Isolatie-reddingsdeken blijkt ideale radar-reflector BOOTVISSERS OPGELET De kupe voor het oostelijk deel van de Vlietepolder. De Sophiahaven. De kupe in de Anna-Frisopolder. Tekst: Cor van Heugten. De oproep van de Inspecteur (De Jong) van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hol landse Mij tot Redding van Schipbreuke lingen aan de boothengelaars om een radar reflector aan boord te hebben, krijgt een leuke aanvulling. Zoals inmiddels bekend, zijn de laatste jaren enkele vermiste boot vissers op zee omgekomen of veel te laat opgespoord, omdat de politie- of marine radar ze niet ontdekte. Vooral in mist en donker kan een visbootje, dat met motor- pech ergens voor anker ligt of tegen een zandbank is gespoeld; snel gevonden wor den, als er maar een radarecho wordt op gevangen. Ook de kans om overvaren te worden is klein; als u in een scheepvaart route afgedreven, een radarreflector in het vaak veel te lage (vis)bootje aan boord heeft. Wie deze wenk niet ter harte wil of kan nemen of het allemaal overdreven vindt, moet de tip om een super-isolatie-reddings deken te kopen, eens goed in zijn oren knopen. Deze 55 gram „zware" deken van sterke polyester-folie is 220 bij 140 cm groot. Ze zit in een waterdicht pakje; zo groot als een portefeuille. De 12 mm sterke folie is volgens een hoogvacuumprocedé met zuivere allumium beneveld. De opper vlakte van deze reddingsdeken, die vooral tegen afkoeling of te grote hitte wordt gebruikt, heeft dus een enorm spiegeleffekt, waardoor bv. de lichaamstemperatuur voor 85 procent wordt gereflekteerd. Als u te water bent geraakt en door afkoeling of onderkoeling in nood komt (sterven is dan mogelijk door hartstilstand); kan deze folie-deken rond het lichaam gewikkeld, uw leven redden. De Sirius reddingsdeken is niet alleen een uniek middel tegen koude; het be schermt ook enorm tegen hitte. De deken reflekteert ruim 99 procent van de felle zonnestraling. Hittestuw kan worden afge broken, een zonnesteek kan worden ver meden. De grootste hitte kan tot het nor male temperatuursniveau worden terugge bracht. Extreme temperaturen van minus 70 tot plus 150 graden celcius vormen geen bezwaar. Het smeltpunt van de red dingsdeken ligt bij 260 graden. Het mate riaal heeft ook zeer goede elektrische iso latie-eigenschappen. De deken heeft ook uitmuntende reflek- terende eigenschappen voor de radarplaats bepaling. De les voor de boothengelaars en watersporters is dus duidelijk. Door aankoop van een reddingsdeken voor slechts 7,50 krijgt u een enorm stuk veiligheid aan boord. Bent u in nood, vaak in de koude nacht met uren wachten in een open jol, trek dan de radardeken stijf om uw kleren. U blijft dan niet alleen lekker warm en droog, maar u fungeert met uw omwikkelde li chaam als een radar-reflektor, die een stuk boven de bootrand uitsteekt. Misschien kunt u mensenlevens redden; als er ergens gewonden liggen, die tegen koude, vocht of warmte in shocktoestand, etc. moeten worden beschermd. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 17