Hoeker, die zijn beug uitzeilt en kabeljauw vangt. succes. Met de mosselcultuur in dit gebied ging het naar wens, wat ook bij andere Zeeuwse vissers opviel. Zo kwamen enkele jaren later meerdere vissers, voornamelijk uit Zeeuws-Vlaanderen en enkelen uit Brui- nisse, zich te Zierikzee vestigen. Ook deze vissers konden gronden pachten van de inmiddels burgemeester van Zie rikzee en voorzitter van het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen benoemd zijnde, mr. A. J. F. Fokker. De destijds be staande vloot van houten hoogaarzen en hengsten, werd in de loop der jaren ver vangen door stalen schepen. Deze uitbrei ding en vergroting schijnt zijn einde nog niet gevonden te hebben. Dit houdt verband met het sinds 1950 uitgebreide cultuur gebied in de Waddenzee, waarvoor grotere schepen en meer motorvermogen noodza kelijk zijn. 26 mei. Concert door „Veere's Genoegen" in de Grote Kerk te Veere. 10 juni. Bevelands Kamerkoor in de Grote Kerk te Veere. 23 juni. Kamermuziek uit België in de Grote Kerk te Veere. 1 8 juli. Toeristenweek te Colijnsplaat. 4 juli. Concert in Ned. Herv. Kerk te Brou wershaven door Kamerkoor uit Goes, aanvang 20.00 uur. 8 juli. Klarinetkwartet uit België in de Grote Kerk te Veere. 10 juli. Orgelconcert in Ned. Herv. Kerk te Brouwershaven door Maurice Pirénne uit Rosmalen, aanvang 20.00 uur. Momenteel is de Zierikzeese vloot uit gegroeid tot een moderne vloot van mos- selkotters, die het aanzien waard zijn. Ook deze tak van visserij heeft moeilijke tijden gekend. In 1940 werd de gehele vloot, veelal bestaande uit Lemmerjachten, door de Duitse Kriegsmarine gevorderd, welke in 1943 gevolgd werd door een tweede vor dering. Dit waren schepen, die na de eerste vordering weer aangekocht waren. Hierdoor werd de visserij vanuit Zierikzee uitge schakeld. Vele van deze schepen zijn de thuishaven nooit meer binnengevaren. En wat te denken van de donkere wolken, die deze visserij bedreigden, met de voor genomen algehele afsluiting van de Oos- terschelde! Gelukkig is er een andere me thode gevonden, waardoor de veiligheid voor de bevolking en tevens behoud der visserij, althans naar we hopen, gewaar borgd zijn. Literatuur en bronnen. 1. Leerrede, gehouden in de Grote Kerk te Zierikzee, door ds. Dompeling, 1819. 2. Zeeuws tijdschrift no. 3, 20ste jaargang. 3. Kronijk van Zierikzee, O. Groeneijk, 1821. 4. Tegenwoordige staat Zeeland, deel I. 5. Verslag van de gemeente Zierikzee vanaf 1851 tot' 1918. 6. Artikelen Zierikzeesche Nieuwsbode, 24 sept. 1965 en 16 maart 1967. 7. Artikel Zeeuws tijdschrift, no. 6 22ste jaargang. 8. Artikel „Nieuws en advertentieblad voor Zierikzee en omstreken", 1910. 9. Archief betreffende visserij, mr. A. F. Fokker. 10. Archief Vissersvereniging „Helpt Elkan der" te Zierikzee. 11. Mondelinge overlevering. 12. Eigen ervaring. 14 juli. Costuumshow (historische costuums) door mevr. De Priester in de Grote Kerk te Veere. 22 juli. Ensemble Pandorra bespeelt oude in strumenten in de Grote Kerk te Veere. 25 juli. Orgelconcert in Ned. Herv. Kerk te Brouwershaven door Prof. Kratzenstein uit Diisseldorf, aanvang 20.00 uur. 28 juli. Zeeuwse costuumshow door mevr. De Jager in de Grote Kerk te Veere. 1 augustus. Concert in Ned. Herv. Kerk te Brou wershaven m.m.v. Renaete Heemskerk (zang) en Mar van der Veer (orgel), aanvang 20.00 uur. 5 augustus. Optreden Vlissingse volksdansgroep Vranje in de Grote Kerk te Veere. 7 augustus. Concert in Ned. Herv. Kerk te Brou wershaven door Zeeuwse Koorschool uit Goes, aanvang 20.00 uur. 9 augustus. Jeugd road band in de Grote Kerk te Veere, org.: „Veere's Genoegen". 19 augustus. Optreden van het Utrechts Byzantijns koor in de Grote Kerk te Veere. 28 augustus. Orgelconcert in Ned. Herv. Kerk te Brouwershaven door Willie Bil uit Haamstede met zang van Robert Chan- der uit Diisseldorf, aanvang 20.00 uur. 5 september. Concert in Ned. Herv. Kerk te Brou wershaven door Zeeuws Mannenkoor uit Middelburg m.m.v. Stoffel Gunst (orgel), aanvang 20.00 uur. ZEILWEDSTRIJDEN 27 mei. Zeilwedsrtijden alle klassen op het Veerse Meer, org. M.T.S. Vlissingen. 27 en 28 mei. 2-daagse fotoralley voor leden van de w.v. Brouwershaven met zeil- en mo torboten. 28 mei. Wedstrijden open boten (SW. factor) op het Veerse Meer, org. Camping De Witte Raaf. 3 en 4 juni. Clubkampioenschap Sailhorse klasse op het Grevelingenmeer. 4 juni. Onderlinge wedstrijden op het Veerse Meer, org. w.v. Arne. 2, 3 en 4 juni. Eur. kampioenschap Tandem windsur fen op het Veerse Meer, org. Zuid-W. 7. 10 en 11 juni. NKK-klasse en jeugdklassen: FJ, Vau- rien, Osprey's op het Grevelingenmeer. 10 en 11 juni. Laser klasse evenement op het Veerse Meer, org. w.v. Arne. 11 juni. Wedstrijden open boten (SW. factor) op het Veerse Meer, org. Camping De Witte Raaf. 17 juni. Wedstrijden alle typen open boten op het Veerse Meer, org. w.v. Kamperland. 18 juni. Club/veteranenwedstrijd windsurfen op het Veerse Meer, org. Zuid-West 7. 18 juni. Vaderdag-zeilwedstrijden op het Greve lingenmeer (vaders in jeugdboten). 24 juni. Windsurfevenement op het Veerse Meer, org. w.v. Kamperland. 25 juni. Wedstrijden open boten (SW. factor) op het Veerse Meer, org. Camping De Witte Raaf. 1 en 2 juli. Ned. kampioenschappen windsurfen op het Veerse Meer, org. Ned. Windsurf B. 2 juli. Belgische kampioenschappen Windsur fing op het Grevelingenmeer. 18

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 18