Van het oude orgel was nog heel wat over. bijvoorbeeld de orgelkast met de windladen en veel van het oude pijpwerk. Daaruit kon een nieuw orgel worden samengesteld en dat was niet gemakkelijk omdat de orgels van verschillende bouwperioden wa ren. Ze waren echter wel van dezelfde Zuid-Nederlandse stijl en zo lukte het om een passend geheel te vormen. Er werd bovendien naast het afzon derlijke pedaal nog een borstpositief aan het orgel toegevoegd in de onderkast. Zulke borstpositieven werden wel meer ge bouwd in de Vlaamse orgelbouw in de zestiende en zeventiende eeuw en zowel pedaal als borstpositief werden aangepast aan de dispositie van het hoofdwerk. Dat karwei werd in de jaren 1970 en 1971 uitgevoerd door de firma Flentrop in Zaandam en wie nu voor het orgel van Hulst staat, zal niet vermoeden hier te maken te hebben met eigenlijk twee orgels, waaraan nog een en ander is toegevoegd. Na deze enorme klus is de dispositie als volgt: Hoofdwerk: Montre 8 bas nieuw, Bourdon 8 discant nieuw, Prestant 4 gro tendeels oud, Flute 4 idem, Nasard 3 idem, Doublette 2 geheel oud, Quarte de Nasard grotendeels oud, Tierce idem. Mixture 4 r. helft oud, Cymbale 3 r. nieuw, Cornet 5 r. geheel oud, Sesquialter B 2 r. oud, Ses- quialter H 2 r. oud, Trompette B/H 8 nieuw, Clairon 4 nieuw. Borstwerk: Bour don 8, Quintadienne 8, Prestant 4, Flute 4, Doublette 2 ged. oud, Larigot 1,5, Fourni- ture, Cornet 3 r., Régale 16, Cromhorne 8. Pedaal: Bourdon 16, Montre 8, Flute 8, Octave 4, Bombarde 16, Trompette 8, Clai ron 4. Klavieromvang C-d'", Pedaalomvang C-f'. Rijke historie. Zowel de klank als de buitenkant van het orgel verraden de rijke historie. Het houtsnijwerk is schitterend en op de ge schilderde luiken is aan de ene kant het evangelische gezangenboek van de Neder lands Hervormde Gemeenten te zien en aan de andere kant Koning David met zijn harp. Op het front staan engeltjes met bazuinen. Rondom het orgel op de begin van deze eeuw gebouwde koorgalerij is plaats voor het kerkkoor van Hulst. Het resultaat van restauratie en nieuwbouw is volgens kenners een schitterend orgel met een typisch zuidelijke klank. Basiliek. De St. Willibrorduskerk in Hulst een basiliek vanwege haar betekenis in bouw kunst en historie vindt haar oorsprong in het begin van de twaalfde eeuw. Op de plaats van de huidige kerk werd een romaans kerkje gebouwd, waarvan bij de restauratie de overblijfselen zijn gevonden. In 1462 werd begonnen met een nieuwe kerk, maar die werd in 1469 door brand verwoest. In 1474 was het herstel klaar en kon de nieuwe koorkerk gewijd worden. In 1481 werden de funderingen gelegd voor een groter driebeukig schip, dat in 1533 klaar was. Een kerk uit de laat-gothiek, die in 1645 in protestantse handen kwam en in 1929 weer bij de katholieke parochie terug. Na de restauratie verhief Paus Pius de elfde in 1935 de St. Willibrorduskerk tot „basilica minor". Concerten. Op de dag van ons bezoek aan deze basiliek oefende de Finse organist Matio Vainio voor het concert dat hij die avond zou gaan geven. Op die manier konden we, samen met Jo Ivens, de vaste organist van de basiliek, ons een oordeel vormen over de klank van het instrument, dat zo'n ingewikkelde geschiedenis heeft. „Dit orgel is prachtig gerestaureerd en uitgebreid", vindt Jo Ivens, die nu al meer dan 25 jaar organist van deze kerk is en zich voorheen altijd heeft moeten behelpen met een electro-pneumatisch orgel, dat in de ogen en oren der kenners als „het lijkt wat, maar het is niets" wordt gekwa lificeerd. „Bij dit orgel", vervolgt de Hulster organist, „werd gewerkt op de oorspronke lijke Frans-Vlaamse dispositie. De Franse Barokmeesters zijn met hun muziek ge bakken voor dit orgel met z'n vele tong werken. Het is verder geschikt voor alle kerkmuziek en we hebben hier iedere zon dagmorgen dan ook een gregoriaanse hoog mis. Ook op feestdagen en dan vaak samen met het basiliekkoor. Er wordt hier origi neel gregoriaans gezongen, zonder bege leiding, maar wel met voor-, na- en tussen spel van het orgel, dat verder bij feeste lijke gelegenheden het Hulster gemengd koor begeleidt." Dat orgel, vindt Jo Ivens, heeft een prachtig karakter. Ieder register heeft een prima timbre, ook al is de Bombarde relatief misschien wat te groot. Dat is echter typisch voor de Frans-Vlaamse or gelbouw. Na de restauratie kwamen er zeventien stemmen bij en daardoor is het alleen maar „prachtig geworden". Ook al heeft de moderne liturgie ingang gevonden; de mooie oude dingen mogen niet verloren gaan. Dat is de mening van de Hulster r.k. parochie en daarom wil men ook graag het orgel in wat bredere kring laten horen. Dat gebeurt 's zomers onder meer met een zestal orgelconcerten. Verder wordt volgend jaar op 4 maart de Johannes Passion uitgevoerd en op 29 oktober geeft het Hulster gemengd koor een jubileum-concert. De kerkconcerten in de Hulster basiliek vinden plaats op: 12 augustus: Hans Gün- ther Waner (DDR); 26 augustus: Albert de 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 7