WATERSKI CENTRUM te Wolphaartsdijk nauwelijks onderhoud, wat als een groot voordeel wordt beschouwd. De snelle toename van het aantal ple zierboten in Nederland blijkt wel uit de verdubbeling van het aantal jachten en jachtjes in de tienjarige periode van 1967 tot nu: van ongeveer 70.000 naar ongeveer 150.000 boten. Én de groei gaat door; ieder jaar komen er 12.000 a 15.000 boten bij, waarvoor een plaatsje in een jachthaven en winterstalling gevonden moet worden en waarvoor ruimte moet zijn omte varen. De Nederlandse wateren raken op vele plaatsen al vol. Het varen op Loos- drechtse- of Kager-plassen bijvoorbeeld is al geen genoegen meer, in jachthavens als die van Zierikzee is de druk van passanten in het hoogseizoen te groot. De druk op onze recreatie-wateren dreigt zo groot te worden, dat er al stemmen opgaan om tot afremming van de groei van de watersport te komen. In de loop der eeuwen is er veel ver anderd op het gebied van de pleziervaart. De gemiddelde grootte van de boten is kleiner geworden. De haalbare snelheid daarentegen werd groter. Nieuwe bouw materialen en bouwmethoden deden hun intrede, waardoor boten goedkoper gepro duceerd kunnen worden. „Geproduceerd", niet meer „gemaakt", helaas. Het ambachtelijk bouwen van een schip op een werf heeft plaats moeten maken voor het efficiënt produceren van boten in boten-fabrieken, enkele uitzonderingen daargelaten. Tegenover het nadeel van een zekere uniformiteit van boottypen (al zou je dat op een Hiswa-watersporttentoonstel- ling niet zeggen!) staat het voordeel, dat meer mensen dan voorheen in staat zijn met een eigen zeilboot(je) hun mooie sport te beoefenen. Jaren geleden was er in het westelijke deel van het Veerse Meer een waterski vereniging van die naam. Op de Walcherse oever, dicht bij de Veerse Gatdam, waar nu een strandje is, had men een primitief steigertje en een gebouwtje, van waaruit toen nog maar enkelen de waterskisport beoefenden. Al in 1965 verdween deze klub en kort daarna verplaatste de waterski- aktiviteit zich naar de andere kant van het meer: Delta Marina werd een centrum met een vereniging die zich bij de bond aansloot. Er werd, met hulp van de bond, een wedstrijdparcours aangelegd direkt oost van de haven en in 1966 werd er een jeugd kamp gehouden met als feestelijk besluit de nationale kampioenschappen. Het waterskiën en snelvaren was nog vrij toen de voorbereidingen voor deze evene menten werden getroffen. Maar juist voor dat ze zouden beginnen trad het op de Provinciale verordening snelle motorboten Zeeland gebaseerde besluit van Gedeputeer de Staten in werking, waarbij alleen in het uiterste westelijke en in het uiterste oostelijke gedeelte van het Veerse Meer het „varen met snelle motorboten ten be hoeve van wedstrijd-waterskiën" werd toe gelaten. In feite werd daarmee iedere water- ski-aktiviteit op het enige voor de WSC Delta Marina met de bijbehorende skischool beschikbare water onmogelijk. Op aandringen van het bondsbestuur liet men de op het programma staande evene menten nog doorgaan, maar dat was on herroepelijk de enige en laatste maal. On danks vele pogingen hierin verandering te krijgen, ondanks hulp ook van K.N.W.V. en A.N.W.B. toen de reglementering van het varen op het Veerse Meer door de Rijksoverheid van de provincie werd over genomen, is in deze situatie niet de ge wenste verandering gekomen, waardoor Del ta Marina als waterski-centrum moest ver dwijnen. Maar sedertdien is er toch voor onze sport nog wel het een en ander gedaan. In het westelijk deel van het Veerse Meer bevindt zich bij Kamperland sedert jaren een startsteiger die voor het waterskiën, dat daar in een groot vak van het meer is toegestaan, wordt gebruikt. Een bezwaar is, dat de steiger door zeil- en motorjachten als ligplaats wordt gebruikt en dat er geen speciaal voor het waterskiën gereserveerd gedeelte is. Een bezwaar is ook, dat het waterski-gebied geheel open ligt en geen verbinding heeft met de wal. Dezelfde bezwaren gelden in nog sterkere mate voor het in het oostelijke deel van het meer aangewezen gedeelte, zuid van de vaargeul, zich uitstrekkend van Wol-

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1977 | | pagina 20