waterfabriek in vogelvlucht een aardgas-gestookte centrale gooit on geveer tweederde van de warmte die uit het brandende aardgas wordt gehaald, sa men met het condens-koelwater, de plomp in. Vandaar dat de regering in de nabije toekomst geen aardgas voor elektriciteits opwekking ter beschikking wil stellen. Dat aardgas zal meer en meer worden gereser veerd voor huishoudelijk gebruik. Want in de ruimteverwarming bijvoorbeeld, is het warmte-rendement van aardgas veel en veel hoger, dan wanneer je het eerst ver brandt om er elektriciteit mee te maken, waarna je vervolgens de elektriciteit zou gebruiken om er (elektrische) kachels mee te stoken. Er bestaan weliswaar centrales, die uit gerust zijn met een zogenaamde gasturbine, die het aardgas nuttiger besteden en veel lagere verliezen hebben dan de gebruike lijke centrales, maar dat zijn altijd kleine eenheden, die lang niet altijd en overal ingezet kunnen worden. Om deze redenen zal de elektriciteitsvoorziening van ons land in de toekomst meer en meer door stookolie worden gedekt, zullen er waar schijnlijk weer steenkoolcentrales in ge bruik worden genomen en zullen wij wel licht ook grotere kernenergiecentrales zien verschijnen. Geen enkele energiebron zal zo schoon zijn als aardgas, dat staat nu al vast. Bovendien is met feilloze zekerheid be rekend dat windenergie, zonne-energie, ge- tijdenenergie en wat dies meer zij, te zamen slechts een klein slokje op onze grote energieborrel zullen vormen. Onze elektriciteitsproduktie zal simpel ge zegd vuiler worden dan zij in de „aard gasjaren" geweest is. Wel doen de elek triciteitsproducenten er alles aan om het milieu daarvan niet al te veel de dupe te laten worden. Een zekere troost is het bij dit alles, dat de filosofie niet verandert: uit laagwaardige brandstoffen, een hoog- De woningen in ons land zijn grote energieverbruikers. Daar kan dan ook het meeste op het gebied van besparing (of voorkoming van verspilling) worden bereikt. Vooral de verwarming is een slokop. Isolatie kan daar veel ten goede aan veranderen. Uit: Stroom, no. 86 1977. Centrale Terneuzen in vogelvlucht. Wie er het fijne van wil weten kan bij de PZEM, kantoor Middelburg, documentatie aanvragen. Uit: Zoetwater uit de Zee. primair energieverbruik van een gezin met centrale verwarming en een auto 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 17