Badgasten en bootvissers moeten de vaargeul mijden 25 - 50 meter uit de paalhoofden slag, die daar eens woedde. Bungalows en „Dicasmutha", aan de kreek van de Ijzer, landhuizen zijn de zichtbare getuigen van De bevolking spreekt nog van „Diksmuue" de welvaart van 1977. (zoals de Zeeuwen van „Erremuue" voor „Arnemuiden"). Op en rond het marktplein Het in de Eerste Wereldoorlog totaal is er menige gelegenheid waar de door vernielde stadje Diksmuide is in oude stijl de „klim" naar het IJzermonument ver- opgebouwd rond zijn gezellige marktplaats. moeide bezoeker zich kan laven met Vlaamse Het is ontstaan als de Friese nederzetting bieren; een belevenis apart! De Pax-poort, het oude en het nieuwe IJzermonument, gezien vanaf de rivier. Tekst: Cor van Heugten. Vlissingen Het Loodswezen heeft langs het vaarwater in het Oostgat op de Wes- terschelde ter hoogte van Zoutelande enkele boeien gelegd. Deze boeien geven de grens aan, waar sportvissers met hun bootjes mogen ankeren. Ook de badgasten, die vanaf deze stran den met opblaasbootjes en andere „vaar tuigen" het drukbevaren water opkomen, moeten deze boeien voortaan als de grens voor een veilige vaart beschouwen. Wie deze vaaraanwijzingen negeert loopt het risico een fiks verbaal van de rijks politie te water te krijgen. Het Loodswezen in Vlissingen heeft een aantal vaaraanwijzingen gemaakt, die de grens aangeven waar de sportvissers en andere watersporters vanaf de stranden vanaf de Walcherse zuid-west-kust mogen ankeren. Deze vaaraanwijzingen zijn in nauw overleg met de rijkspolitie te water en de boothengelaars van camping „West kapelle" opgesteld. Het afgelopen jaar heeft het Loodswezen vele malen klachten binnengekregen, dat sportvissers te ver in de vaargeul ankerden. Ook het aantal badgasten, dat met op blaasbootjes, luchtbedden en andere drij vende „badkuipen" in het levensgevaarlijke vaarwater komt, neemt snel toe. In de vaaraanwijzingen is op de rede van Vlissingen een aantal punten aangegeven, waar niet buiten de paalhoofden geankerd mag worden. Voor de rest van de kust van Vlissingen tot Westkapelle geldt in het algemeen dat hoogstens op 25 meter buiten de paalhoofden geankerd mag worden. Op dringend verzoek van de boothenge laars heeft het Loodswezen nog eens be keken of in de bocht bij Zoutelande met meer ruimte voor de scheepvaart geen rui mere marge vanuit de paalhoofden gegeven kan worden. Het Loodswezen heeft onlangs bepaald, dat op een strook kustgebied bij Zoutelande 50 meter uit de paalhoofden gevist kan worden. Op dringend verzoek van de sport vissers heeft de Directie Loodswezen toe gezegd op dit punt enkele blinde boeien te leggen, zodat er over de afstand uit de paalhoofden geen enkel misverstand meer mogelijk is. Deze boeien zijn ook een verstandige veiligheidsmaatregel voor de vele duizenden badgasten, die vanaf het strand bij Zoutelande de zee opgaan met de meest primitieve opblaasbootjes en plastic kuipjes. Elk zomerseizoen houden loodsen en zeekapiteins hun hart vast als met landwind kleine kinderen in kwetsbare opblaasbootjes de vaargeul opdrijven. De zeehengelaars van camping „West kapelle" hebben hun bestuur en het Loods wezen toegezegd zich strikt aan de be palingen te houden. Elk lid, dat zich mis draagt zal van het gebruik van de land bouwtrekker om de bootjes op het strand te brengen, worden uitgesloten. Het bestuur van deze bootvisclub wil voorkomen, dat er gemeenteverordeningen komen, die het te water gaan met bootjes vanaf de stran den gaat verbieden. Dit zou een einde maken aan vele recreatiemogelijkheden voor dit kustgebied. Het samenspel tussen zeehengelaars-boot vissers, Loodswezen en rijkspolitie heeft de verhoudingen tussen deze botsende belan gengroepen sterk verbeterd. Over en weer is afgesproken onmiddellijk aan tafel te komen als er nieuwe problemen zijn. De rijkspolitie te water zal ernstige overtre dingen onverbiddellijk bestraffen. Aan de andere kant zal echt niet op een paar meter gekeken worden, omdat de politie mannen echt niet met meetlatjes de 25 meter-grens gaan controleren. Wie echter duidelijk buiten deze lijnen komt, loopt het risico een fikse boete te krijgen. Ook voor de badgasten is de vaaraan- wijzing van belang, omdat met deze grens lijn de rand van het vaarwater is aan gegeven. Ook de beroepsvissers hebben zich akkoord verklaard met het leggen van de boeien voor Zoutelande, omdat er nog wel eens kotters ter plekke een sleepje komen maken. De kust bij Zoutelande is ook 's winters in trek bij de bootvissers voor de kabeljauw vangst. Deze kabeljauw aast op het diepe water, zodat de verleiding altijd groot was zo ver mogelijk in het vaarwater te ankeren. 22

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 22