Daar gaan ze danin originele klederdracht en prachtig rijtuig. De wagen deed niet alleen dienst bij personenvervoer, maar werd ook gebruikt bij het vervoer van kleingoed als boter, eieren en kaas. Donderdags gingen de boe ren er met hun monsterzakjes mee naar de beurs. De wagens konden zowel door één als twee paarden worden getrokken. Dankzij een vakkundige reparatie, eigen lijk meer een restauratie, door de heer A. P. Plaum uit Zierikzee, ziet het exem plaar uit de verzameling er weer uit als een plaatje. Zwart zeildoeken kap, blank gelakt hout en een in dit geval bruin gecapitonneerde bekleding zijn in authen tieke staat. Dos a dos. Van de dos a dos of dogcart, in goed Nederlands dogkar genoemd, zijn twee exemplaren in de verzameling aanwezig. De Franse benaming zegt het al, de vier personen die het wagentje plaats biedt, zitten twee aan twee met de rug naar elkaar toe. Het gaat om een eenvoudig open rijtuigje; een rechte bak rustend op vier elipsveren met onder de zitplaatsen een geventileerde opbergruimte. Deze werd bij de jacht gebruikt als onderkomen voor de honden en de bagage. Het verhaal gaat, dat op Schouwen- Duiveland ook de biggen op deze manier werden vervoerd, wat een schreeuwerig voertuig moet hebben opgeleverd. De dos a dos of dogcart, eigenlijk zijn er kleine onderlinge verschillen te maken bij deze benamingen, komt zowel in een twee- als vierwielige versie voor. De wa gentjes uit de kollektie zijn tweewielig en hebben ook de typische achterklep, die in neergeklapte toestand een voetensteuntje voor de passagiers oplevert. Buggy. De bekendste wagen op Schouwen was wel de Tilbury, vooral bij de landelijke bevolking in trek, maar in de kollektie niet aanwezig. Dit rijtuig heeft zijn naam te danken aan de bekende Engelse rijtuig bouwer. Wel aanwezig is een rode buggy, die ongeveer dezelfde plaats innam bij het plattelandsvervoer. Ze worden ook wel Franse Tilbury genoemd. Het zijn twee persoons wagentjes met een leren kap. Zeer geschikt voor ritjes bij mooi weer en voorzien van een laagliggende ruime bak, die door dames, kinderen en ouderen mak kelijk te bestijgen valt. Vaak zijn ze in lichte vrolijke kleuren gelakt. Het Engelse rijtuigje, praktisch al tijd, ook in dit geval tweewielig, ziet er dan ook vrolijk uit en is bijzonder geschikt voor plezierritjes. Demi-tonneau jachtwagen. De demi-tonneau is van Tholen afkomstig. Het is een zeldzaam rijtuigje, dat vooral in België werd vervaardigd. Een chique rijtuig voor zomers weer en dus zeer ge schikt voor het „speleriejen". Dat zal dan ook zeker gedaan zijn met dit wagentje van rond 1900. De kleine, uit Duitsland afkomstige jachtwagen of Selbstfahrer, belandde via Groningen op Schouwen. Het werd natuur lijk gebruikt voor de jacht en heeft een grote broer aan de gewone jachtwagen. De kleine jachtwagen wordt ook wel een zomerwagentje genoemd. Ze komen voor in veel uiteenlopende modellen. Vaak heb ben ze geen portieren en geen dak. Het exemplaar van de heer De Vrieze is inplaats van het geijkte blanke hout, groen geschilderd. De bok biedt plaats aan twee personen, evenals de achterbank. Bo vendien is een klein bankje voor kinderen aangebracht en is de wagen boven de achterbank van een kap voorzien. De jacht wagen kwam veelvuldig voor, maar was op Schouwen-Duiveland geenszins algemeen. Barouchette. „Last but not least" de Barouchette, een dure wagen, destijds in gebruik bij de rijke boeren en de gegoede burgerij. Het betreft in dit geval een soort tentwagen, maar met gebogen bak, op ellipsveren en van zijportiertjes voorzien. Het is een zwaarder type wagen. De Barouchette uit de verzameling hoort te worden getrokken door twee paarden. Bij de aanschaf in 1969 zat er geen bekleding en ook geen spatje verf meer op. Na een opknapbeurt, schoonmaken, verven en ver nissen, pronkt de wagen nu weer in al zijn glorie; bordeau-rood en zwart met een witte belijning. Er zijn verschillende gegevens van de wa gen bekend. Het rijtuig werd rond 1860 gebouwd door de rijtuigmaker R. Peil, ge vestigd te Dordrecht en kwam in bezit van dokter Johannes Moolenburgh. Met het rijtuig bezocht de arts patiënten en familie. Hij woonde ter hoogte van het standbeeld van Jacob Cats op de Markt te Brouwers haven, was vrijgezel en liet zodoende na zijn overlijden het rijtuig na aan zijn 17 jaar jongere zuster Johanna Catharina, die in 1892 uit Zonnemaire vertrok. Het rijtuig bleef op Schouwen-Duiveland en werd pronkstuk van de beschreven ver zameling. Vermeldenswaard is misschien nog het feit, dat de Schouwse riemwagen, verbas terde naam „riewaegen", op heel Schouwen niet meer te vinden is. Van deze originele Schouwse boerenwagen bevindt zich het waarschijnlijk enig overgebleven exemplaar in het Openluchtmuseum te Arnhem. 13

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 13