De Oostkerk in Middelburg. tige instrumenten en eigenlijk is zo'n jaar veel te kort. Er is in deze provincie nog heel wat te schrijven over dit onderwerp. Bij het maken van de artikelen hebben we veel steun gehad van het werk van de heer J. H. Kluiver, die mag gelden als een groot kenner op het gebied van het Zeeuwse orgel en verder van de Goese cantor-organist Kees van Eersel, die met veel geduld ons „leken" de weg heeft gewezen in deze moeilijke materie. Weemoed. Deze laatste aflevering over het orgel van Middelburg, schrijf ik met wat weemoed en ik houd er de beste herinneringen aan over. Hoogtepunt was ook nu weer het moment waarop we het instrument konden horen. Freek de Keizer trok er ruim de tijd voor uit om ons kennis te laten maken met dit orgel. Verder kregen we nu op het schei den van de markt de kans om zo'n orgel eens op ons gemak van binnen te bekijken. Want dat kan in de Oostkerk. Zelfs op twee verdiepingen kun je er goed bij en op de bovenste verdieping verbergt de orgel kast nog een merkwaardigheid. Daar han gen stenen wapenschilden en de heer De Keizer vermoedt, dat die daar in de Napo leontische tijd werden opgehangen. Ook de kerk zelf is de moeite van een bezoek waard. Dit fraaie ronde gebouw heeft een heel eigen sfeer en veel wetens waardigheden te bieden. Het bijzondere daarvan is dat veel van de kerk en ook van de orgelkast is gebleven zoals het was. Zelfs de salcantenklok, het belletje om de „luchtkamers" in de balgenkamer te waar schuwen, werkt nog perfect. De orgelkas zelf is hard aan restauratie toe; het wachten is echter op het moment waarop monumentenzorg daar de middelen voor heeft. Oostkerk: prachtige koepelkerk. In een prachtig stukje Middelburg staat De Oostkerk. Tussen huisjes en huizen die aan vroeger doen denken staat deze kerk daar mooi te wezen. De Oostkerk was de eerste kerk die in Middelburg speciaal voor de protestantse eredienst werd gebouwd en de kerkgangers zitten dan ook met hun gezicht naar het orgel waaronder de pro vinciale architect Conradt Kaijser de preek stoel ontwierp. Hij maakte orgelkas, preek stoel, banken en tuin. Op 15 september 1648 werd de eerste steen gelegd voor de prachtige koepelkerk, die zou worden gebouwd naar een ontwerp van de architekten Drijfhout en Post. De bouw duurde een hele poos, onder meer omdat er geen geld genoeg was en pas on 10 juli 1667 kon het gebouw officieel in gebruik genomen worden. Het zag er toen toch wat anders uit dan aanvankelijk de bedoeling was. Dat is te wijten aan de verandering van architekt tijdens de bouw. De voornaamste afwijking is de verhouding van de koepel tot de kerk. Wie meer over deze kerk wil weten, doet er goed aan het boekje van de Her vormde Gemeente Middelburg er eens op na te slaan. De fraaie omgeving rondom de Oostkerk in Middelburg. 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 8