flanken. Afhankelijk van de soort kunnen ze een grootte bereiken van een mannen- pink. Het hoorntje duidt aan, dat u te maken hebt met een rups van de Pijl staartenfamilie. Hiertoe behoren onze groot ste vlinders, welke in de avond en nacht vliegen. Dat ze over het algemeen bekender zijn dan vele andere nachtvlindersoorten, wordt gedemonstreerd door het feit, dat alle soor ten die hier voorkomen een Hollandse naam gekregen hebben. De bekendste zijn: Liguster-, Populieren-, Pauwoog- en Linden- pijlstaart. De minder algemene Doodshoofd vlinder en Windepijlstaart zijn de grootste. Zij kunnen als vlinder een spanwijdte van ongeveer vijftien centimeter halen. Deze vlinders hebben in hun gedrags patroon nog iets eigens. Ze gaan namelijk nooit op de bloemen die ze bezoeken zitten, maar blijven net als een Kolibrie (vogel) vóór de bloemen als het ware in de lucht stilstaan. Hun lange roltong wordt feilloos in de bloem „gemikt" en de nectar opgezogen. De langste tong heeft de Winde- pijlstaart, die meet negen a tien centimeter. Volledigheidshalve vertel ik u nog, dat één soort in het najaar nog als vlinder te zien is en zelfs overdag. Het is de Onrust- of Kolibrievlinder. Een klein fa milielid ongeveer vijf centimeter van de eerder genoemde soorten met grijs ge marmerde voorvleugels; de achtervleugels zijn oranje. Wanneer u het geluk hebt deze vlinder „aan het werk" te zien, zult u verbaasd staan over de snelheid van han delen, die dit beestje demonstreert. Tot slot van dit praatje neem ik u nog even mee naar het bos. In de eerste plaats voor het beantwoorden van nog een veel gestelde vraag: „Wat zijn die stokjes met rode bessen, die je in de herfst nogal eens in het bos ziet staan?" Het antwoord kan kort zijn. Het betreft hier de vruchtstengels van de Gevlekte en/of de Italiaanse Arons kelken. Wel een waarschuwing: de bessen zijn giftig! En nu we toch in het bos aangeland zijn, wil ik nog wel wat kwijt over paddestoelen, die in de herfst hun grootste getalsterkte bereiken. Hierbij ga ik u niet vermoeien met het noemen van allerlei soorten. Ik ken ze ook lang niet allemaal, maar wel wil ik u er op attenderen, dat die dingen er niet zomaar staan. U kent allen wel die plaatjes in kinder boeken. waar de paddestoel tot woning van de kabouter dient. Maar wist u, dat de meeste paddestoelen werkelijk de woning zijn voor duizenden individuen? Er leven namelijk tientallen soorten, over het alge meen zeer kleine kevers, in en van padde stoelen. Het is een verbazingwekkend samengaan van twee volkomen verschillend geaarde zaken, waarbij de kevers met hun levens wijze volledig zijn afgestemd op de voedsel- brond voor hun larven. In veel gevallen is dit samengaan zo ver doorgevoerd, dat een bepaalde paddestoelensoort huisvesting en voedsel verstrekt aan één bepaalde ke versoort. Beiden reageren op dezelfde weers omstandigheden of eventuele andere fak- toren, die bepalend zijn voor het wel of niet verschijnen en het tijdstip waarop. Dit wordt het meest duidelijk, wanneer we een slecht paddestoelen-jaar hebben, waarin er weinig soorten tevoorschijn komen. Ook de bijbehorende kevers zullen in een der gelijk jaar verstek laten gaan. Met het voorgaande heb ik u duidelijk willen maken, dat die paddestoelen even als zovele andere dingen in de natuur, ook een plaats hebben in een bepaalde levens gemeenschap en dat het verdwijnen er van tevens rampzalige gevolgen heeft voor in ieder geval een aantal keversoorten. Hopelijk heb ik degenen, die „het leuk" vinden om met paddestoelen te voetballen of ze op een andere manier te vernielen, hiermee op andere gedachten kunnen brengen. Werkzaamheden Oosterschelde. Het eerste brugdeel voor de werkbrug is op z'n plaats gezet aan de kant van Westerschouwen. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. 12

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1978 | | pagina 12