veel weg van een miniatuur open luchtmuseum. Wanneer de uit zeven rij tuigjes bestaande verzameling van de heer des huizes, W. P. de Vrieze, het erf wordt opgereden, er een paard voor één van de 1 oktober. Sluitingswedstrijd (IOR en NKK), w.v. Yerseke. 2 oktober. Yerseke Bergen op Zoom (IOR en NKK), w.v. De Schelde. HENGELWEDSTRIJDEN. 24 september. E.G.H.V., Goes, 11.30—14.30 uur. 8 oktober. H.V.K.K., Kapelle, 10.00—13.00 uur. 23 oktober. Eendrachtvissers, Nieuw Vossemeer, 11.30—14.30 uur. 23 oktober. Blankenberge (België) 10.00 uur. 13 november. Leeglopers, 's Heerenhoek, 14.00-17.00 u wagens wordt aangespannen en er bovendien twee dames in Schouwse klederdracht rond wandelen, is de sfeer kompleet. Voor de foto hanteert de kollektioneur nog even de poetsdoek. Het aanvankelijk wat schichtig paard draait gerustgesteld met wagen en in traditioneel kostuum ge stoken last de „dreeve" op en zie daar een plaatje anno 1900. Intussen staan op het erf zes historische voertuigjes „geparkeerd", een schitterende verzameling en een bijzon dere hobby. Utrechtse wagen. Een hobby, die twaalf jaar geleden startte met de aankoop van een Utrechtse wagen en in de loop van de jaren werd uitgebreid met een zestal kostelijke voertuigen uit grootmoeders tijd. In de Zierikzeese Paardeloterij was in het begin van deze eeuw zo'n Utrechtse wagen met een drie-jarige merry ervoor de hoofdprijs. Paard en wagen waren rond die tijd de somma van 900,waard. Het betreft een typisch Nederlands rij tuig, dat in het midden van de vorige eeuw zijn intrede deed. De wagen van de heer De Vrieze werd in seriebouw in Zeist vervaardigd. Dit type rijtuig wordt ook wel tentwagen genoemd, omdat het aanvakelijk was uit gerust met een zeildoeken dak, waarbij eveneens zeildoeken schermpjes al naar ge lang de weersomstandigheden, konden wor den opgerold en neergelaten. De Utrechtse wagen, de naam zegt het al, was vooral in het Utrechtse in trek en kwam ook op Schouwen-Duiveland veel voor. „Speleriejen". Aan de oorspronkelijke bouw is te zien, dat het rijtuig is afgeleid van de speel wagen; een deftig uitgevoerde boerenwagen waarmee men ging „speleriejen". Op zowel de voor- als de achterbank vinden twee personen plaats. Bij de eerste typen moest men over de voorbank klimmen, de z.g. voorinstap. Later werd het rijtuig van twee portieren voorzien, als bij het exemplaar op de foto. De wagen is afkomstig van een boerderij in Schouwens duingebied. Getuige de naam van de handelaar, er is een plaatje op het rijtuig aangebracht, werd het gekocht bij J. T. H. van Papenveld Pzn., Lammer markt, Zierikzee. Tekst; Joanne van der Stel Foto's; Johan Berrevoets. 12 Verzameling rijtuigen op de boerderij „Luchtenburg".

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 12