De „vooruitgang" vreet aan 't Zeeuwse land maar heeft ook wel haar goede kant nieuwd, en ondanks het kille regenachtige weer is het gezelschap van ongeveer dertig geleerden en geïnteresseerden al vlug in een stemming die even vrolijk aandoet als de kleur van hun regenkleding. Al voor de Zierikzeese haven verlaten is ruikt het naar „vroeger" uitziende vooronder al volop naar koffie. De plaats van bestemming is vlakbij en de netten worden voordat men er bedacht op is al neergelaten. Dit, samen met het geluid van de motoren tijdens de eerste „trek", is ronduit spannend. Maar de netten brengen de eerste keren niet veel anders naar boven als een kijkje op de zeebodem: schelpen, sponzen, veen, zeesterren, krabben die beledigd schuin weglopen over het dek, en stenen. Een enkele keer is het net zelfs leeg. Zodra echter het tij wat lager is komen de eerste vondsten boven water. De ge leerde gezichten beginnen te glunderen en er volgen ontelbare kleine „lezingen" over en weer betreffende de botten. Er worden veel paardebotten gevonden, een stuk slagtand van een olifant, het gewei van een edelhert, twee kiezen van de Elephas Meredionalis, en enkele fossiele schelpen. Ook enkele potscherven worden gevonden en zelfs verschijnt er een autoband in het net, die onder luid gelach terug wordt ge worpen. Er wordt hard gewerkt, elke keer wordt hetgeen niet ter zake is, terugge worpen in zee en het dek gespoeld en geschrobd. In totaal wordt er 29 keer gehaald en dan is het tijd om terug te keren. Het dek wordt uitvoerig geschrobd en de netten binnengehaald. De geleerden zijn warm van de vondsten van die dag en de leken wor den warm in de zon, die op de terugtocht aarzelend door de wolken komt. De buit gaat mee naar Leiden, waar ze zal worden onderzocht en geprepareerd. Maar niet alles verdwijnt gelukkig, want een groot deel zal volgend jaar wederom te zien zijn in één der Zierikzeese musea. zijden van de kotter neergelaten, en ze slepen over de bodem van het water. Met behulp van een sterke motor worden ze „gehaald". De mosselvissers hebben door de jaren heen wel eens iets in hun net gevonden dat afweek van vis. Velen realiseerden zich jammer genoeg niet dat de hinderlijke zware obstakels die ze opvisten, wel eens iets bijzonders zouden kunnen zijn en zo zijn vele restanten van vroegere bewoners van dit gebied even vlug weer terugge worpen daar waar ze werden opgevist. Bij de Kor- en Bottocht is juist de enkele vis die gevangen wordt van minder belang. Nu worden de netten namelijk koortsachtig afgezocht naar botten. Kor en Bot is een merkwaardige organi satie, want er zijn geen statuten, er is geen bestuur, en er wordt geen contributie betaald. Ook zijn er geen samenkomsten of vergaderingen, alleen die ene jaarlijkse tocht aan boord van de Z.z. 8 in de haven van Zierikzee. Het eerste uur van die bijeenkomst wordt dan ook gevuld met het begroeten van oude bekenden, en van een nieuw gezicht hier en daar. Contacten worden gemaakt of her „De inhoud van het net wordt onderzocht". Tekst: Joris van Hoedekenskerke. Wie door Zeeuws-Vlaanderen rondrijdt, ziet op menige auto-achterruit de leus „geen zenderpark" aangebracht. Vele Zeeuws-Vlamingen verzetten zich terecht tegen de plannen die er bestaan om de NOS in het mooie, vlakke landschap van West-Zeeuws-Vlaanderen een aantal hoge, ontsierende zend masten te laten bouwen. Niet alleen vanuit de „gewone" bevolking rijzen er protesten. Ook burge meesters hebben verzet aangetekend tegen deze mogelijke aantasting van een typisch stuk Zeeland. Terwijl er nog steeds niet definitief is uitgemaakt hoe gevaarlijk kernenergie is, terwijl wetenschappelijk ook nog niet vast staat of we het voor de energievoorziening zonder kerncentrales, of met minder kern energie zouden kunnen stellen, heeft de regering het ASEV, het aanvullend struc tuurschema elektriciteitsvoorziening al in discussie gebracht. In dat ASEV worden al mogelijke vestigingsplaatsen voor nieuwe kerncentrales genoemd, waarvan maar liefst vier in Zeeland: Borsele, Tholen, Philips- land en een locatie tussen Bath en Hoe dekenskerke. Van verschillende zijden wordt hiertegen bezwaar aangetekend. Zelfs het college van Gedeputeerde Staten van deze provincie is van mening, dat er in Zeeland geen tweede kerncentrale kan komen ook niet bij Borsele als de landelijke absolute normen gehanteerd zullen blijven. In de zitting van september zullen de Provinciale Staten hun mening hierover geven. Hopelijk klinkt er uit Zeeland's eerste vergaderzaal een duidelijk „neen" tegen meer kerncentrales. Men wil ons in deze provincie ook al opknappen met een opslagplaats voor ge bruikte splijtstofelementen bij Borsele. Wie zijn toch die figuren, die Zeeland willen gebruiken als vuilnisbelt voor stoffen, waar van zelfs de Amerikaanse president Carter meent dat „opwerking" verboden is, omdat het vrijkomende element plutonium kan worden gebruikt voor het maken van kern bommen? Enkele Zeeuwse statenleden hebben pu bliekelijk hun bezwaren tegen deze onzalige plannen geuit. Zij vinden terecht dat het onjuist is om wereldwijde proble men, die kernergie met zich meebrengt, af te wentelen op de Zeeuwse bevolking. Die bevolking krijgt zo nu en dan toch wel het één en ander te verduren. We denken aan de mensen in Hansweert-Oost op Zuid-Beveland, die straks hun dorpsdeel, hun woningen, en daarmee ook een stukje van hun leven zullen zien slopen in verband met de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland. Aantasting van menselijk geluk, aantas ting ook van Zeeuws landschap heel wat fraaie bomen moeten weg allemaal terwille van de „vooruitgang". We hoorden iemand eens cynisch opmerken: „Straks is de hele wereld verbeterd, maar van Zeeland is dan niets overgebleven Soms ben je geneigd deze somber-gestemde cynicus gelijk te geven. Zo lazen we dat de laatste twee getijde- 29

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 29