Molens op Schouwen-Duiveland te laten draaien. En als de wieken draaien, komen er weer zoveel toeschouwers op af, dat de onderhoudswerkzaamheden blijven liggen. Tekst: Joke van den Klooster Foto's: Johan Berrevoets, Zierikzee Inleiding. Schouwen-Duiveland telt (nog) elf molens. Twee ervan staan in Zierikzee, de overige negen verspreid over het eiland. Met als leidraad een uittreksel uit een overzicht van Monumentenzorg, dat de Zierikzeesche Nieuwsbode eind verleden jaar publiceerde, zijn fotograaf Johan Berrevoets en onder getekende die molens gaan bezoeken en met de eigenaars daarvan gaan praten. Het ging hierbij niet om de technische details, die zijn bij de liefhebbers genoegzaam be kend. Dit keer verdiepten we ons in andere aspekten: waarom bezit iemand een molen, wat gebeurt ermee, draait of maalt hij nog, hoe ziet hij er op het oog uit, pronkt hij (of niet) in het landschap. Vast staat wel, dat die molens juist in het vlakke en uitgestrekte Zeeuwse land schap als monumenten naar de hemel wij zen. Monumenten, dat zijn ze, en daarvan raken ook de gemeentebesturen meer en meer overtuigd. De eigenaars zijn dat al, want iedere molenbezitter die wij spraken, heeft een zwak voor dat specifieke Hol landse bouwwerk. Dat kan ook niet anders, want profijt geven ze niet of nauwelijks. De enkeling die maalt, maakt gebruik van de tegenwoordige „terug-naar-de-natuur- tendens", waartoe het bakken van brood van ouderwets gemalen meel behoort. Voor al de nogal stugge Zeeuwse tarwe moet in de molen en daarbij nog op een bij zondere manier worden behandeld om zijn beroemde speciale smaak te verkrijgen. Zijn de molens goed of redelijk onder houden, dan kost het niet zoveel geld of moeite om hem in zijn oude glorie te herstellen. Maar al na enige jaren verwaar lozing tuimelt de konditie net zo snel achteruit, als de kosten tot restauratie oplopen. In enkele gevallen hebben Monu mentenzorg en overheid ervoor gezorgd, dat het zover niet kwam. Maar het komt ook voor, dat die ambtelijke molens, tot verdriet van de molenbezitters, erg lang zaam malen. Toch is er op Schouwen- Duiveland een duidelijke tendens tot behoud te bespeuren. Enfin u leest de ervaringen in de on derschriften bij de foto's. Joke van den Klooster. „De Haan" Brouwershaven. „De Haan" is met zeer veel liefde weer opgebouwd. Architect Hoogervorst maakte de tekeningen (door zijn „molen-hobby" wist hij meer dan de gemiddelde architect van molens af), maar hij zou het toch niet geklaard hebben zonder de onontbeerlijke hulp van molenaar-restaurateur Jan v. d. Hamer. „Wij hadden een prima samen werking", benadrukt de heer Hoogervorst, die tal van specifieke zaken aan de heer v. d. Hamer („een groot vakman") over liet. De twee rode hartjes onder het molen- kruis zouden die samenwerking kunnen symboliseren. Hoog boven het landschap torent de molen „De Haan" te Brouwershaven. „Zeer goede konditie" was de mening van monumenten zorg daarover, maar dat was bepaald niet het geval toen architect H. A. Hoogervorst te Kijkduin in 1962 deze molen kocht. „Hij stond op de nominatie gesloopt te worden," vertelt hij (telefonisch), „en was op dat moment in gebruik als varkenshok!" Grootvader Dijkman was molenaar, hij bezat verscheidene molens op Schouwen- Duiveland. Hij had vijf zoons, van wie vier het spoor van hun vader volgden. De vijfde begon een garage in Haamstede. En juist de zoon van deze garagehouder is molenliefhebber C. Dijkman, die de enige overgebleven „Dijkman-molen" nu onder houdt. Hij heeft slechts een hekel aan de „papierwinkel", die de onderhoudssubsidie van Monumentenzorg met zich meebrengt. De molen zelf is zijn liefhebberij. Dat weet zelfs de commissaris van Zeeland, de heer C. Boertin, die tijdens een werkbezoek de draaiende ,,'t Hert" bekeek. Aeolus" Dreischor. Mevr. Dragffy - van Peski, die samen met haar echtgenoot dr. Nicolas Dragffy de Liefde voor Zeeland en voor molens brachten de heer Hoogervorst er destijds toe de molen te kopen. „De Haan" doet thans dienst als „weekendverblijf", maar de molen is nog geheel intact. „Na een week werken", zo verklaarde de heer Hoo gervorst, „kan „De Haan" weer koren ma len". De wieken draaien nog wel, zo af en toe. ,,'t Hert" Eikerzee. Helemaal vrij in het landschap staat de grondzeiler 't Hert, oftewel ,,'t Ooster- mooltje" in Eikerzee. Kennelijk met zorg onderhouden en in het voorjaar nog hele maal gewit. Eigenaar is de familie Dijkman, maar de heer C. Dijkman spendeert veel vrije uren om de molen in goede konditie te houden. Soms kost dat onderhoud zelfs zoveel tijd, dat de gelegenheid ontbreekt om 't Hert molen in Dreischor al ruim vijftien jaar bewoont, is het oneens met de bemerkingen van Monumentenzorg, zoals de Zierikzee- 12

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 12