BINDING MET ZEELAND Tekst: S. Z. Zo maar ineens begon hij belangstelling te krijgen voor de historie van die merk waardige provincie: Zeeland. Op winter avonden in zijn comfortabele flatwoning in Randstad las hij over de vondsten van mammoeten en neushoorns, de Duinkerken transgressies (doorbraken van de zee), de vorming van een duinwal vanuit de zee en daarachter het begin van de veengebie den. Over het Romeinse castellum in Aar denburg, de Nehalennia-vondsten van Dom burg, de middeleeuwse kastelen, de inpol deringen van de monniken van Sint Bavo te Gent (vandaar de namen Noord- en Zuid-Beveland), de oorlog tegen de Span jaarden. Voor hem was de Walcherse Arkadia van dominee Gargon een belevenis: een reis per koets langs buitenplaatsen, lusthoven, tuinen, stadjes en zoveel andere dingen die thans allemaal verdwenen zijn. om welke redenen dan ook. Hij kocht de her druk van Tirion's Kronieken van Zeeland die een beeld geven van de provincie in 1750, herinnerde zich de sublieme gravure van het Middelburgse Molenwater, een meertje omgeven door patriciërshuizen en kerken. Nu allemaal heel anders! En er zijn zoveel meer kleine boeken en geschriften, over de waterschappen, de veerdiensten, de dorpen en hun bewoners, de meekrapteelt, de emigratie van de Zeeuwen naar de Verenigde Staten en vrijwel alles in herdruk te koop. Hij huurde kamers, bezocht de musea en tentoonstel lingen in Middelburg en elders die een beeld geven van de levens, de klederdrach ten, de landschappen, de strijd tegen de nimmer aflatende zee die nog altijd door gaat. De provincie, de mensen en de kunst uit de oude tijd, het boeide hem zonder weerga en hij ging regelmatig naar Zeeland na zijn werkweken op de drukke zaak. Om er het weekend enthousiast te gaan kijken en te gaan leven met de historie op de achtergrond. Hoe meer men terug gaat in de voorbije eeuwen, des te minder gegevens zijn bekend en hoe meer de ama teur is aangewezen op de geleerde en de specialist, het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen, de heemkunde kringen en dergelijke. Hoe dichterbij de belangstelling is, des te méér te vinden aan gegevens, literatuur, kaarten, gravures en geschriften, foto's en platen. Provincie waar de afgelopen twee, drie vier eeuwen zo enorm veel is gebeurd aan verdediging tegen de zee, aan overstroming en oorlog, aan vernieling en opbouw, aan scheepvaart en visserij, aan landbouw en schelpdierencultuur. En nu: industrie en provincie, verkeer en recreatie in de zomer, energie en ecologie. Er opent zich een nieuwe wereld. Vlakbij, het was maar 'n uurtje rijden van zijn Randstadflat! Hij kan het niet meer wegdenken en gaat praten met de mensen in het dorpscafé. Wie is de wet houder en waar ligt het uitbreidingsplan? Gesprekken met gemeente-informateurs, makelaars, bouwfirma's, abonnement op de Provinciale Zeeuwse Courant, allicht! Hij -nat over enkele jaren met pension en kan dan zijn woonruimte in Randstad prima verkopen. Kinderen zijn de deur uit en het echtpaar ziet het niet meer zitten in die overvolle jachtige zakenstad met fa brieken er rondom heen. Maar er komen vragen. In lang niet alle gemeenten kun je een tweede huis kopen, ook als je vastlegt, dat je er over enige jaren permanent komt wonen. De prijzen van huizen lopen enorm uiteen. Er zijn héél dure stadjes die erg in trek zijn; er zijn stille achteraf-dorpen met daglonershuisjes die vragen om een grote opknapbeurt. Er zijn bungalowparken met moderne stijlvolle of schuwlelijke woningen, waar het nog tien jaar duurt eer er wat bomen en hagen staan. Dicht bij een jachthaven: duur! Aan de rand van een agrarisch dorp: haalbaar! Appartementen zijn er niet of nauwelijks. Prachtige panden te koop in Middelburg op voorwaarde 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 23