De trek van Zeeuwen naar het wilde westen (Vervolg) Fragment van een spotprent op de aankomst der^f?^eidenen Amerika (1846). Uit v. d. Does, De Afscheiding. in het nu echt eens moet weten, is et iets te vinden. Oudere boeken en tijdschriften uit onze eigen collectie staan in het magazijn. Denk maar eens aan alle jaargangen van de Blauwe Wimpel. Lectuur voor de liefhebbers om van te smullen. Als een publicatie niet in de eigen biblio theek aanwezig is, dan kan deze publicatie altijd elders aangevraagd worden. Deze keer heb ik me beperkt tot het aankondigen van een nieuw tijdschrift en u verder wat ideeën aan de hand gedaan waarmee u zelf verder kunt werken en studeren. We zijn de gehele dag geopend van 8 tot 5 en op vrijdagavond van 79 uur. In juli en augustus zijn we op vrijdagavond dicht, want dan hoort u op of in het water aanwezig te zijn. Voorlopig zoekt u uw troost maar bij onze boeken en tijdschriften. Tekst: J. P. van den Broecke. De Nederlandse landverhuizers. Tussen de jaren 1831 en 1856 vertrokken uit Nederland ruim 7600 gezinnen naar Noord-Amerika. Ze verlieten ons land zowel om ekonomische, als om godsdienstige re denen. Meestal was het verlangen naar een betere bestaansmogelijkheid hun voor naamste drijfveer. Van degenen die ver trokken, waren 58% hervormd, 25% katho liek, terwijl 17% behoorde tot de zoge naamde afgescheidenen. De laatste groep verliet ons land vooral in de jaren 1846 tot 1848. Hun vertrek werd nog verhaast door de ekonomische krisis die ontstond na de mislukte aardappeloogst in 1845. Vooral in het oosten van ons land was de nood plaatselijk toen zo hoog gestegen, dat een beroep moest worden gedaan op de liefdadigheid der welgestelden. Het aantal in de Verenigde Staten ge boren kinderen van oorspronkelijk Neder landse ouders liep van 9848 in 1850 op tot 131262 in 1923. De Nederlandse emi grant kwam niet naar Amerika met de be doeling er snel rijk te worden en dan weer terug te keren. Hij kwam er als blijver. Door zijn kennis van de landbouw was hij er trouwens erg gewild. De Nederlanders Aankomst Ontscheping. 12 en vooral hun kinderen, veramerikaansten snel. De in 1885 naar Grand Rapids be roepen predikant der vrije gemeente, ds. Hugenholtz, preekte er vier jaar later al in het Engels. De grote uitbreiding van de oppervlakte landbouwgrond in Noord-Amerika als ge volg van de snelle toename van het aantal kolonisten, werd reeds in de zeventiger jaren van de vorige eeuw ook in ons land duidelijk merkbaar. De invoer van Ameri kaanse tarwe begon toen al een ernstige bedreiging te vormen voor onze inlandse graanbouw. Er is in Zeeland vrijwel geen plaats op te noemen vanwaar in de vorige eeuw geen inwoners naar Amerika zijn geëmigreerd. De meeste van hen ruilden een armoedig en kommervol bestaan voor een hoopvolle toekomst in de nieuwe wereld. Zelfs uit een plaats als Westkapelle, waar de inwoners toen bekend stonden als zeer gehecht aan hun dorp en hun dijk, ver trokken tientallen gezinnen het grote avon tuur tegemoet. Volgens gegevens die de auteur W. E. P. van Ysseldijk in zijn boek over de geschiedenis van Kapelle-Biezelinge verstrekt, emigreerden van daar uit tussen de jaren 1854 en 1897 in totaal 205 in woners naar Noord-Amerika. Het jaar 1892 was een topjaar door de ongunstige toe stand die er toen heerste in de land- en tuinbouw. In dat jaar verlieten 66 land verhuizers hun dorp Kapelle-Biezelinge. Over Yerseke schrijft Van Ysseldijk, dat tussen de jaren 1850 en 1900 in totaal 542 inwoners uit dat dorp naar de Verenigde Staten zijn geëmigreerd. Ook een groep afgescheidenen verliet Yerseke onder leiding van Joost Everse, een gewezen herbergier die op de Dam had gewoond. Hij zou voorheen een „goddeloos" leven hebben geleid en zich later hebben bekeerd. Op 28 april 1866 vertrok hij met zijn gezin en een aantal volgelingen uit Yerseke. Nog tijdens het verblijf van het emigrantenschip in Antwerpen, brak aan boord cholera uit. Evertse overleed toen Antwerpen nog in zicht was en werd begraven op de schorren bij Liefkenshoek. Zijn vrouw en kinderen keerden daarna naar Yerseke terug. Het aantal landverhuizers dat Zeeland verliet op weg naar Noord-Amerika, be droeg in de jaren 1882, 1886, 1890 en 1894 achtereenvolgens 782, 288, 608 en 106. Gemiddeld 25% van hen waren boeren en landarbeiders. De meeste Zeeuwse landver huizers waren afkomstig uit Zuidbeveland en Zeeuwsvlaanderen. Volgens gegevens van Joh. de Vries, vertrokken in 1854 uit Antwerpen 106 schepen met in totaal 25706 landverhuizers aan boord naar de Verenigde Staten. Afkomstig uit Zeeuwsvlaanderen be vonden zich daaronder 152 mannen, 74 vrouwen en 224 kinderen en dienstboden. Blijkbaar waren er ook welgestelden bij, die hun dienstboden bereid hadden gevon den de reis naar de onbekende wereld mee te maken. Verhoudingsgewijs had Groede het grootste aandeel in de Zeeuws- vlaamse emigrantenstroom. Na 1900 nam vooral de emigratie van landarbeiders vanuit Zeeland sterk af. De omstandigheden in ons land waren toen wat verbeterd en vele bewoners van het platteland van Zeeland vonden werk in de Rotterdamse havens. De Afgescheidenen. Over de lotgevallen van de duizenden landverhuizers die in de vorige eeuw naar Noord-Amerika zijn vertrokken, is betrek kelijk maar weinig meer bekend. Nog min der weten we van hun nakomelingen. Lite ratuur over dat onderwerp is betrekkelijk schaars. Beter zijn we ingelicht over de Nederlanders die in de vorige eeuw wegens hun godsdienstige opvattingen ons land

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 12