Waarom geen „BOEREN WANDELKAART" in Zeeland? „Hulst, Zeeuws zowel als Vlaams". Laat welwillende voetganger toe op privé-velden en wegjes. Tekst: Joris van Hoedekenskerke. Als de herfst in de lucht zit, de bladeren vallen en grote wolken langs de Zeeuwse hemel zeilen, kan ons de lust tot wandelen bekruipen. De streek waar we wonen biedt daartoe wel de gelegenheid. Er zijn nog dijken, polder wegjes, zelfs is er een stuk terrein dat nog op schor lijkt. Maarheeft Zeeland eigenlijk wel zoveel wandelgebied? Zeker, daar zijn de bossen en duinen van Walcheren en Schouwen, er is het Zwin in Zeeuws-Vlaanderen. Sommige gedeelten hiervan zijn toegankelijk voor het publiek. Er zijn voorts waterwingebieden, waar de wandelaar toe gang kan krijgen, mits hij zich een toegangskaart aanschaft. De stichting „Het Zeeuws Landschap" heeft stukken landschap in de provincie in beheer en eigen dom, die door de contribuanten betreden mogen worden. Wie verder wandelen wil, is aangewezen opopenbaar terrein zoals strand en zeedijken en wegen, die vaak ook door overig verkeer al is het in nog zo geringe mate gebruikt worden. Toch liggen er tussen de weiden en ak kers, langs de dijken en welen nog paden, die de liefhebber tot een wandeling noden, maar die niet betreden mogen worden, om dat zij in particulier eigendom zijn. En zelfs al is het koren van het veld en de akker nog ongeploegd, dan ziet de Zeeuwse boer (en in het algemeen de boer daar over de plannen die er zijn om één gezamenlijke planologische visie voor een groot deel van Vlaanderen en Zeeland te ontwikkelen, en die vast te leggen in een „Benelux-structuurschets voor het Wester- schelde-bekken". Dankzij de Zeeuwse afdeling van de Nederlands-Belgische Vereniging gaat er nog meer gebeuren: Het bekende gemengde zangkoor „Cantabile" uit West-Vlaanderen zal zondag 11 december om 15.30 uur optreden in de Grote Kerk te Goes. Een bekend Zeeuws ensemble naar alle waarschijnlijkheid het moderne koper ensemble „The Wim van Boven Flexible Brass" zal een tegenbezoek brengen. Dit is nog niet alles: Van 26 november tot en met 17 december van dit jaar zal in de wandelkerk van de Grote Kerk te Goes de beroemde schilderijententoonstelling „Biënnale, tentoonstelling om de achtste prijs voor schilderkunst van Knokke-Heist" te zien zijn. (Op 28 oktber ging deze ex positie in het cultureel centrum „Scharp- oord" te Knokke-Heist van start). Niemand minder dan de Belgische mi nister van Nederlandse Cultuur en Vlaamse aangelegenheden, mevrouw Rika de Bakker- Hoeken, zal de tentoonstelling in Goes op 26 november openen. Bij de Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland doet men goed de funktie-aandui- ding van mevrouw-de-minister nog eens te lezenMen zal dan vaststellen dat de Belgische regering het gebruik van de woorden en de begrippen „Nederlands" en „Vlaams" voor bepaalde zaken in België allerminst verwerpelijk vindt. Wellicht doet dat de „koud-water-vrees" van de vereniging voor „het Vlaamse" ver dwijnen, en zien we bij haar komende mani festaties naast de Belgische en Nederlandse driekleuren, ook de Vlaamse en Zeeuwse Leeuwenvlaggen wapperenMevrouw- de-minister zal er zich zeker niet aan storen. Overigens wensen wij de Nederlands- Belgische Vereniging Zeeland alle mogelijke succes bij haar manifestaties, en bij haar pogingen de banden tussen broedervolken als Belgen en Nederlanders te verstevigen, en Vlamingen en Zeeuwen nader tot elkaar te brengen. in ons land) liever geen vreemden op zijn bouwgronden scharrelen. In Engeland is dat anders. Eeuwenoude tradities en eeuwenoude rechten kent men daar: ook rechten voor de wandelaars en voetgangers. Men kent daar het systeem van de „public footpaths", de openbare voetpaden. Groene bordjes duiden overal in het Engelse landschap aan, dat er een voetpad loopt, bijvoorbeeld naar Chidding- ton of naar Pemshurst. Zo'n openbaar voetpad voert soms over verharde wegen, maar loopt ook vaak over grond, die nauwelijks nog de naam „pad" mag dragen; alleen maar een karrespoor, of zelfs dat niet eens. De voetpaden leiden ook vaak over wei landen en andere, aan boeren toebehorende landerijen. Oude rechten eisen van de boer, dat hij het pad in zodanige toestand houdt, dat de wandelaar er over gaan kan. Hij moet dus hinderlijke struiken snoeien, kui len dichten, maar de eerlijkheid gebiedt 24

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 24