Het is opvallend hoe schoon en vrien delijk het bedrijf er uit ziet. Veel zorg is besteed aan bloemen en struiken, klimop en bomen als fleurig element rondom de gebouwen tussen al dat zaad. Om de ge bouwen zo veel mogelijk stofvrij te houden en voor de mensen een prettige werkomge ving te garanderen, schroomde men niet een zeer kostbare centrale stofafzuiging aan te schaffen, waardoor stof en vuil werkelijk tot het minimum zijn beperkt. Men is er ook trots op, op en top een milieuvriendelijk bedrijf te zijn. In totaal werken er 290 mensen in het bedrijf, hetgeen een behoorlijk aantal is voor een zaaizaadbedrijf. Dat lijkt niet zoveel b.v. in vergelijking met de industrie, maar aanzienlijk groot is ook de inbreng van gemechaniseerde en geautomatiseerde systemen. Er is bijvoorbeeld een blindschema dat de gang van het produkt (in dit geval granen) dat binnenkomt, begeleidt en daar hoeft geen mens bij te pas te komen, tenzij om „de knop in te drukken". In het laboratorium op het bedrijf te Kapelle wordt hetzelfde onderzoek gedaan als in Wageningen, alleen zijn de cijfers van de eigen onderzoeken niet officieel en mogen derhalve ook niet als zodanig ge bruikt worden. Er wordt bijzonder veel aan dacht geschonken aan de kwaliteit van de produkten en daarom worden velerlei controles verricht. Het zaad wordt onder zocht op kiemkracht en zuiverheid. Bo vendien test men dit onder verschillende temperaturen. Behalve de eigen controles wordt het produkt gekeurd door twee aanwezige keur meesters van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst (NAK), alvorens het afgele verd kan worden bij de klanten. Eén van de belangrijkste afdelingen van het bedrijf bevindt zich precies 20 km verder in Rilland. Deze bijzonder belang rijke afdeling het VAN DER HAVE Kweekbedrijf houdt zich bezig met het ontwikkelen van nieuwe rassen en het in stand houden van bestaande rassen. In vele gewassen wordt kweekwerk verricht: suikerbieten, mais, groenvoedergewassen, grassen, granen, uien en groenbemestings- gewassen. Hier werken meer dan 80 mensen, ongeveer een derde van het totale perso neelsbestand. De gewassen worden aan allerlei tests on derworpen; zo worden recreatiegrassen, bij voorbeeld het gras dat op voetbalvelden wordt gebruikt, op allerlei grondsoorten ge zaaid. Men maait het op verschillende leng tes en bekijkt op die manier wat zich het beste houdt. Nooit gaat men over tot „on natuurlijkheden", zoals sproeien als het niet regent, omdat men dan een vertekend beeld zou krijgen. Ook in het buitenland heeft VAN DER HAVE proefvelden om de gewassen te be proeven in weersomstandigheden die anders zijn als in ons land. Op eigen landbouwbedrijven en op een groot aantal van deze proefvelden in bin nen- en buitenland worden de toekomstige nieuwe rassen beproefd en de resultaten worden op het hoofdbedrijf in Kapelle met behulp van een computer verwerkt. De resultaten worden in het eigen bedrijf op hun waarde beoordeeld. Het bedrijf is in die bijna honderd jaar tot één van de leidinggevende zaaizaad- bedrijven in Europa uitgegroeid. En de VAN DER HAVE produkten worden zelfs gebruikt, dan wel geproduceerd in landen en werelddelen ver buiten Europa. Daaruit blijkt wel dat VAN DER HAVE succes heeft geoogst! 10

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 10