Vangkabel voor pleziervaart rond pijlerdam-Oosterschelde Liefst 5 m stroom per seconde Deze zomer Stroomgeulen in Oosterschelde dicht voor de scheepvaart en sportvisboten Tekst: Cor van Heugten. De laatste berekeningen van de Delta dienst hebben geleerd, dat de hoogste stroomsnelheden voor de doorlaatopeningen van de stormstuwdam in de Oosterschelde, rond de 5 meter per seconde zullen liggen. Wie weet, dat er in de monding van de Oosterschelde een stroomsnelheid van anderhalve meter per seconde staat, zal begrijpen wat dit te betekenen heeft. Vooral voor de pleziervaart; dus voor de water sport- en sportvisboten kan dit grote ge varen opleveren. In deze kolommen hebben we al eerder voor een belangrijk verlies aan watersport- recreatiekansen in het mondingsgebied van de Oosterschelde gewaarschuwd. Onze voor spelling, dat er een stroomsterkte van 3 tot 4 meter per seconde te verwachten was, bleek aan de voorzichtige kant. Ir. F. Spaargaren, hoofd van de afdeling water bouwkundige werken west van de Delta dienst, heeft nu een stroomsterkte van liefst 5 meter per seconde voorspeld. Dit is een gevolg van de vernauwing van de doorstroomopening van 80.000 tot 14.000 vierkante meter in de pijlerdam. Rijkswaterstaat is van plan een grote vangkabel te spannen voor de pijlerdam, naar het voorbeeld van de Haringvliet- sluizen. Hierdoor wordt voorkomen, dat schepen, watersporters en sportvisboten de pijlerdam te dicht naderen, zodat ze onder de afsluitbalken van het schuivensysteem worden gedrukt. Aan beide kanten van de pijlerdam wordt dus een groot zeegebied (wellicht zelfs twee kilometer) voor de pleziervaart onbruikbaar. De vraag is zelfs of er op korte afstand van de pijlerdammen op de stranden nog zwemmen mogelijk is. Er komt wel een schutsluis in de Oos- tcrschelde-dam. Deze schutsluis wordt waarschijnlijk in het zuidelijke werkeiland gebouwd. Er komt een grote voorhaven met geleidedammen. Hierdoor hebben de schepen weinig last van de zuigkracht van de pijlerdam. In de fantasie van vele bootvissers speelt nu al het ontdekken van de visrijke stek kies; op veilige afstand van de pijlerdam. Zou het mogelijk zijn om het visbootje vast te leggen aan de grote vangkabel, die het verboden gebied rond de pijlerdam aangeeft? Het lijkt een ideale plaats om op de rand van de snelgroeiende stroom sterkte in de richting van de pijlerdam, te vissen. Door Cor van Heugten. In verband met de bouw van een grote baileybrug tussen de kust van Schouwen en de werkeilanden Neeltje Jans en Roggen- plaat, zullen deze zomer de twee noordelijke stroomgeulen van de Oosterschelde voor de scheepvaart (en de visboten) worden afgesloten. Het gaat om de stroomgeulen de Hammen en de Schaar van de Roggen- plaat tussen het werkeiland Neeltje Jans en de kust van Schouwen. Er komen in de stroomgeulen tientallen boeien te liggen met meerdraden, waaraan vaak 60 tot 80 sche pen verankerd moeten worden in de felle stroom. Er komt in de stroomgeulen dus een wir-war van kabels en ankerdraden, die de scheepvaart in dit werkgebied erg moeilijk maken. Ook de bootvissers zullen in dit gebied dus rekening moeten houden met een blokkade van de doorvaart. Rijks waterstaat overweegt zelfs een vangkabel over de hele waterlijn van deze beide stroomgeulen te spannen. Dit kan voor komen, dat schepen op drift tegen de pei lers van de baileybrug zouden botsen. Om de scheepvaart zolang mogelijk intakt te houden, gaat rijkswaterstaat de werk schepen bij elkaar tegen de Schouwse kust concentreren. Er blijft een doorvaart in de Roompot met een betonning voor een veilige vaarroute. Ook de bootvissende sportvissers moeten met deze barricades rekening houden. Misschien is het wel een voordeel, dat ze in het weekeinde met hun visbootjes handig gebruik van de meerboeien kunnen maken, die hier toch liggen. In het weekeinde wordt er niet gewerkt. Zoals we al eerder gemeld hebben, komt er ook een vangkabel over de Oosterschelde, als de peilerdam is gebouwd. Het blijkt nu dus, dat er al deze zomer een vangkabel voor de baileybrug wordt gelegd, langs de noordelijke stroomgeulen tegen de Schouwse kust. Ook deze vangkabel zou wel eens een mooie kans voor de bootvissers kunnen mn 'om hun visbootjes aan vast te leggen. AH rijkswaterstaat er tenminste geen be zwaar tegen maakt. 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 30