Staats Vlaanderen gevangen worden, zijn 2040 a 45 cm, met een enkele uitschieter naar boven en naar beneden. Vissen van ruim 1 kg worden echt nog al eens aan de hengel gevangen. De tong mogen we verwachten op een diepte van enkele centimeters tot 50 meter diep. Tong moeten we vooral zoeken aan ruggen en banken met een modderige bo dem, eventueel met wat zand vermengd. Dit is niet zo maar toevallig, maar omdat zagers ook vooral in die zachte bodem leven en de zager nu eenmaal bovenaan de menulijst van de tong staat. Zelf vis ik bijna altijd met een pater noster met stalen afhouders, met in totaal twee haken. Deze twee haken doe ik dan 0,75 tot 1 meter uit elkaar. Als er erg ver geworpen moet worden, gebruik ik altijd een onderlijn met maar één haak. Als haak gebruik ik altijd een betrekkelijke kleine haak en wel de Mustad-Beak Hook artikel no. 92247 haak no. 8. Een maatje groter is ook geen bezwaar. Het is raad zaam een tangetje met een smalle bek bij de hand te hebben voor het verwij deren van de haak uit de vissenbek. Als aas gebruik ik het liefst zagers en als het even kan geef ik verreweg de voor keur aan de felrood gekleurde. Dit wil niet zeggen, dat de zager het enige aas is, maar wel het beste. Ander aas is b.v. een zeepier, schelpdieren, zandspiering, kreeft- achtigen, zoals garnalen en kleine visjes. Tong is een uitgesproken nachtvis, maar wordt ook wel eens overdag gevangen, 's Morgens vroeg b.v. wil het nog wel eens gebeuren, dat er een paar gevangen worden en Westkapelle staat er bekend om, dat er overdag nog al eens tong gevangen wordt. De beste vangsten worden gemaakt in de maanden juni tot en met september, soms kan ook oktober nog goed zijn. Mooi stil weer en donkere maan gelden veelal als gunstig, direkt na een warme periode is het ook goed tong vissen. Zoals de meeste regels uitzonderingen kennen, heb ben we die hier ook. Ik heb bij volle maan ook wel eens prima vangsten gemaakt. Goede vangstplaatsen zijn onder meer: de stranden van Schouwen-Duiveland, de kust van Zoutelande tot de Veerse dam, met enkele plaatsen aan de Noord-Beve- landse kust. Om in donker makkelijker de haken van aas te voorzien, wordt veel gebruikt ge maakt van een hoofdlamp op batterijen. Dit is een soort fietslamp, die met behulp van een band om het voorhoofd bevestigd kan worden. Voor de liefhebbers die regel matig de nachtvisserij beoefenen, zijn de petroleum vergasserlampen aan te raden. Door even voor te verwarmen wordt de petroleum vergast en dan kunnen we de lamp vergelijken met de oude gaslampen van vroeger. Deze lampen geven een ruime hoeveelheid licht, zodat we bij de aas voorziening en de beetregistratie geen pro blemen zullen hebben. Houdt bij gebruik van deze lampen rekening met scheepvaart routes door b.v. de zeekant af te schermen met b.v. een stukje blik of aluminium. Mochten we door één of andere oorzaak met de handen in aanraking zijn gekomen met de petroleum, de volgende tip om een negatieve werking op de vangsten tegen te gaan. Probeer wat wier te vinden en dan dit wier goed tussen de handen wrij ven, totdat de wierlucht de overhand heeft. Groen wier, dat we in de wandeling wel eens voor de grap sla noemen, is het beste. Een handige hulp om de hengeltop goed te kunnen zien, is de top van de hengel over een tiental centimeters wit te schil deren. Ook kan de top met een fluorise- rende band omwikkeld worden. Dit band is in een aantal Zeeuwse hengelsportwinkels te verkrijgen. Tot slot nog enkele tips. Bij de visserij op het strand is het raadzaam om een oud plastic zeiltje of iets dergelijks mee te nemen om de spul letjes op te leggen. Dit om het bestrooien met zand te voorkomen. Mocht er zand op de molens komen, dan bij thuiskomst niet vergeten dit weer te verwijderen. Zand kan namelijk de molens in een betrekkelijk korte tijd vernietigen. Tot besluit nog een paar hulpjes bij het schoonmaken van de gevangen vis. Als u bot heeft gevangen, ontdoe deze dan eens van zijn vel en u zult bemerken, dat de smaak een stuk beter is. Kleine tong behoeft alleen maar van het bruine vel ontdaan te worden. Grote tong (30 cm of meer) moet ontdaan worden van allebei de vellen. Dit kan het beste als volgt gebeuren. Leg de tong met de witte zijde boven, kop naar links. Snij nu met een mes niet te diep in een halve cirkel achter de kop langs, zodat het vel alleen maar doorge sneden is. Steek nu met een mes net onder het vel volgens bovenste stippellijn en beweeg het naar boven. Nu hebben we een begin en we maken vanaf hier met de vinger het vel achter de kop over de hele breedte los. Vervolgens het vel recht naar achteren trekken en nu de ruggegraat achter de kop doorsnijden. Oppassen dat het andere vel niet stuk gesneden wordt. Tevens de ingewanden naar voren halen. Met de lin kerhand kop plus ingewanden vasthouden en de vis keren: de kop is nu rechts van ons. Nu trekken we de kop naar links, terwijl we op dit zelfde moment het mes langs de binnenzijde van het vel laten gaan en daarna de rest van de vis met het mes tegenhouden door het tegen de tafel te drukken. Zit er bij de vinnetjes iets gelig vet, vooral bij grote tong, snij dit er dan af, want het bederft de lekkere smaak van het vlees. Goede vangst. Henk Knol. De tentoonstelling over Staats-VIaanderen toont aan de hand van kaarten hoe dit gebied door een keten van vestingen van Retranchement tot Hulst uiteindelijk „Staatsgebied" werd. Dit is te danken aan de veroveringen van Prins Maurits aan het eind van de 16e en begin van de 17e eeuw en van Prins Frederik Hendrik in 1644 en 1645, toen Sas van Gent en Hulst en daar mee het oostelijk gedeelte van Noord- Vlaanderen in bezit kwam van de Republiek. De kaart met veldtochten van Prins Maurits uit 1604 Iaat zien, hoe groot de invloed is van de Republiek der Verenigde Nederlanden omstreeks 1600: Oostende is dan nog bezit van de Staten. Wat we tegenwoordig Zeeuws-Vlaanderen noemen is een, door de eeuwen heen, door Spanje, Oostenrijk en Frankrijk fel begeerde landstrook geweest. Engeland zag er nauwlettend op toe, dat geen grote mogendheid zich meester zou maken van dit gebied aan de monding van de Schelde. Mede om die reden bleef het als generaliteitsland in bezit van de Staten-Generaal. Sedert de Grondwet van 1814 maakt het deel uit van de provincie Zeeland. De naam verandert dan in Zeeuwsch-Vlaanderen Op de tentoonstelling kan men vergelij kingen maken met de situatie van vroeger en nu: Steden als Sluis en Hulst tonen nog steeds hun omwallingen, terwijl o.a. Sas van Gent onherkenbaar veranderde. Eén ravelijn in IJzendijke houdt als frag ment de herinnering levend aan deze door Prins Maurits aangelegde vesting. Zo is er meer. Wellicht kan een bezoek aan deze tentoon stelling aanleiding zijn het Zeeuws-vlaamse land beter te leren kennen. De tentoonstelling in het Zeeuws Museum te Middelburg (Abdij 4) duurt tot 21 aug. Op de onlangs geopende Jacob Cats tentoonstelling in Brouwershaven werd de Commissaris der Koningin, de heer Boertien, het eerste exemplaar van een gedenkboek over Jacob Cats aangeboden. Geheel rechts de nieuwe burgemeester van Brouwershaven met zijn vrouw. Foto: J. Berrevoets. 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 31