Prachtig instrument in Hulster Basiliek Samengesteld uit twee historische orgels Tekst: Ineke van Loon Foto's: J. Berrevoets. Hulst Wanneer ergens in Zeeland een merkwaardig orgel staat, dan is dat wel in Hulst. Het is een wonderlijk samenstelsel van eeuwenoud vak manschap en moderne wetenschap. Het prachtig orgel in de Hulster basiliek werd gebouwd door Loys Isoré (16101612) en D. A. Flentrop (19701971). Maar laten we dan vooral ook niet de achttiende eeuwse meester Delhaye vergeten of de familie Moreau, die onbetwist ook hun stempel op dit staaltje Vlaamse orgelbouw hebben gedrukt. In Hulst had de kerk al vroeg de be schikking over een orgel. In de nog bewaard gebleven kerkrekeningen is sprake van een orgel in 1409 en een nieuw in 1456. In 1529 kochten de kerkmeesters een positief erbij en in 1610 besloot het stadsbestuur van Hulst de Willibrorduskerk van een nieuw orgel te gaan voorzien. Opdracht voor de bouw kreeg de Ant werpse orgelmaker Loys Isoré. Het werd een orgel met dertien registers en een klavier van C-a. Het was een instrument met wijde vulstemmen en tongwerken, zo als eigen is aan de Zuid-Nederlandse en Franse orgels. Zoals te doen gebruikelijk, volgde hierna een reeks van reparaties en restauraties, waarvan de eerste in 1685 werd uitgevoerd door Frederik Knoblo. In de jaren dertig van de achttiende eeuw was weer een flink herstel nodig en daar mee werd Jacob Francois Moreau belast. Hij kreeg het onderhoud van het instrument en na zijn dood werd dat overgenomen door zijn zoon Johannes Jacobus Moreau (bouwer van het orgel in Baarland). In 1763, de vermoedelijke datum van zijn over lijden, wordt zijn naam voor het laatst genoemd. Ook in de jaren zestig van de achttiende eeuw werd veel aandacht aan het orgel besteed; het werd onder andere opnieuw geschilderd en in 1764 kreeg de bekende Antwerpse orgelmaker Louis Delhaye op dracht om de windladen te vernieuwen en enkele nieuwe registers aan te brengen. Op 1 juli 1766 was het orgel klaar; het instrument was verbeterd, de orgelkas was opnieuw geschilderd. De dispositie zag er i i,„ vrrf Interieur Basiliek Hulst. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 5