Doorsnede van de afsluitdam en de ingebouwde getijden-centrale aan de monding van de Rance in Frankrijk. Middenin de buis aan de onderzijde bevindt zich een langzaam draaiende turbine met verstelbare schoepen. De turbine draait daardoor in twee rich tingen, maar hij kan ook als een soort ronde sluisdeur functioneren. maatregelen, althans als zij te rigoureus worden opgezet, moet men niet te licht denken. Als men bijvoorbeeld door overheidsin grijpen de categorie energieverbruikende prullaria van de markt zou weren, dan zouden ergens in ons land of elders, de mensen wier arbeidsinkomen van de ver vaardiging en de verkoop van prullaria af hangt, dat pijnlijk gaan voelen. Hetzelfde zou het geval zijn als de energie-bedrijven bijvoorbeeld hun aardgas en elektriciteit voor huishoudelijk verbruik belangrijk duur der zouden gaan maken, om aldus het ver bruik af te remmen. De armste gezinnen de kwetsbaren in de samenleving zouden dan het zwaarst worden gedupeerd. Het is dan ook raadzaam om bij het propageren van een verantwoorde energie huishouding, de vrijwillige besparing en op timalisatie (isolatie) door de verbruikers zelf bij de kop te nemen. Een afknijp-aktie op energiegebied kan fataal zijn en is bo vendien weinig democratisch. De lezer vergeve ons deze zijsprong, maar bij het filosoferen over de onuitputtelijke hoeveel energie die de zon op onze planeet aflevert, kunnen wij om de alternatieven niet heen. Samenvattend willen wij er hier van zeggen, dat zij technisch interessant en veelbelovend zijn, maar krachtens hun aard op dit moment nog niet zo bedrijfs- zeker als bijvoorbeeld een dieselmotor of een stoommachine. Maar de bedrijfszeker heid is een kwestie van research en ont wikkeling. De nu nog hoge prijs voor energie die uit zon en wind is gewonnen, zal op den duur ook wel matigen, zo is de ver wachting. Maar niemand zal wel zo onnozel zijn om alles op de kaart van de stromings type-energie te zetten. Reflector. In ons vorige artikel hebben wij beloofd iets te zullen vertellen over de hoeveelheid energie die de zon op onze aarde aflevert. Als wij dat weten, is tevens duidelijk dat de energiebron zon onuitputtelijk is, zoals wij in het voorgaande beweerden. Welnu, de zon straalt haar warmte naar alle richtingen uit. Van het kleine partje op het totaal dat richting aarde gaat, wordt dertig procent direct weer teruggekaatst de ruimte in. Dit terugkaatsen geschiedt door dat de buitenste lagen van de dampkring als een reflector werken. Van de ingestraalde zonnewarmte neemt de dampkring 47 procent op, maar deze energie wordt niet benut. Ongebruikt ver laat zij de dampkring weer en verdwijnt in de ruimte. Er komt slechts 23 procent van de in onze richting uitgezonden zonne warmte op het aardoppervlak terecht. Deze 23 procent zijn verantwoordelijk voor het eeuwige proces van verdamping van water, van regenval, windstromingen, zeestromin gen, enz. En dit is onvoorstelbaar veel, in energie-stijl gezien. Hoeveel? Het blokschema van een systeem om zonnewarmte af te tappen en op te slaan. Met de verkregen warmte kan b.v. de tapwatervoorziening in een woonhuis op temperatuur worden gebracht. 27

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 27