Verboden kustvisserij teistert de kraamkamers van de jonge vis Zelf gezien Tekst: Cor van Heugten. In de afgelopen vakantieweken heb ik met de onovertroffen visjol With-500, tien tallen vistrips in het Zeeuwse kustgebied gemaakt. De algemene indruk, ook elders langs de kust is, dat juni en begin juli veel betere vangsten dan de rest van juli en augustus opleverden. Er is nog een andere ervaring geweest, die aanleiding voor deze noodkreet is. Overal in de voor vele viskotters verboden 12-mijlszone heb ik vissersschepen gezien, die volop visten. Van enige controle of sanctie is nauwelijks sprake. Om kort te gaan. Er wordt door vele Noordzeevissers, de goede niet te na gesproken, maar raak gevist. De georganiseerde sportvisserij is nauw bij deze massale stroperij in de 12-mijlszone betrokken. Er vist zeker een miljoen Nederlandse, Belgische en Duitse sportvissers regelmatig in het kustgebied; vanaf het strand, pieren, strekdammen of boten. Het herstel van de visstand door quotering en het sparen van de kraam kamers van de jonge vis komt direct en indirect ook de recreatiekansen van al deze zeehengelaars ten goede. Het is zaak, dat ook de georganiseerde sportvisserij zich met het beleid op de Noordzee gaat bemoeien. Slappe rechters. Volgens de Europese Noordzee-biologen is een strenge controle op de verboden visserij in de 12-mijlszone (voor grotere kotters) vrij eenvoudig. Naast de marine en Algemene Inspectiedienst (AID) vanaf de wal kan de rijksluchtvaartpolitie en de Koninklijke Luchtmacht met enkele fotoverkenningsvluchten de overtreders (ze ker overdag) vrij gemakkelijk op de bon slingeren. Uit persoonlijke waarneming en aan de hand van een luchtfoto is de iden titeit van de vissende schepen en hun positie vrij gemakkelijk vast te leggen. Voor de fotoverkennings-straaljagers is het een mooie oefening. Er is echter een belangrijke voorwaarde aan deze luchtcontrole verbonden. De rechters, die de stropers moeten bestraffen, zullen veel zwaardere straffen moeten gaan uitdelen. Een boete van enkele honderden guldens voor een visser, die voor vele duizenden guldens vis uit de 12-mijlszone wegsleurt, is natuurlijk belachelijk. Er zijn in Nederland tientallen schippers en re ders, die miljonair zijn. De belachelijk lage boetes van de rechters, die op de sociale toer zijn, vormen eerder een aan moediging dan een preventie. We hebben alle respect voor de beroeps vissers op zee en begrip voor hun moei lijkheden rond de continuïteit van het be drijf. Maar de stropers, die de zeevisstand tegen alle wetsregels in uitroeien, moeten onverbiddelijk aan de ketting. Het zijn misdrijven tegen het milieu en de hele visserij-economie. Maar ook de zeehenge laars worden er indirect de dupe van in hun recreatiekansen. College gewenst. Het wordt hoog tijd, dat de biologen eens de kans krijgen de Nederlandse rech ters in de kustprovincies van de stand van zaken op de Noordzeegronden te overtuigen. Een college over de noodsituatie rond de haring, tong en andere vis, kan de rechters misschien tot een wat verstandiger strafmaat brengen. Vele rechters zien in de klagende vissersmannen voor de balie nog oprechte, bedreigde middenstandertjes, die het zout niet meer in de pap kunnen verdienen. In een aantal gevallen staan er echter schatrijke, of zeer bemiddelde schippers voor hun neus, die de opgelegde boetes uit hun vestzakkie betalen. Ook de kapitale handel in ondermaatse tongetjes, die voor 5 tot 7 gulden de kilo buiten de veiling om aan de man worden gebracht, spreekt boekdelen. Rechters, die van deskundigen de gevaren van het ge bruik van drugs en hard-drugs te horen krijgen, moeten ook eens een paar uur on bezoek in het RIVO in IJmuiden komen. Ook minister Van der Stee heeft de bio logen onlangs onder vier ogen gesproken. Hij weet drommels goed, hoe het haasje hoest. Maar ook zijn ambtgenoot Van Agt 1 oktober. Lampionoptocht te Bruinisse, aanvang 19.30 uur, start bij de muziektent. 10 november. Herdenkingsbijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk te Brouwershaven i.v.m. de 400-ste geboortedag van Jacob Cats met inleidingen van Prof. Dr. A. Th. van Deursen en Dr. L. Strengholt. Declamaties door mevr. Tine Ruijs- schaert en orgelspel door Ton Koopman Toegangskaarten kunnen gratis worden aangevraagd op het Stadhuis, Markt 2, Brouwershaven, Tel. 01119 - 651 of bij VW Brouwershaven, Haven N.Z. 1, Brouwershaven, Tel. 01119 - 314. ZEILWEDSTRIJDEN 17 en 18 september. Septemberwedstrijden (IOR en NKK), w.v. Zierikzee en w.v. De Maas. 17 en 18 september. Klubzeilkampioenschap, w.v. Arne. van justitie of zijn opvolger, kan de on afhankelijke Nederlandse rechters niet dwin gen hun strafmaat aan te passen aan de aard en omvang van de vele milieu-mis drijven en economische doodzonden. De vele stropers op de Noordzee moeten net als in Engeland en Duitsland of Ierland keihard worden aangepakt. Laat nu de visserij-vakbladen niet met het verwijt komen, dat de sportvissers de zaken overdrijven en de vissers, die zich wel aan de voorschriften houden, onrecht aandoen. De vakpers in de Noordzeevisserij weet drommels goed, hoeveel misbruik en onwettige visserij er is. Door het slappe optreden van de rechters of het ontbreken van wettelijke voorschriften wordt maar raak gevist. De vissers slachten hun eigen kip met de gouden eieren. De verwijten aan de visserijbiologen van het RIVO door de vissersmannen zijn voor het overgrote deel volkomen ten onrechte. De biologen, die een totaal verbod van bijv. de haringvangst adviseren, hebben het grootste gelijk van de vismarkt. Het voorstel van Joop de Veen om tot een 35-mijlszone voor verboden visserij te ko men, is verdere studie waard. De jaarklassen 1975 en 1976 van de tong, die redelijk sterk zijn, worden nu al weer uitgeroeid door de verboden visserij in de 12-mijlszone. Ook de massale uitroeiing van de nieuwe veelbelovende jaarklassen kabeljauw, is een grof schandaal. Ons voorstel is door luchtfotocontrole de overtreders te pakken. Maar ook de rech ters zullen met fikse boetes en inbeslagname van schepen en vistuig verdere frustraties van het opsporingsbeleid moeten voorko men. Er is met stropen in de 12-mijlszone een 500-voud van de opgelegde boetes te verdienen, zeker als het de eerste keer is... 18 september. Onderl. Snelheidsbekerzeilwedstrijden alle klassen, w.v. Wolphaartsdijk. 24 september. Zeilwedstrijden alle klassen, M.T.S. Vlissingen. 25 september. Sluitingszeilwedstrijd, Marine Water sportvereniging. 1 oktober. Sluitingswedstrijd (IOR en NKK), w.v. Yerseke. 2 oktober. Yerseke Bergen op Zoom (IOR en NKK), w.v. De Schelde. HENGELWEDSTRIJDEN. 24 september. E.G.H.V., Goes, 11.30—14.30 uur. 8 oktober. H.V.K.K., Kapelle, 10.00—13.00 uur. 23 oktober. Eendrachtvissers, Nieuw Vossemeer, 11.30—14.30 uur. 23 oktober. Blankenberge (België) 10.00 uur. 13 november. Leeglopers, 's Heerenhoek, 14.00-17.00 u 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 9