CRYPTOGRAM DE GROTE KERK TE VEERE Horizontaal: I. een houten been (8) 5. hoempa-jasje (6) 10. rooie griezels (13) II. straatjes in Vlaamse steden (7) 12. meer bedrog (6) 13. wijs in de bebouwde kom (10) 16. dus loopt hij altijd buiten (9) 19. nauwelijks voldoende (5) 21. in die streken is men niet vrij (12) 24. misselijk makende vlucht (8) 25. hij heeft slechts vrienden (3,3) 26. verlangen naar woorden (5) 27. aanhoudende neerslag (9) Verticaal: 1. kraaiend naar beneden komen (7) 2. naar binnen kijken (9) 3. gestolen korstjes (7) 4. zo maken twee voegwoorden samen een bijwoord (5) 6. deze strop levert iets op (5) 7. gevleugeld tijdperk van de leren lap (8) 8. dit gewas komt altijd op (4) 9. ommetje (8) Tekst en foto's: J. T. H. C. Schepman. Onder deze titel is ook in andere ge schriften en artikelen de Grote Kerk te Veere reeds vele malen in de publiciteit geweest. Mr. dr. W. Hugenholtz beëindigde in 1957 zijn artikel in het Zeeuws Tijd schrift met de wens: „Het is te hopen, dat in de naaste toekomst een waardige bestemming voor de Veerse kerk wordt gevonden". Het moest tot 1975 duren voordat ds. Pieter Fagel uit Veere zijn artikel in dat zelfde tijdschriften als volgt beëindigde: „Eindelijk dan na een eeuw leegstaand, heeft de Grote Kerk een nieuwe bestem- 14. hij sluimert in het koren (9) 15. samen gaan kan voordeel opleveren (8) 16. niet effen verdrietig (7) 17. veel bewonderen kan aanstoot geven (7) 18. deze handeling begint bij de bron (7) 20. schakel (2) 22. meegerekend (2,3) 23. soms te ver (4) OPLOSSING Horizontaal: 2. akkefietje - 10. zonsverduistering - 11. spelers - 12. kanonen - 13. adelstand - 16. zandman - 18. innemen - 20. aardewerk 21. vinkeslag - 22. lamstralen - 23. krans. Verticaal: 1. gevoelsarm - 3. kruik - 4. essence - 5. ineenkrimpen - 6. toilet - 7. egge - 8. ingezetenen - 9. grasmat - 10. zestal - 14, kronkel - 15. knoeten - 16. zaagje - 17. noren - 18. inval - 19. etser. ming gekregen, dankzij de „Vrienden van Veere". Moge zij in lengte van jaren tot de bezoekers van Veere blijven spreken met haar door ouderdom grijze en verstilde stem." Degenen, die echt goede informatie met veel literatuurverwijzingen over de kerk wil len lezen, worden naar beide artikelen in het Zeeuws Tijdschrift 1957 en 1975 ver wezen. In de bibliotheken zijn ze wel te vinden. Het is hier op dit moment niet de plaats om dat verleden nog eens helemaal te be lichten, maar wel om eens te zien wat er heden in 1977 aan de hand is in de kerk. Door het oprichten van de Stichting Delta Cultureel, mede als gevolg van een onderzoek naar het gebruik van de kerk door de Vereniging Vrienden van Veere kon in februari 1975 met de eerste acti viteiten gestart worden. Een stichting stelt zich altijd wat ten doel, zo ook Delta Cultureel. Men wil mani festaties tot stand brengen van zowel per manente als incidentele aard, die de be zoekers de gelegenheid bieden deel te heb ben aan een educatieve recreatie en aan belangrijke culturele facetten van het maat schappelijk leven in het Deltagebied. Dat gebied omvat het Nederlands-Vlaamse cultuurgebied in de ruimste zin. Tentoonstelling. En dan ging begin juni t/m september van dit jaar voor de derde maal de grote semi-permanente zomer-tentoonstelling van start: „Delta, cultuurgebied en historisch perspectief". De tentoonstelling is semi permanent, omdat gedurende de winter maanden wegens reparatiewerkzaamheden en klimatologische invloeden een tentoon stelling en een bezoek aan de kerk niet mogelijk is. Wellicht kan in de toekomst het „semi" vervallen als er voldoende ac commodatie is. Toch heeft het zijn voordelen dat de tentoonstelling telkens opgeruimd moet worden omdat de expositie, evenals nu het geval is, weer als herboren uit haar winter slaap tevoorschijn komt. De regelmatige bezoekers van Veere zullen er ook nu weer veel nieuwe, onverwachte informatieve en mooie zaken aantreffen. Bovendien is de kerk, met zijn bezoek aan de toren een prachtige binnenrecreatie, voor zowel hete als koele zomers. Detail interieur Grote Kerk te Veere. Als we in gedachten een rondgang door de tentoonstelling maken, valt allereerst de verscheidenheid van onderwerpen op. Direct na binnenkomst ziet men links en rechts de tentoonstellingsborden met onder de toren de demonstratie van de slingerproef van Foucault. Met deze 24 meter lange slinger wordt de rotatie van de aarde aan getoond. Deze proef is met een duidelijke informatiestand gerealiseerd in samenwer king met de Middelburgse Volkssterren- 27

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 27