Besluit. De aanleiding tot het schrijven van dit verhaal is naast het verschaffen van informatie over de plaatselijke toestand vooral gelegen in de omstandigheid dat de Noord-Bevelandse dijken binnen afzienbare tijd zullen worden verhoogd, voor zover daar inmiddels al niet mee begonnen werd. In dat kader zullen tevens enkele kleine indijkingen plaatsvinden. Zo zal tussen de Torenpolder en de Vlietepolder een buiten dijks gebied worden binnengedijkt en wordt overwogen het in 1933 verloren gegane dijksgedeelte voor de Nieuw-Noord-Beve- landpolder weer te herstellen. In dit geval studeert men nog op een andere oplossing die weliswaar goedkoper zal zijn, maar ook wat minder landwinst zal opleveren. Ten slotte is men voornemens om ter hoogte van de voormalige Wanteskupe nog wat landwinst te verwerven. Voor het verlies van uit natuurweten schappelijk en landschappelijk opzicht waardevolle (kupe) grond, zal een landwinst aan nieuwe kupegebieden naar men ver wacht de nodige kompensatie schenken. Door aanleg van de voorgenomen werken zal langs de Noord-Bevelandse Schelde-oever in ieder geval een ander landschapsbeeld ontstaan. Vastlegging van de huidige toe stand, zowel in woord als in beeld, lijkt daarom zinvol. Het binnenbeloop van de zeedijk van de Jacobapoider met voorgelegen zandplateau. Literatuur. De zeedijk van de Jacobapoider, beschermd door een duin. A. A. Beekman. Polders en droogmakerijen. Josef Deleu. Frans Vlaanderen. M. P. de Bruin. Het eiland Orizand en de veranderingen aan de noordelijke oever van Noord-Beveland 1600 1800. Zeeuws Tijdschrift, le jaargang. M. P. de Bruin en M. H. Wilderom. Tussen afsluitdammen en deltadijken. Dr. C. Dekker. Zuid-Beveland. M. B. G. Hogerwaard. De oeververdediging van Zeeland sedert 1860 (De west- en noordkust van Noord-Beveland). Bulletin afl. 27 van de werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. EXCUSES Bij de afgedrukte foto in het november nummer 1977 „Aquarel Schelde" werd helaas de naam van de maker niet vermeld. Het is van de in Oostburg wonende kunst schilder Johannes Kollaard jr. nxfl Tüj X-elcUr. 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 16