Eerste tekenen van herstel voor de haringstand Goed nieuws van de Noordzee 9 augustus. Jeugd road band in de Grote Kerk te Veere, org.: „Veere's Genoegen". 19 augustus. Optreden van het Utrechts Byzantijns koor in de Grote Kerk te Veere. RONDVAARTEN Vanaf Pinksteren tot medio augustus. Rondvaarten in de monding van de Westerschelde vanuit Vlissingen. Gehele seizoen. Rondvaarten vanuit Veere, Middelburg en Zierikzee. WEEKMARKTEN Iedere week. Weekmarkt in Middelburg en Zierikzee (donderdag en Goes (dinsdag). Medio juni eind augustus. Iedere donderdag kunst- en folklore- markt te Middelburg. HENGELWEDSTRIJDEN 19 maart. Edelkarper Bergen op Zoom, 10.00-13.00 25 maart. Noord-Bev., Colijnsplaat, 14.00-16.30 u. 2 april. Glijmesv., Lepelstraat, 10.00-13.00 uur. 8 april. Noord-Bev., Colijnsplaat, 14.00-16.30 u. 16 april. H.M.S.V. de Hee, 9.00-12.00 uur. Er is eindelijk weer eens wat goed en hoopgevend nieuws voor de visserij. De ha ringstand op de Noordzee vertoont voor het eerst in jaren weer enige tekenen van herstel. Volgens drs. Korten, de haring- bioloog van het RIVO, heeft een vergelijkend larvenonderzoek op de Noordzee onlangs aangetoond, dat er in september en oktober meer larven gevonden zijn (dus jonge ha ringen geboren) dan in de vergelijkbare pe rioden in 1976 en ervoor, dus de laatste tijd. Dit duidt er op, dat de eerste tekenen van herstel van de overbeviste haringstand 22 april. Noord-Bev., Colijnsplaat, 13.30-16.00 u. 22 april. Westerschelde federatie, Zaamslag. 23 april. H.S.V., Halsteren, 14.00-17.00 uur. 4 mei. Noord-Bev., Colijnsplaat, 11.30-14.00 u. 4 mei. Zeester, Halsteren, 13.00-16.00 uur. 6 mei. Westerschelde federatie, O.N.I. 15 mei. Zeebaars, Scherpenisse, 10.30-13.30 uur. 20 mei. Krabbe, Renesse, 13.00-16.00 uur. 1 juli. 't Zijpe, Bruinisse, 12.00-15.00 uur. Augustus. Westerschelde federatie, Breskens. 16 september. Westerschelde federatie, Hoek. 30 september. E.G.H.V., Goes, 13.45-16.45 uur. Oktober. Westerschelde federatie, Cadzand. 14 oktober. H.V.K.K., Kapelle, 12.00-15.00 uur. 15 oktober. Westerschelde federatie, Philips. 29 oktober. Leeglopers, 's Heerenhoek, 10.30-13.30. mede dankzij de quoteringsmaatregelen en andere beperkingen van het visserijbe drijf te zien zijn. Drs. Korten en andere collega-biologen van de andere Noordzeelanden zijn daarom van mening, dat de strenge vangstbeper kingen op haring zeker in 1981 kunnen wor den opgeheven, als aan de bescherming van de haringstand de komende jaren streng de hand wordt gehouden. Als de jaarklasse 1977 van de jonge haring echt goed zou blijken, zou het herstel van de haringvisserij zelfs al in 1980 een groot deel van die vrije hand (natuurlijk niet lukraak) terug kunnen krijgen. Alle biologen zijn het er over eens, dat er ook een zeker kwantum haring de ko mende jaren gevist kan worden. Ook door de Nederlandse vloot, die alle belang bij het voortzetten van het bedrijf heeft. De strikte voorwaarde om die vinger te geven is, dat er ter wille van het volledig herstel van de haringstand op de Noordzee, geen hele hand in 1978 en 1979 genomen mag worden. De West-Europese biologen kwamen on langs in Brussel bijeen om hun gegevens over de haringstand uit te wisselen. Wie de diverse biologen (vertrouwelijk) spreekt, krijgt natuurlijk meer te horen, dan in officiële nota's of politieke vertalingen daarvan wordt prijsgegeven. De biologen zouden waarschijnlijker veel gemakkelijker tot een maximaal advies in de vangstquota kunnen komen, als ze maar zeker wisten dat de controle op de werkelijk gevangen hoeveelheden waterdicht is. De biologen menen, dat er een afspraak moet komen, dat de vissers voor ze uit varen precies vertellen waar ze gaan vissen, in de Noordzee, bij Ierland, Schotland of in een vrije visserij-zone. Er is dan door de marineschepen van de diverse Noordzee landen en mogelijk ook door de marine luchtvaartdiensten een zeer goede controle of die schepen zich aan hun beloften houden. Bij thuiskomst is dan controle mogelijk op de vangst dus de toege stane quota. Op dit ogenblik is er geen waterdichte controle mogelijk welk deel van de vangst in een vrije zone dan wel een quoterings- gebied of zelfs een verboden gebied is ge maakt. Elk schip zou van een cijfer op het dek of het dak van de stuur-„hut" kunnen worden voorzien, zodat die lucht- controle nog wordt vergemakkelijkt. De re ders zouden zelfs vrijwillig een boete afspraak kunnen maken bij overtreding door hun schippers. De rechter heeft tot nog toe in Nederland niet adekwaat ge straft. Er is dus ook al weinig preventie te verwachten van de straf van de rechter, ook al gezien de juridische haken en ogen, die er nog bijkomen. De diverse biologen menen dus, dat er goede afspraak moet komen over de plaats waar gevist wordt, er moet een boete of straf komen, die misbruik werkelijk voor komt desnoods door borgstelling door het bedrijfsleven zelf. Het bedrijfsleven moet dus bij afvaart precies aangeven in welk gebied te gaan vissen of in de vrije zone of elders maar nooit beide tegelijk. Dat leidt maar tot vervalsing van logboeken, enz. De biologen van de Noordzeelanden heb ben er alle begrip voor een beperkt kwan tum haring beschikbaar te stellen voor de visserij. Het voortbestaan van het bedrijf kan er vanaf hangen. De biologen kunnen en willen in hun adviezen aan de betrokken regeringen werkelijk het achterste van hun tong laten zien, als ze maar zeker wisten dat van de vinger, die gegeven wordt, door frauduleus vissen, geen hele hand wordt gemaakt, die het herstel van de haringstand weer voor een reeks van jaren terugzet. Ook de politici, die de adviezen van de biologen moeten vertalen, zouden veel meer begrip voor deze feiten moeten hebben. Alleen een radicale controle op de komende quotering kan het bedrijfsleven de armslag geven om de jaren 1978, 1979 en wellicht 1980 te overleven. Er kunnen voor de Noordzee wellicht toch nog enkele tien duizenden tonnen haring voor consumptie visserij worden vrijgegeven, als de controle op dit quotum, dat echt niet overschreden mag worden, maar waterdicht wordt. Door: Cor van Heugten. 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 30