ORGEL IN BURG WEER IN OUDE GLORIE 1 - Een middel om in de slechte leefomstan digheden verbetering te brengen, was emi gratie. F. Nagtglas lichtte deze gang van zaken in een geschrift uit 1894 als volgt toe. „Door toeneming der bevolking, onte vredenheid met de bestaande kerkelijke en maatschappelijke toestanden en zucht naar verbetering van levensomstandigheden, is de laatste 60 jaren landverhuizing, vooral naar de Verenigde Staten, ontstaan. Zo werd Amerika een ster van hoop voor het oude, afgetobde en overvolle Europa. Dui zenden Nederlanders, meest landlieden, door harde noodzakelijkheid tot werkloosheid gedwongen, vonden in het vruchtbare wes- terland een goed bestaan. De landverhui zing blijft een uitmuntend middel om mensen over de aarde te verspreiden en er is nog plaats in overvloed, want naar men beweert zou door elkaar genomen één bunder twee mensen kunnen voeden; terwijl tegenwoordig de dichtheid der bevolking als van één mens op tien bunders wordt geschat." Het waren hoofdzakelijk boeren en am bachtslieden die in de vorige eeuw naar Amerika zijn vertrokken. De minst bedeel den gingen niet, omdat hen het benodigde geld voor de overtocht ontbrak. Een uit zondering geldt voor hen die in de eerste plaats wegens hun godsdienstige opvattingen zijn geëmigreerd. Bij hen werd een groot aantal financieel minder draagkrachtigen door giften van beter gesitueerde mede broeders of van kerkelijke zijde toch in staat gesteld om naar de nieuwe wereld te vertrekken. Het waren lang niet alleen Nederlanders die in Amerika betere bestaansmogelijk heden zochten. Toen na de Napoleontische oorlogen allerwege grote werkloosheid heerste, verlieten duizenden mensen het ver armde en ontwrichte Europa. Omstreeks 1830 kwam de emigratie-stroom op gang. Vooral Duitsers, maar ook leren, Skandi- naviërs, Oostenrijkers, Zwitsers en mensen uit oost-Europa waren erbij. Aanvankelijk vestigden de nieuwkomers zich ergens in het oosten van Noord-Amerika, maar naar mate hun aantal toenam trokken ze steeds verder westwaarts. Dat lokte heftige weer stand uit van de inheemse bewoners, die Burgh De hervormde kerkgemeenschap van Burgh heeft in juni het prachtig ge restaureerde Van Gruysen-orgel in gebruik kunnen nemen. Dat gebeurde met een be speling door de adviseur voor Monumenten zorg en organist van de Haarlemse Bavo- kerk. Klaas Bolt. Het orgel in Burgh werd in 1794 gebouwd door Albertus van Gruysen en geschonken aan de hervormde kerk in Ee (Friesland) uit een legaat van Eelke Reinders. Het bleef in Ee tot 1923 en toen wilden de Eenaren een ander instrument hebben. Het Van Gruysen-orgel verhuisde naar de Hervormde Evangelisatie in Klazinaveen en in 1951 werd het door de hervormde ge meente in Burgh aangekocht. Daar is men erg gelukkig met dit orgel van Noord- Nederlandse makelij en nu een restauratie hard nodig was, hebben de leden van de gemeente dat voorgefinancierd. De beloofde subsidie van Monumentenzorg, provincie en gemeente zal namelijk nog een paar jaar op zich laten wachten. Het orgel in Burgh heeft elf registers, een klavieromvang C-f en een aangehangen pedaal C-d. De restauratie die werd uitgevoerd door de fa. Verschueren te Heythuizen men Indianen of ook wel roodhuiden noem de. Niet ten onrechte zagen ze zich door de bleekgezichten ernstig in hun bestaans mogelijkheden bedreigd. Omstreeks 1830 was de Mississippi nog te beschouwen als de meest westelijke begrenzing van het gebied der blanke kolonisten. Ten westen daarvan strekte zich toen nog een enorm gebied uit waar vrijwel uitsluitend Indianen woonden. Van een jaarlijks gemiddelde in de jaren vijftig van de vorige eeuw van 250.000, steeg het aantal emigranten in 1880 tot 457.000 en in 1882 tot 769.000. In de jaren, gelegen tussen 1880 en 1884, vestigden zich meer dan drie miljoen mensen in de Verenigde Staten en verwierven er het bur gerrecht. Het is niet bij benadering te zeggen hoeveel schepen met emigranten zowel zeil- als stoomschepen vanuit West-Europese havens de Atlantische Oce aan zijn overgestoken. Er bestonden toen al rechtstreekse scheepvaartverbindingen op bestond voornamelijk uit het repareren van de windlade, het speelmechaniek en re gisters. De dispositie ziet er als volgt uit: Noord-Amerika. De landverhuizers vertrok ken bij voorkeur uit Rotterdam. Van de 319 schepen die tussen 1827 en 1875 in Philadelphia aankwamen, waren er 253 uit Rotterdam, 10 uit Amsterdam en 9 uit Hamburg vertrokken. De rest kwam uit Antwerpen, Londen of Lissabon. Door de verschillende Amerikaanse spoor wegmaatschappijen werd de vestiging van kolonisten sterk aangemoedigd. Ze hadden er immers groot belang bij dat er zoveel mogelijk land in exploitatie kwam in de nabijheid van de door hen aangelegde spoor lijnen. Bovendien stelde de Amerikaanse regering aan kolonisten kosteloos land ter beschikking. Iedere kolonist die Amerikaans staatsburger wilde worden en 21 jaar of ouder was, kreeg 64 ha maagdelijke grond toegewezen, die hij dan zelf in exploitatie moest zien te brengen. (Wordt vervolgd). Prestant 8, Bourbon 8, Octaaf 4, Fluit d'amour 4, Superoctaaf 2, Woudfluit 2, Quint 3, Cornet 4 st., Sesquialter 2 st. doorl., Mixtuur 3-4 st, Trompet 8 bas/disc. Soui^atofl. K; 'Sn V s t>. o «pes»»!»5 M V o i Een deel van de Verenigde Staten van Noord-Amerika met daarop in donkere kleur het gebied dat omstreeks het jaar 1830 door blanke kolonisten in bezit was genomen. 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 14