]eU DE GAPER Onroerende goederen jjnljeib - DROGISTERIJ-PARFUMERIE dar men ze volgens de Monumentenwet restaureert, maar: weinig zon in huis en tuin en autoverkeer vóór en achter. Hij kijkt een half jaar rond, maakt toe- ristenzomer en nevelig-stil najaar mee. Ligt het dorp waar iets te koop is erg diep? Is er risico van onder-water-raken bij dijk breuk of dijkval? Is het beter vlak langs de duinenrand: hoog en droog? Wat zijn het voor mensen in het dorp? Hoe ligt het huisje dat de makelaar mij aanbiedt ten opzichte van de zon, de noordenwind, de zuidwesterstorm, het uitbreidingsplan, het rijverkeér? Hoe ver is het naar het strand waar kinderen en kleinkinderen die de zomer komen zo enthousiast over zijn? Waar kan een later aan te schaffen boot komen te liggen? Is er een manege in de buurt, want we willen gaan paard rijden? Hoe ver is het rijden naar het marktstadje? Welke winkels zijn er in het dorp? Vragen waarop de antwoorden wel dra komen als hij met zijn vrouw een paar weken een zomerhuisje huurt. Zeeland: dóé er wat! De beslissing valt: een lichtelijk ver waarloosd huis met fikse tuin rondom. Lieve help, daar moet véél aan gebeuren! Geen probleem; Zeeland is niet ver, en ze hebben nog jaren de tijd. Project waar ze beiden volop mee bezig zijn. Een kamer boven ingericht als nachtverblijf en keu kentje; de rest wordt onderhanden genomen. Klein timmerbedrijf in het dorp legt be neden nieuwe vloeren en maakt een solide teak voordeur, nieuwe raamkozijnen en nieuwe keuken in moderne stijl en kleur. Nauw overleg om alles in harmonie met elkaar te krijgen in dat huis dat al zovele jaren bewoond was door anderen. Geen machine-antiek en geen plavuizen, maar 2 cm kurk op de nieuwe houten vloer en daarop wollen tapijt. Electricien uit het dorp legt leidingen aan; alles wordt ver nieuwd, zwaarder bedraad en uitgerust met stopcontacten op de gewenste plaatsen. Dubbele beglazing voor thermische isolatie zodat het huisje sneller op temperatuur komt als ze er een week niet zijn geweest. „Droge" verwarming met gevelkachels of vaste elektrische radiatoren, en in de living natuurlijk een open haard. Géén c.v., want die moet afgetapt worden als het hard gaat vriezen. Nieuw sanitair in een zacht- warme tint; er is een loodgieter in het dorp die installeert, ook een schildersbe drijfje dat volgens planning werkt. Iedere week is het weer verder! Hij legt zelf een royaal terras aan de zuidkant, be schut tegen de wind. Het hobbelige gras veldje wordt afgestoken en zorgvuldig om gespit: prima „trimoefening" voor hem, daarna gefreesd en geharkt en op de juiste tijd ingezaaid. Tien balen turf door de klei heen gewerkt. In Zeeland een polyester vijver gekocht, een gat gestoken en de uitkomende grond gebruiken voor ophogen van de borders. Vijver erin laten zakken en rondom aanvullen, laagje klei en veen erin; en binnen enkele jaren openbaart zich er een wereld van lissen, pijlkruid, zeggen, watergentiaan en waterdrieblad. De groene kikker, de Zeeuwse nachtegaal, wordt hun trouwe vriend! Eerst een tuintekening gemaakt aan de hand van boekje waarin veel gestudeerd. Dikhouten pergola komt later wel. Heer lijke bezigheid in voorjaar en zomer, en als het regent is er nog volop in huis te doen. Madame naait zelf gordijnen en lakenhoe- zen. Er komt tot straks een tweede servies met eetgerei: er worden tuinmeubelen aan geschaft in opklapbare uitvoering. Een jaar later. Die zonnige stormdag hebben ze twee uren langs het strand gelopen bij afgaand tij. Dichte windjacks, stevige wandelschoe nen, makkelijke kleren, fietsen aan binnen kant duinen gezet. Géén camera mee, het ragfijne zand kan in het sluitermechanisme komen! Niet erg moe, maar gloeiend en voldaan komen ze thuis. Terwijl zij een warme hap klaarmaakt is hij bezig met de open haard, die gure avond mag dat wel! Beuken en eiken strandhout heeft een half jaar op zolder gedroogd en houdt zich prima in het vuur, veel langer brandend dan dennen- of vurenhout. Weldra begint de haard uit te stralen, na het eten zitten ze erbij: gevlucht voor een paar dagen uit Randstad. Stapje terug in het laatste kwart van de twintigste eeuw! Niet door draaien hier, maar kijken naar de iets groen/geel gekleurde vlammen. Ergens nog precies als in de 18de eeuw: 's morgens op de markt gelopen, 's mid dags langs het strand, 's avonds bij het vuur met een iets voorgewarmde fles rode wijn. De glazen fonkelen tegen de haard vlammen, de houtblokken gloeien lang na. Het rooster met pootjes erop, na de gloei ende resten te hebben uitgespreid. Pennen met stukjes vlees, worst, tomaten en uien op het rooster: stormavond in Zeeland. Morgen gaan paardrijden, 'n uurtje in de manege: galop, draf, die eerste sprong met het vertrouwde paard over een tuinbankje is onvergetelijk: beenhulpen, van hand ver anderen, met nog wat lui figuren maken. Vlucht uit de drukke wereld veor een paar dagen. Naar Zeeland, allicht! Bemiddeling bij aan- en verkoop van woningen, winkels, gronden, bedrijfsobjekten, beleggingsobjekten en rekreatie- objekten. de koepel breda bv parkstraat 12-14, tel. 076 -22 25 11 de koepel roosendaal bv dr. braberstraat 22, tel. 01650-4 01 50 de koepel haamstede bv kloosterweg 98, haamstede, tel. 01115-12 24 makelaardij o.g., assurantiën, huizenbeheer direktie: j. korteweg, p. adam makelaars en taxateurs o.g. leden NBM en NCC door toepassing van de wereldberoemde schoonheidsprodukten HELENA RUBINSTEIN ORLANE REVLON SANS SOUCIS DR. V. D. HOOG LANCÖME Alsmede door gebruik van een exquise Franse parfum of eau de toilette, onder andere: Madame Rochas - Femme - Audace - Nina Ricci Jean D'Albert - Carven - Magriffe - Variations - Weil Balmain - Jean Patou - Fidji - 6 de Lancóme - Clinat Ted Lapidus - Courreges - Coty - Cabochard - Soir de Paris - Maja - Tosca - Nonchalance - 4711 - Kiku Lanvin - Arpege - Via Lanvin - Intimata - Worth Leonard - Eau Fraiche - Tamango - Fashion - Revlon Jontue - Charlie - Moondrops - Blazer - enz. De zaak met de exclusieve wereldmerken Voor heren een exclusief assortiment, o.a. Men's Club - Moustache - Old Spice - Yardley - Tabac Signoricci - Drakkar - Brut - Sir - Mennen - Xyrène Monsieur Rochas - Russisch Leder - Oriental Spice Carven - Monsieur Lanvin - Blue Surf - Balafre. De zaak met het assortiment, voor 'n exclusief cadeau waar u altijd slaagt LANGE DECTT1J TEL. liOE MIDDELBURG tegenover City Theater 24

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 24