Een elektriciteitscentrale is een stroomfabriek. Dit is één van de machines die het produkt „maakt" een generator, staande in één van de PZEM-cen!rales die op aardgas en olie werken. bepaalde eenheid, een standaard. Deze noemt men SKE, hetgeen betekent: steen kool-equivalent. Het lijkt alsof men pro beert uit te rekenen hoeveel citroenen er in een kilogram sinaasappelen zitten, maar het foefje met de SKE's werkt. Men kan inderdaad alle energiedragers (aardgas, aardolie, uranium, steenkool, enz.) omre kenen tot de eenheid SKE en vervolgens bepalen hoeveel jaren er nodig zullen zijn vooraleer het totaal beschikbare aantal SKE's in de wereld op is. Daarvoor moet men weten hoeveel SKE's de wereldbevolking per jaar consumeert. Op dit moment is dat 8,3 miljard SKE's per jaar. Indien het bij die 8,3 miljard zou blijven, dan waren onze energie-vooruit zichten niet ongunstig. Maar het wereld- energieverbruik stijgt van jaar tot jaar. In het magische jaar 2000 zal dit wereldener- gieverbruik boven de dertig miljard SKE's liggen: viermaal zoveel bijna! Dat zit hem enerzijds in de groei van de wereldbevolking, die door sommige pessi misten als een „mensenplaag" wordt ge kenschetst. De gemiddelde bevolkingsgroei in de wereld tussen vandaag en het jaar 2000 wordt op 40 procent of méér geraamd. Maar bovendien is het zeker dat het energieverbruik per hoofd van de bevolking sterk zal toenemen. En die beide: méér mensen die méér energie willen consumeren, zorgen ervoor dat de voorraden in steeds sneller tempo worden uitgeput. VS en Europa. Over de gehele aardbol gezien zijn er enorme verschillen in energieverbruik per hoofd van de bevolking. De gemiddelde Europeaan bijvoorbeeld doet het wat rustiger aan dan de gemiddelde Amerikaan. Als wij even aannemen dat de mensen in de Europese landen het normale rantsoen aan energie ontvangen (wat beslist niet zo is, want wij zijn energetisch vreselijk verwend), dan kan men van Amerika zeggen dat het zestig procent boven zijn energie-stand leeft. Binnen Europa als zodanig heb je na tuurlijk ook hardlopers en treuzelaars op energiegebied. De Westduitsers bijvoorbeeld, leven energetisch op een twintig procent grotere voet dan de doorsnee Europeaan gemiddeld doet. Als wij ons even beperken tot het elek triciteitsverbruik (slechts één van de vormen waaronder wij energie consumeren; de auto is b.v. een andere) dan zie je op het Eu ropese continent ook interessante dingen. Er zijn landen waar de mensen het gas nauwelijks kennen Finland, Noorwegen en Zweden zijn zulke landen. Daar kookt men en verwarmt men zijn huizen met elektri citeit. Dat jaagt de energierekening natuur lijk behoorlijk op! In zulke landen wordt er per hoofd van de bevolking meer dan 14.000 kiloWattuur per jaar aan elektrische stroom verbruikt. De gemiddelde Nederlan der kan het stellen met 3000 kiloWattuur. In dat opzicht stemmen wij aardig overeen met de Russen, die eveneens op een hoof delijke consumptie van 3000 kWh staan. De vergelijkende getallen zeggen overigens erg weinig. Vermoedelijk geniet een gemid delde Rus minder comfort dan een gemid delde Nederlander, omdat er in de koude streken van de Sovjet-Unie heel wat kilo- Watturen worden gebruikt voor het ver warmen van de huizen. Wij verwarmen ons (in ons overigens veel mildere klimaat) met behulp van aardgas. Om eerlijk te zijn, zou je alle energie die de gemiddelde mens gebruikt moeten omrekenen tot één be paalde, overal gelijke eenheid. Dat is uiteraard gebeurd. Men werkt bij voorbeeld met de eenheid „Joule", die be trekking kan hebben op het energieverbruik van uw auto, het gasverbruik van uw cen trale verwarming, het elektriciteitsverbruik van uw apparaten en lichtpunten en als u dat wens: het energieverbruik in uw eigen lichaam. Om een voorbeeld te geven: in het voedsel dat een normaal werkend mens per dag tot zich neemt, schuilt een hoe veelheid energie van 8 miljoen joules. Een kleine automotor, die een uurtje draait, gebruikt zes miljard joules, die in de vorm van benzine werden toegevoerd. In het volgende artikel zullen wij gaan zien hoe groot ons energiekrediet aan joules ten naastenbij is. Als voorproefje ziet u bij deze aflevering een tabel die onze voor uitzichten op energiegebied aangeeft. Het huishoudboekje van de wereld voorraad aan energie. Bij een jaarlijkse Zijn de voor- groei van het raden uitgeput verbruik met: in het jaar: 3 procent 2.120 4 procent 2.090 5 procent 2.070 5,5 procent 2.060 6 procent 2.055 (Volgens ramingen van de gespeciali seerde bureau's van de Verenigde Naties in New York zal de jaarlijkse groei van het verbruik hoger zijn dan 6 procent; waarschijnlijk 6,5 procent. Men houdt namelijk rekening met een zekere „inhaal" op energie gebied door de landen van de derde wereld. De commandobrug van een elektriciteitscentrale van de PZEM. Hier geldt nog onverkort het principe „u vraagt wij draaien". Elektriciteitsbedrijven zijn een soort zelfbedienings winkels, wier kassa's bij u thuis in de meterkast zitten. 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 6