m. „De Graanhalm" maalt af en toe koren met behulp van de vorige eigenaar, mole naar W. D. Dijkman. De heer Landegent geeft grif toe, dat het beroep van molenaar een vak apart is, maar hij is stellig van plan om zich erin te bekwamen en op den duur de molen zo veel mogelijk te laten functioneren. Nu gebeurt dat zo af en toe. Verscheidene bakkers op het eiland gebruiken meel, dat van „De Graanhalm" afkomstig is. Een jaar of twee geleden is (met hulp van monumentenzorg) een restauratieplan uitgevoerd, waarbij de wieken, de kap, de deur en balken zijn vernieuwd. Vandaar ook zal monumentzorg het predikaat „Zeer goede konditie" ten aanzien van deze molen hebben verleend. De heer Landegent is bezig naast de molen een schuur op te trekken. Gezien zijn opvattingen gebeurt dat uiteraard in stijl („rode steen en Oud hollandse pannen") en wordt er rekening gehouden met het landschap. „De Zwaan" Kerkwerve. Aan de weg van Zierikzee naar Haam stede staat de grondzeiler „De Zwaan", bouwjaar 1886. Eigenaar A. Verhage is op timistisch en heeft plannen. De gemeente Middenschouwen namelijk zal binnenkort beslissen over een voorsubsidie, omdat de molen geheel wordt opgeknapt. Het ziet er met die toestemming wel gunstig uit. De heer Verhage althans is al begonnen met herstelwerkzaamheden, want hij wil de molen, die af en toe al draait, weer geheel als korenmolen laten functioneren. Hij heeft al eens proefgemalen en de reac ties van de betreffende bakker waren prima. 1 |}|1 li draaiende blikvanger „De Zwaan" bij Mor- riaanshoofd. „De Lelie" Eikerzee. De heer Van Rijn uit Noordwelle is sinds 1 april 1977 eigenaar van „De Lelie" plus het bijbehorende pension-restaurant (het oorspronkelijke pakhuis) te Eikerzee. Het ligt in de bedoeling deze grondzeiler uit 1868 weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen, met de hulp van gemeente en monumentenzorg. „Anders is het niet haal baar," aldus de heer Van Rijn. Volgens hem staat de gemeente welwillend tegenover de restauratieplannen, die volgens hem inplaats van de genoemde 60.000,— uit het overzicht van Monumentenzorg, zeker twee maal zoveel kosten met zich zullen brengen. De heer Verhage stamt uit een mole naarsgeslacht. Zijn vader was molenaar, maar zijn oom, de heer Poortvliet uit Sint Annaland, is behalve molenaar ook deskun dig op het gebied van de restauratie. Van hem heeft hij veel steun bij de herstel werkzaamheden. De heer Verhage zelf han delt in graan en veevoeder. Dat veevoeder betrekt hij uit Utrecht, zijn vrachtwagens rijden daar leeg heen. Dus, zo had hij gedacht, wanneer er op Schouwen-Duiveland geen afzetgebied voor het prima bekend staande Zeeuwse meel zou zijn, kan hij het in Utrecht en omge ving gaan proberen. Daar schijnt er wel behoefte aan meel-van-de-molen te zijn. Dus waarom zijn vrachtwagens op de heen weg ook niet produktief te maken? Plan nen genoeg, 't begin is er. Schouwen-Dui veland heeft misschien kans op een gedurig Tot op heden wordt de molen door de vorige eigenaar nog gebruikt als opslag ruimte. „Den Haas" Zierikzee. Bepalend voor het stadsgezicht aan de zijde van de haven is de stellingmolen „Den Haas", destijds aangekocht als week endverblijf. De huidige eigenaar, aldus de heer Kelderman van gemeentewerken, zou de molen willen verkopen. Het bedrag is echter te hoog voor de gemeente. Boven dien komen daar nog aanzienlijke restau ratiekosten bij (Monumentenzorg schatte die op anderhalve ton), want „Den Haas" verkeert in nog slechtere konditie als de Zierikzeese molen „De Hoop". „Sinds vijf jaar heeft de molen alleen af en toe een kwastje verf gekregen. Het wordt tijd, dat er snel iets gebeurt", is de mening van de heer Van Rijn. Mochten de plannen worden goedgekeurd, dan is deze moleneigenaar van plan een babbeltje met wat warme bakkers te maken. ,,De Hoop" Zierikzee. Aan de Lange Nobelstraat te Zierikzee staat de (korenmolen) „De Hoop", die eind 1977 voor één gulden is aangekocht door de gemeente Zierikzee. Voordat de nog in een zeer pril stadium verkerende restauratieplannen tot uitvoering worden gebracht, zal „De Hoop" vermoe delijk een tijdje zonder wieken komen te staan. De heer W. Kelderman van gemeente werken vreest namelijk, dat er anders on gelukken zullen ontstaan wegens de slechte staat, waarin de molen verkeert. Tenminste aan de buitenkant, van binnen is „De Hoop" nog vrij gaaf. Het is nog niet bekend, wat de gemeente op den duur met de molen aan wil. Het zou kunnen zijn, dat de molen als expo- siteiruimte wordt benut, maar het kan even tueel ook gebeuren, dat hij in zijn oor spronkelijke funktie zal worden hersteld. Wel heeft de rayon-architekt van monu mentenzorg een bestektekening gemaakt. Aan de hand daarvan zullen nu de kosten worden vastgesteld. De heer Kelderman vermoedt, dat de 90.000,—, die Monu mentenzorg in haar overzicht noemde, niet toereikend zullen zijn. Van een restauratieplan schijnt nog geen sprake te zijn, dus het blijft een open vraag, wat er met deze molen zal gaan gebeuren. 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 14