Charlotte Rhodes weer in oude glorie Het bedrijfsleven zal de overheid zelf de helpende hand moeten toesteken, om zich bij voorbaat aan afspraken te houden. Een directie visserijen of bioloog gelooft niet in beloften, als die niet gedekt zijn door een keiharde sanctie, die desnoods vrij willig moet worden aanvaard. Meer haring. Op het RIVO is onlangs het goede nieuws, dat er weer wat meer haringlarven zijn, met vreugde begroet. De omvang van dit eerste herstel is volgens drs. Korten nog moeilijk te geven. De haringstand is ken nelijk het dieptepunt te boven. In de loop van februari 1978 kunnen de biologen meer vertellen over de werkelijke omvang van de resterende haringstand, die ergens tus sen de 100.000 en 200.000 ton (volwassen paairijpe dieren) moet liggen. Door enkele jaren vangstbeperking is de kip met de gouden eieren op de Noordzee weer voor de leg beschikbaar, waarschijnlijk in 1981 maar misschien al in 1980 mits de vloot zich de beperkingen oplegt, die echt nodig zijn. Zeeuwse visserij. De Zeeuwse visserij heeft vooral belang bij een goede schol, tong en garnalenstand, en zeker ook bij de goede jaarklassen ka beljauw, die nu op komst zijn. Het is be kend, dat er nogal wat verboden visserij in de 12-mijlszone is, vooral op de dure tong. Er zijn al Zeeuwse vissersvoormannen, die voorstander zijn van een nieuwe ver grote maat van de netten op de rondvis, zeker om de jonge kabeljauw van de sterke jaarklassen 1976 en 1977 te sparen. Aan de andere kant zal de Zeeuwse kust in hoge mate van de enorme belangstelling van de zeehengelarij op de winterse platvis soorten en de kabeljauw-invasie langs de Zeeuwse stranden profiteren. Voor Zeeland snijdt het mes van een goede visstand op de Noordzee van twee kanten. Overigens mag ook wel eens gezegd, dat de oesterteelt op de Oosterschelde unieke kansen krijgt als de aloude Zeeuwse oester stand van het winterharde Zeeuwse platte ras in ere hersteld wordt. Yerseke krijgt de kans een wereldhandelscentrum voor schelp dieren te worden, als de oesterstand en andere schelpdieren, mosselen, enz. wordt uitgebreid. Voor de oesters van Zeeuwse kwaliteit valt een groot deel van de con currentie weg door de ziektes in Frankrijk en Spanje en zelfs Portugal in de oester cultures. Het economisch belang van de open Oosterschelde gaat een veelvoud wor den van wat er tot voor kort becijferd werd. Er zal dan voor Yerseke in de dijksverbete- ring een goede oplossing moeten komen, de kunstmatige kweek van oesterbroed van het echte Zeeuwse ras zal alle kansen moeten krijgen. Misschien is dat een nieuw argument om de nieuwe regering van een maximale door laat van de stormstuw te overtuigen. kunnen de schoener op zondagen van 10.00 uur tot 17.00 uur bezichtigen. Ook is het voor groepen mogelijk de „Charlotte Rhodes" te huren voor een zeil tocht op het IJsselmeer of voor een feest avond afgemeerd aan de wal. Jachtservicebedrijf. Begin mei zet de gaffeltopzeilschoener koers naar Harlingen. De „Charlotte Rho des" zal tijdens de Pinksterdagen in de in- steekhaven van het nieuwe jachtservice bedrijf „Het Wakend Oog" aan de Franeker- trekvaart liggen. Het beroemde zeilschip zal aldaar de opening van het nieuwe jacht servicebedrijf opluisteren. Voorts zal de schoener tijdens een show van goede ge bruikte jachten gedurende het Pinkster weekend toegankelijk zijn voor belangstel lenden. Zomerligplaats. Na de Pinksterdagen zal de „Charlotte Rhodes" haar ligplaats voor de zomer in de Zuiderhaven in Harlingen gaan opzoe ken. Deze ligplaats werd mogelijk gemaakt door een initiatief van de plaatselijke VVV en de welwillende medewerking van de gemeentelijke havenautoriteiten. De eige naresse van het zo bekende schip vindt het met name van groot belang dat het schip in zout water ligt, daar dit de eiken houten romp beter konserveert. Er staan deze zomer, behalve groepcharters, ook le gio zeiltochten op de Waddenzee en het IJsselmeer voor individuelen op het pro gramma. Gedacht wordt ondermeer aan tochten vanuit de bekende Zuiderzeehavens. Voorts zal de „Charlotte Rhodes" voor belangstellenden te bezichtigen zijn. Inlichtingen. Restauratie. In de maand april zal de „Charlotte De driemast gaffeltopzeilschoener „Charlotte Rhodes" met alle zeilen bij. De beroemde schoener bekend uit de televisieserie Onedin Line ligt nu in Delft voor een grote restauratiebeurt. Me dewerkers van Huurman B.V. zullen het jacht op ouderwetse manier met moderne hulpmiddelen weer in oude staat brengen. Tevens zal het schip worden aangepast voor gebruik door grotere groepen. De ei genaresse van de „Charlotte Rhodes" de gelijknamige stichting heeft voor Huurman gekozen, daar dit bedrijf grote ervaring heeft in restauraties en in de ambachtelijke bewerking van edele hout soorten. Volgens plan zal de restauratie half maart gereed zijn. Amsterdam. Nadere inlichtingen over de bezichtiging van de „Charlotte Rhodes" en zeiltochten met deze vermaarde gaffeltopzeilschoener worden gaarne gegeven door de Charlotte Rhodes Stichting p/a Tido Gideonse, Uit- dam, (Tel. 02903-1521 of 3183), VVV Har lingen (Tel. 05178-2276), Jachtservicebedrijf „Het Wakend Oog" te Harlingen (Tel. 05178-6876) en de VVV Monnickendam (Tel. 02995-1998). Oude gaffeltopzeilschoener wordt geheel gerestaureerd. Het bekende zeilschip „Charlotte Rhodes" zal na een ingrijpende restauratie in Delft voor de zomer als thuishaven Harlingen kiezen. Op 13, 14 en 15 mei ligt de bekende driemast topzeilschoener afgemeerd in de insteekhaven van Jachtservice „Het Wakend Oog" aan de Franekertrekvaart in Harlingen ter bezichtiging. Na de Pinksterdagen zal de Charlotte Rhodes vanuit Harlingen of één van de oude Zuiderzeehavens regelmatig zeiltochten op de Wadden en het IJsselmeer maken. Rhodes" weer naar Amsterdam gaan en voor enkele weken ligplaats kiezen op het IJ voor het Havengebouw. Belangstellenden 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 31