Domburgse vondsten in Zeeuws Museum Basiliek Hulst. Ruim duizend jaren geleden zijn Dom burg en Dorestad (Wijk bij Duurstede) be langrijke markt-, haven en omslagplaatsen geweest, maar Domburg wordt in de schaar se geschriften uit die tijd niet genoemd. Dorestad lag aan de Rijn: wat de rivier afkwam aan goederen uit de Rijnvallei werd er verscheept naar het Noorden van de Vikings. Domburg lag onbeschut aan zee aan de Scheldemonding, iets meer naar het Noordoosten dan nu, was de „Euro poort" van die tijd: handel op Brittannië, overladen van goederen, handel en verkeer. Vondsten van een Nehalennia-heiligdom in Domburg tonen aan dat de laat-romeinse periode er belangrijk was. Dan houdt het op, en dat klopt met het bodemkundig onderzoek: de transgressie (overstromings-) periode Duinkerke II van plm. 270 tot 600 na Chr. zette alles blank; wellicht woonden er zo rond het jaar 500 groepjes mensen in de duinen. Tijdbepalingen van vondsten in Domburg duiden op een „leegte" die van de derde tot de zesde eeuw duurt en dan begint met de Merovingers-tijd opnieuw de bewoning. Naar heidens gebruik werden de doden met vele giften in reeksen graven bijgezet. Domburg moet klein geweest zijn: slechts weinig dingen zijn gevonden: fibulae (haken en beugeltjes waarmee de kleding werd gesloten) en wat munten en riemversiersels. Het is duidelijk dat Domburg niet steeds gelijkmatig bewoond is geweest. De bloeiperiode valt in de tweede helft van de achtste en de eerste helft van de negende eeuw: er zijn wel 500 vondsten uit deze periode en hoewel de structuur van deze vestiging niet meer te verklaren is (de zee heeft haar werk verricht) komt men langs velerlei wegen tot de conclusie dat Domburg een belangrijke schakel was in het toenmalige verkeer over zee. De vond sten duiden op een rijkdom die niet geba seerd kan zijn geweest op landbouw en veeteelt. Dit was de tijd der Karolingers. Deskundigen hebben de vele vondsten vergeleken met hetgeen uit de bodem kwam in Duitsland, Frankrijk en Engeland: ongemeen boeiend onderzoek. Versierselen van lood en tin komen overeen met hetgeen men in Cornwall heeft gevonden. Merovin- gische munten gevonden bij Domburg wer den geslagen in Noord- en Midden-Frankrijk. Fibulae van diverse vormen kunnen worden gerelateerd aan vondsten tot in Noord- Italië toe. Er was duizend jaar geleden een Europese handel, trager en kleiner dan nu, maar: actief! Het Zeeuws Museum, Abdij te Middel burg, heeft in de kelder in een aantal permanent opgestelde vitrines met goede belichting een schitterende collectie vond sten uit de M- en K-tijd ondergebracht, met duidelijke bijschriften. Er is een uit gave van de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) in twee deeltjes, auteur Torsten Capelle, in het Duits; samengesteld met medewerking van het Koninklijk Zeeuwsch Gneootschap der Wetenschappen, eigenaar van de verzame ling in het Museum. De ruim vijfhonderd fibulae, gespen, naalden, knopen, riem- beslag, ringen, oorhangers, sierkettingen, sleutels, gewichten, pincetten, spinwervels en andere moeilijk te definiëren ob jecten, worden stuk voor stuk beschreven in het ene deel, en alle een voor een afgebeeld in het andere deel. De fibulae kunnen duidelijk als toen malig „massaprodukt" worden opgevat: er zijn enige exemplaren bij die een meer kunstzinnige vormgeving hebben (is het vandaag-de-dag anders?). Er zijn ruim 150 naalden gevonden en beschreven: bijna geen naainaalden, maar bronzen of zilveren kleding- en haarspelden; de goedkope benen spelden zijn in de loop der tijden vergaan precies als het plastic van heden zal vergaan. Teugels van paarden, en andere riemen zijn verteerd, maar de metalen versieringen aanwezig, ze kunnen ook ter verfraaiing van wapens hebben gediend. Beslag van houten kistjes met aange goten stiften of met nagelgaten; een ont- roerend-mooie halsring en een armband van zilver; delen van zilveren sierkettingen, oorhangers: wat is er veranderd in duizend jaar? In handelsvestigingen als Dorestad, Haithabu en andere vindt men vanzelf sprekend veel sleutels: huizen, kasten en kisten moesten worden afgesloten tegen diefstal; ze horen bij de collectie, allicht! Tussen het westen van het Karolingische rijk en het Angelsaksische gebied heeft Domburg een vrij goed te reconstrueren plaats ingenomen. De handelslieden kunnen ter plaatse hebben gewoond, het kunnen ook reizende en varende kooplui zijn ge weest. Er zijn fibulae en hangers in de vorm van het christen-kruis, er zijn vele vondsten met Viking-motieven. Er zijn voor werpen waarvan moeilijk te gissen is waar toe ze hebben gediend. De vondsten van Domburg uit de begin tijd van de Middeleeuwen, voorbeeldig ge- exposeerd in het Zeeuws Museum, met uit leg en kaarten afgebeeld in de genoemde deeltjes: ze geven te denken over het Eu ropa van 10 12 eeuwen geleden, over Domburg, Walcheren en Zeeland. Zeeland, waar de zee néémt, en terug geeft! S. Z. 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 9